Fakultatywne na Cyprze Wycieczki fakultatywne na Cyprze: Pafos, Curium – Śladami Afrodyty

Wycieczki fakultatywne na Cyprze: Pafos, Curium – Śladami Afrodyty

Będąc w północnej części Cypru warto jest się udać na wycieczkę fakultatywną, która wiedzie śladami Afrodyty (można zobaczyć miejsce, gdzie wyłoniła się z fal morskich) oraz znakomitych zabytków i odległej historii wyspy.

Pafos (Paphos) niewielkie nadmorskie miasto wpisane na listę UNESCO, cieszy się ogromną popularnością wśród turystów i to nie tylko za sprawą dobrze rozwiniętej infrastruktury turystycznej. Możemy tu zobaczyć i zwiedzić wiele interesujących miejsc oraz zabytków. W części dolnej miasta zwanej Kato Pafos (port, dzielnice handlowe, wykopaliska) trzeba udać się w kierunku portu, gdzie znajdują się słynne rzymskie mozaiki z Nea Paphos (starożytna część miasta), które ozdabiają budynki niegdyś wchodzące w skład wielkiego rzymskiego miasta (ciekawostka: nad pracami wykopaliskowymi czuwali tutaj głównie polscy archeolodzy). Szczególnie piękne, wspaniale zachowane można zobaczyć w Domu Dionizosa, Domu Orfeusza czy Domu Czterech Pór Roku. Ale nie tylko mozaiki są tu interesujące. W tej części miasta znajduje się również pochodzący z II wieku kryty teatr (odeon) na 1250 osób oraz pozostałości po innych rzymskich budowli: Asklepionu (świątyni boga Asklepiosa), murów obronnych, zabudowań agory. Dużą atrakcją jest ogromny bizantyjski zamek Saranda Kolones (czterdzieści kolumn) pochodzący z VII wieku. Oczywiście w samym porcie też możemy zatrzymać się przez chwilę, chociażby po to, by zobaczyć stary budynek Komory Celnej, dolną część Wieży Wschodniej wybudowanej przez Wenecjan, zatopiony starożytny falochron, XIII wieczny Zamek strzegący portu. Nie lada atrakcją jest też Akwarium Pafijskie – cel wycieczek wielu odwiedzających wyspę turystów, w którym mamy okazję poznać bogate podwodne życie Morza Śródziemnego wyeksponowane w 72 wielkich akwariach. W mieście można też podziwiać pozostałości po wielu wczesnochrześcijańskich kościołach, a także zagłębić się w mrok podziemnych korytarzy – katakumb – Agia Solomoni, które wykute zostały w wapiennej skale. Na północ od nich znajduje się wzgórze Fabrica, u którego stóp leżą ruiny hellenistycznego teatru. A jakby jeszcze tego było mało, to na najbardziej wytrwałych turystów czekają Grobowce Królewskie (nekropolia wykuta w skałach niedaleko Zatoki Koralowej, niezwykle imponuje swoimi rozmiarami i zabudową).
Druga część miasta – Ktima Pafos leżące na wzgórzu oddalonym około 3 km. od portu. Początkowo samodzielne miasto, założone zostało jako „obrońca” (z racji położenia) mieszkańców dolnego miasta przed najazdami piratów saraceńskich. Można udać się na zakupy do Hali Targowej zlokalizowanej w przepięknym, ozdobnym budynku z XX wieku, zobaczyć średniowieczną łaźnię turecką – hammam czy pospacerować po tureckiej dzielnicy Mouttalos.

Mała miejscowość Kolossi natomiast słynie z zamku joannitów, który pięknie jest położony wśród winnic i plantacji na jego południowych obrzeżach (można do niego dojechać też samodzielnie autobusem z Limassol). Zamek wybudowany na planie kwadratu jest doskonałym przykładem XIII i XV wiecznej architektury obronnej (grube i wysokie kamienne ściany). Można zwiedzić pomieszczenia wewnątrz budowli, podziemia, które niegdyś służyły prawdopodobnie jako magazyn, a także „taras” na szczycie zamku, który służył jako miejsce wylewania gorącej smoły na przeciwników starających się go zdobyć.

Kolejne zadziwiające bogactwem swoich zabytków miasto to starożytne Kourion – dziś znane jako Curium. W jego części wschodniej mamy okazję zobaczyć ruiny grecko- rzymskiego teatru z II w.p.n.e, ogromną zadaszoną willę rzymskiego bogacza, która w czasach wczesnochrześcijańskich pełniła rolę publicznych łaźni (kompleks Eustoliosa). W części zachodniej miasta zobaczymy Agorę z pozostałościami antycznych budowli, dalej ruiny stadionu miejskiego z II wieku i Sanktuarium Apollina Hylatesa (ogromny i podobno jeden z najważniejszych antycznych kompleksów świątynnych zbudowanych na cześć boga Sztuki, zniszczone przez trzęsienie ziemi.

skała afrodyty cypr
fot. Dispakrys / flickr.com / CC

Jednym z punktów tej wycieczki fakultatywnej jest miejsce, gdzie według legendy z morskiej piany wyłoniła się Afrodyta- bogini miłości, urodzaju i piękna. Plaża, która była świadkiem tych boskich narodzin jest wąska i kamienista a na jej brzegu znajduje się słynna Skała Afrodyty (lub Skała Rzymianina) – Petra tou Romiou. Swoją sławę czerpie raczej z romantycznych mitów, nie z ponadprzeciętnej urody.

JAK WYGLĄDAJĄ WYCIECZKI FAKULTATYWNE DO PAFOS I CURIUM?

Przykładowy ramowy program wycieczki:

1. Wycieczka rozpoczyna się we wczesnych godzinach porannych wyjazdem z hoteli i kolejność realizacji poszczególnych jej punktów różni się w zależności od organizatora. Wyjazd do wsi Kolossi, zwiedzanie zamku joannitów (albo wizyta w winiarni połączona z degustacją cypryjskiego wina Commandaria, albo wyjazd od razu do Pafos i zwiedzanie miasta).
2. Przejazd malowniczą drogą wśród cyprysów do Curium, zwiedzanie pozostałości starożytnych zabytków.
3.  Krótki przystanek przy słynnej Skale Afrodyty, gdzie według legendy wyłoniła się z morskiej piany, następnie wizyta na jednej z plantacji (w zależności od organizatora ten punkt programu może być pominięty)
4.  Przejazd do Pafos, zwiedzanie miasta: słynne rzymskie mozaiki w Domu Dionizosa, Katakumby Agia Solomoni (w zależności od organizatora ten punkt może się nie pojawić w programie), Akwarium (dodatkowo płatne).
5. Droga powrotna do hoteli: wizyta w Yeroskopiou, wiosce ze słynną bazyliką Ayia Paraskevi, tutaj można kupić przepyszne delicje cypryjskie czyli loukoumia (ten punkt programu również może się nie pojawić, to zależy od organizatora)

UWAGA: kolejność zwiedzania (Pafos, Curium, Skała Afrodyty może być różna, zawsze jednak te trzy punkty programu są zrealizowane)

RODZAJ WYCIECZKI: HISTORIA
CO ZABRAĆ ZE SOBĄ: NAKRYCIA GŁOWY, OKULARY PRZECIWSŁONECZNE, WYGODNE BUTY
CENY: około 42 – 45€

A WAM, JAK PODOBAŁO SIĘ NA WYCIECZCE W PAFOS I CURIUM? CZY WARTO SIĘ NA NIĄ WYBRAĆ?

Ilość komentarzy: 4 - dołącz do dyskusji!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dołącz do naszego newslettera!

Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI