Fakultatywne na Cyprze Wycieczki fakultatywne na Cyprze – Limassol, Curium, Pafos

Wycieczki fakultatywne na Cyprze – Limassol, Curium, Pafos

Wspaniała wycieczka wiodąca śladem zamierzchłej przeszłości, winiarskiej tradycji wyspy i romantycznymi zakątkami związanymi z narodzinami bogini Afrodyty.

Pafos (Paphos) niewielkie nadmorskie miasto wpisane na listę UNESCO, cieszy się ogromną popularnością wśród turystów i to nie tylko za sprawą dobrze rozwiniętej infrastruktury turystycznej. Możemy tu zobaczyć i zwiedzić wiele interesujących miejsc oraz zabytków. W części dolnej miasta zwanej Kato Pafos (port, dzielnice handlowe, wykopaliska) trzeba udać się w kierunku portu, gdzie znajdują się słynne rzymskie mozaiki z Nea Paphos (starożytna część miasta), które ozdabiają budynki niegdyś wchodzące w skład wielkiego rzymskiego miasta (ciekawostka: nad pracami wykopaliskowymi czuwali tutaj głównie polscy archeolodzy). Szczególnie piękne, wspaniale zachowane można zobaczyć w Domu Dionizosa, Domu Orfeusza czy Domu Czterech Pór Roku. Ale nie tylko mozaiki są tu interesujące. W tej części miasta znajduje się również pochodzący z II wieku kryty teatr (odeon) na 1250 osób oraz pozostałości po innych rzymskich budowli: Asklepionu (świątyni boga Asklepiosa), murów obronnych, zabudowań agory. Dużą atrakcją jest ogromny bizantyjski zamek Saranda Kolones (czterdzieści kolumn) pochodzący z VII wieku. Oczywiście w samym porcie też możemy zatrzymać się przez chwilę, chociażby po to, by zobaczyć stary budynek Komory Celnej, dolną część Wieży Wschodniej wybudowanej przez Wenecjan, zatopiony starożytny falochron, XIII wieczny Zamek strzegący portu. Nie lada atrakcją jest też Akwarium Pafijskie – cel wycieczek wielu odwiedzających wyspę turystów, w którym mamy okazję poznać bogate podwodne życie Morza Śródziemnego wyeksponowane w 72 wielkich akwariach. W mieście można też podziwiać pozostałości po wielu wczesnochrześcijańskich kościołach, a także zagłębić się w mrok podziemnych korytarzy – katakumb – Agia Solomoni, które wykute zostały w wapiennej skale. Na północ od nich znajduje się wzgórze Fabrica, u którego stóp leżą ruiny hellenistycznego teatru. A jakby jeszcze tego było mało, to na najbardziej wytrwałych turystów czekają Grobowce Królewskie (nekropolia wykuta w skałach niedaleko Zatoki Koralowej, niezwykle imponuje swoimi rozmiarami i zabudową).
Druga część miasta – Ktima Pafos leżące na wzgórzu oddalonym około 3 km. od portu. Początkowo samodzielne miasto, założone zostało jako „obrońca” (z racji położenia) mieszkańców dolnego miasta przed najazdami piratów saraceńskich. Można udać się na zakupy do Hali Targowej zlokalizowanej w przepięknym, ozdobnym budynku z XX wieku, zobaczyć średniowieczną łaźnię turecką – hammam czy pospacerować po tureckiej dzielnicy Mouttalos.

Kolejne zadziwiające bogactwem swoich zabytków miasto to starożytne Kourion – dziś znane jako Curium. W jego części wschodniej mamy okazję zobaczyć ruiny grecko- rzymskiego teatru z II w.p.n.e, ogromną zadaszoną willę rzymskiego bogacza, która w czasach wczesnochrześcijańskich pełniła rolę publicznych łaźni (kompleks Eustoliosa). W części zachodniej miasta zobaczymy Agorę z pozostałościami antycznych budowli, dalej ruiny stadionu miejskiego z II wieku i Sanktuarium Apollina Hylatesa (ogromny i podobno jeden z najważniejszych antycznych kompleksów świątynnych zbudowanych na cześć boga Sztuki, zniszczone przez trzęsienie ziemi.

Limassol, drugie co do wielkości miasto na wyspie, stolica cypryjskiego przemysłu winiarskiego (ze sztandarowym produktem- winem Commandaria), która znajduje się blisko Półwyspu Akrotiri zajmowanego przez brytyjską bazę wojskową. Miasto nie jest najpiękniejszym wśród innych miast Cypru ale mimo wszystko warto tu przyjechać i zobaczyć kilka wartych uwagi miejsc jak chociażby przystań portową i stare miasto. Przewodniki turystyczne piszą, że program minimum zwiedzania Limassol powinien obejmować XIV wieczny zamek stojący w przepięknym ogrodzie po północnej stronie starego portu (podobno w zamkowej kaplicy król Ryszard Lwie Serce poślubił księżniczkę Berengarię z Nawarry), Muzeum Archeologiczne (niedaleko parku miejskiego z interesującą kolekcją znalezisk z miasta i okolic) oraz tamtejsze winiarnie (na południowy – zachód od starej przystani mieszczą się cztery wytwórnie win udostępnione dla zwiedzających). My polecamy również wędrówkę po krętych uliczkach dawnej tureckiej dzielnicy handlowej ze Starym i Nowym Meczetem, warsztatami rzemieślniczymi, sklepikami i Główną Halą Targową.

Jednym z punktów tej wycieczki fakultatywnej jest miejsce, gdzie według legendy z morskiej piany wyłoniła się Afrodyta- bogini miłości, urodzaju i piękna. Plaża, która była świadkiem tych boskich narodzin jest wąska i kamienista a na jej brzegu znajduje się słynna Skała Afrodyty (lub Skała Rzymianina) – Petra tou Romiou. Swoją sławę czerpie raczej z romantycznych mitów, nie z ponadprzeciętnej urody.

JAK WYGLĄDAJĄ WYCIECZKI FAKULTATYWNE DO LIMASSOL, CURIUM I PAFOS?

Przykładowy ramowy program wycieczki:

1. Wyjazd z hoteli we wczesnych godzinach porannych w kierunku Limassol. Tam wizyta w jednej z winiarni, gdzie można poznać w jaki sposób powstaje i przechowuje się najsłynniejsze wino cypryjskie Commandaria. Pod koniec zwiedzania – degustacja wina.
2. Następnie wycieczka dociera do antycznego miasta Curium gdzie można zobaczyć grecki teatr oraz rzymski dom Eustoliosa z pierwszymi chrześcijańskimi mozaikami.
3. W drodze do Pafos, krótki postój na plaży przy Skale Afrodyty, gdzie podobno wyłoniła się z morskiej piany.
4. Przejazd do bogatego w zabytki i wpisanego na listę UNESCO Pafos, gdzie można zobaczyć słynne rzymskie mozaiki w Domu Dionizosa.
5. Powrót do hoteli w późnych godzinach wieczornych.

RODZAJ WYCIECZKI: HISTORIA
CO ZABRAĆ ZE SOBĄ: NAKRYCIA GŁOWY,OKULARY PRZECIWSŁONECZNE, WYGODNE BUTY I UBRANIA
CENY: około 45 – 50€

A WAM, JAK PODOBAŁO SIĘ NA WYCIECZCE W LIMASSOL, CURIUM I PAHOS? CZY WARTO SIĘ NA NIĄ WYBRAĆ?

Napisz pierwszy komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

    Dołącz do naszego newslettera!

    Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI