Fakultatywne na Cyprze Wycieczki fakultatywne na Cyprze. Nikozja i Lefkara – śladem cypryjskiej historii i tradycji

Wycieczki fakultatywne na Cyprze. Nikozja i Lefkara – śladem cypryjskiej historii i tradycji

nikozja meczet
fot. flickr.com / CC / Glen Bowman

Nikozja – stolica wyspy, podzielona jest na dwie części: Nikozję Południową i Północną tzw. Zieloną Linią. Ta pierwsza część jest celem jednodniowych wycieczek, nie ma tu wielu spektakularnych zabytków ale warto tu przyjechać chociażby po to, by zajrzeć do bardzo ciekawego Muzeum Cypryjskiego z bogatą kolekcją archeologiczną. Warto jest też przejść się ulicami Starego Miasta, zwiedzić klasztor Agios Irakleidios, zobaczyć Pomnik Wolności, Mury Weneckie (jego obwód wynosi 4,5 km i posiada 11 bastionów) otaczające starą cześć miasta, dzielnicę Laiki Yitonia odrestaurowaną na wzór dawnych czasów (pełnej tradycyjnych domów, malowniczych sklepików, tawern i kawiarni, rozsianych po krętych wąskich uliczkach), pomnik pierwszego prezydenta Republiki Cypryjskiej i Katedrą św. Jana. Kolejnym muzeum, które też warto odwiedzić jest Muzeum Bizantyjskie z przepięknymi ikonami i mozaikami z kościoła Kanakaria.

Celem opisywanej wycieczki jest też Lefkara. To niewielka, malownicza wieś górska oddalona jakieś 40 km od Larnaki która słynie z przepięknych koronek (Lefkaritika) i srebrnej biżuterii. Z miejscem tym związana jest pewna legenda  według której sam mistrz Leonardo da Vinci przyjechał tu by kupić haftowany obrus na ołtarz do Mediolańskiej katedry. Ta rekomendacja chyba wystarczy!

JAK WYGLĄDAJĄ WYCIECZKI FAKULTATYWNE DO NIKOZJI I LEFKARY:

1. Wyjazd w godzinach porannych z hoteli w kierunku Nikozji Południowej.
2. Na miejscu zwiedzanie miasta, spacer jego najstarszą częścią, możliwość zobaczenia najważniejszych zabytków, czas wolny do swobodnej dyspozycji (w zależności od organizatora wizyta w Muzeum Cypryjskim)
3. Przejazd do malowniczej, spokojnej wioski Lefkara, która słynie z przepięknych koronek.
4. Powrót do hoteli w godzinach wieczornych.

UWAGA! Kolejność zwiedzania może być inna w zależności od organizatora

RODZAJ WYCIECZKI: HISTORIA, POZNAWANIE KULTUR
CO ZABRAĆ ZE SOBĄ: NAKRYCIA GŁOWYOKULARY PRZECIWSŁONECZNE, WYGODNE UBRANIA I BUTY
CENY: około 40 -45€

A WAM, JAK PODOBAŁO SIĘ NA WYCIECZCE W NIKOZJI I LEFKARII? CZY WARTO SIĘ NA NIĄ WYBRAĆ?

Napisz pierwszy komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

    Dołącz do naszego newslettera!

    Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI