Fakultatywne na Cyprze Wycieczki fakultatywne na Cyprze. Perły gór Troodos (klasztory Kykkos i Trooditissa)

Wycieczki fakultatywne na Cyprze. Perły gór Troodos (klasztory Kykkos i Trooditissa)

góry troodos cypr
fot. flickr.com / CC / Leonid Mamchenkov

Góry Troodos oddzielają wysokim pasmem północną część wyspy od południowej. Są idealne dla miłośników długich wędrówek po łagodnych graniach i zboczach porośniętych lasami (choć to już tak naprawdę niewielka część puszczy, która porastała góry przed wiekami). Wytyczonych jest tutaj dużo ciekawych tras między innymi szlak wiodący wzdłuż najpiękniejszych kościółków (spośród których aż 10 wpisano na listę UNESCO) i klasztorów (najsłynniejszym jest klasztor Kykkos).Najwyższą górą pasma, a także najwyższym punktem całej wyspy jest Olimpos. Z jej szczytu wznoszącego się na 1952 m n.p.m w pogodny dzień można podziwiać przepiękne widoki, a nawet zobaczyć Turcję. W zimę, warto jest się tu wybrać na narty. W niewielkiej odległości od popularnego górskiego kurortu i punktu wypadowego w góry – Platres znajduje się wodospad Mylomeri (można tam dojść szlakiem o tej samej nazwie, ma około 1 km). Wody Zimnej Rzeki czyli Krios Potamos spadają tu 10 metrowym wodospadem. Z tej samej miejscowości można dojść około 2 km Szlakiem Kaledońskim  (lub dojechać) do kolejnego wodospadu górskiego zwanego Wodospadem Kaledońskim, który ma 12 metrów i jest jednym z największych na całej wyspie.

Kykko klasztor cypr
fot. flickr.com / CC / Son of Groucho

Najsłynniejszym i najbogatszym klasztorem na Cyprze jest wspomniany już wcześniej męski klasztor Kykkos, którego patronką jest Matka Boża (leży w dolinie Marathasa, po północnej stronie łańcucha gór Troodos). Założony został w XII wieku przez bizantyjskiego cesarza Aleksandra I Komnena. Był ostoją kultury i języka greckiego, najpierw podczas niewoli tureckiej, a potem panowania brytyjskiego. Klasztor słynie z Ikony Najświętszej Dziewicy, która według legendy wysłana została tu przez cesarza z Konstatnynopola (cudowna ikona nie jest pokazywana nikomu, ponieważ niegodnym i grzesznikom, którzy na nią spojrzą grozi utrata wzroku i podobno jeszcze gorsze kary). Pomieszczenia klasztornego kompleksu, dziedzińce z krużgankami i znajdujący się tam kościół są bogato zdobione przepięknymi mozaikmai, malowidłami przedstawiającymi świętych, czy historię klasztoru. Koniecznie trzeba zajrzeć do klasztornego muzeum, gdzie będziemy mieli okazje zobaczyć prawdziwe skarby sztuki sakralnej ale też i świeckiej z różnych okresów historycznych (starożytne, wczesnochrześcijańskie, bizantyjskie, postbizantyjskie): między innymi wazy korynckie i attyckie z V w p.n.e, wczesnochrześcijańskie krzyże z brązu, przepiękne wyroby ze srebra, koszulki na ikony, cenne ikony, manuskrypty, dokumenty i stare księgi.
Nieco dalej na zachód od klasztoru zobaczymy wzgórze Throni, na którym znajduje się grobowiec arcybiskupa Makariosa III (w klasztorze Kykkos odbył nowicjat, a urodził się niedaleko monasteru). Makarios III był też pierwszym prezydentem niepodległego Cypru

Około 5 km od kurortu Platres zobaczymy kolejną sakralną perełkę gór Troodos czyli klasztor Trooditissa. Powstał on w XIII wieku, w celu przechowywania znalezionej podobno już w XI wieku w jednej z grot górskich, ikony Najświętszej Maryi Panny (dzisiaj w cudownej grocie zobaczyć można kopię ikony, w jej pobliżu znajduje się wodospad). Tutaj właśnie znajduje się słynna ozdobiona szczerym złotem  ikona Maryi Dziewicy pochodząca z Azji Mniejszej, a według legendy namalowana przez św. Łukasza. 

Uczestniczy tej wycieczki fakultatywnej mają też okazję udać się do malowniczej wioski Lania (Laneia), której nazwa wzięła się od imienia córki boga Dionizosa Lanii. Skoro o Dionizosie mowa, to możemy się domyśleć z czego słynie wioska – z produkcji wina i uprawy winorośli (zobaczyć można starą prasę do winogron pochodzącą ze średniowiecza). Ale przyciąga też swoim urokiem dawnej wsi, z tradycyjnymi drewnianymi domami, ukwieconymi uliczkami, starym kościołem, fontanną z wodą pitną (taka tutejsza studnia) no i przesympatycznymi mieszkańcami. Niestety co raz więcej bogatych ludzi sprowadza się tutaj przekształcając urokliwe domu w wygodne wille. Oby miasteczko nie straciło jeszcze długo swojego uroku autentycznej wiejskiej osady.

JAK WYGLĄDAJĄ WYCIECZKI FAKULTATYWNE  W GÓRY TROODOS?

Przykładowy ramowy program wycieczki:

1. Wyjazd z hoteli we wczesnych godzinach porannych w kierunku gór Troodos. Podziwianie widoków, postój u stóp najwyższej góry pasma – Olimp (Olimpos) w kurorcie Troodos, skąd biorą swój początek liczne szlaki piesze.
2. Przejazd do Zakonu Kykkos, zwiedzanie zespołu budynków klasztornych i kościoła, pięknie ozdobionego malowidłami i mozaikami, który kryje wielki skarb ukryty przed wzrokiem turystów: relikwiarz z cudowną ikoną.
3. Przejście do grobowca Makariosa III na wzgórzu Throni.
4. Przerwa na obiad w jednej z górskich wiosek (w zależności od organizatora dodatkowo płatny lub wliczony w cenę wycieczki)
5. W drodze powrotnej wizyta w jeszcze jednym klasztorze – Trooditissa gdzie podziwiać można bogato zdobioną ikonę Maryi Dziewicy według legendy namalowanej przez  św. Łukasza.
6. Wizyta w malowniczej wiosce Lania (Laneia) słynącej z wyroby pysznego wina i wyrobów rękodzielniczych. Powrót do hoteli  godzinach wieczornych.

RODZAJ WYCIECZKI: HISTORIA, POZNAWANIE KULTUR
CO ZABRAĆ ZE SOBĄ: NAKRYCIA GŁOWY, OKULARY PRZECIWSŁONECZNE, STOSOWNE UBRANIA ZAKRYWAJĄCE RAMIONA I NOGI
CENY: około 45 – 60€

A WAM, JAK PODOBAŁO SIĘ NA WYCIECZCE W GÓRACH TROODOS? CZY WARTO SIĘ NA NIĄ WYBRAĆ?

Napisz pierwszy komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

    Dołącz do naszego newslettera!

    Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI