Jak tanio podróżować po świecie? PORADY Dojazdy do Jak najtaniej dostać się do Gruzji? Prezentujemy trzy ciekawe sposoby

Jak najtaniej dostać się do Gruzji? Prezentujemy trzy ciekawe sposoby

Jak najtaniej dostać się do przyjaciół Gruzinów? Zapewne autostopem. Jednak niesamowite liczby Polaków, którzy przez ostatnie 2, 3 lata chcieli odwiedzić ten kraj zwiększa zainteresowanie nim biur podróży i firm lotniczych. 

O grupie na FB, która chce wymusić połączenia Polski  z Gruzją już pisaliśmy kiedyś przy tekście o wymarzonych kierunkach Polaków tanimi liniami. Wciąż nic w tym temacie i trzeba posilać się kombinowaniem. Ale i tak jest łatwiej, niż 10 lat temu

gruzja widok
fot. miss_rubov / flickr.com / CC

SPOSÓB 1. – Lot kombinowany tanimi liniami

Obecnie najtańszy lot kombinowany do Gruzji to połączania AirBaltic z Warszawy z przesiadką w Rydze, gdzie najniższe ceny, jakie można upolować za bilet w jedną stronę czasami są poniżej 100Euro. To są również najszybsze tanie loty – wyłączając loty bezpośrednie LOT.

Wizzair Ukraine rozpoczął loty z Kijowa do Kusaidasi – to oznacza, że będzie można się dostać do Kijowa lotami z Katowic (również Wizzair). Ceny są atrakcyjne i nawet z przesiadką w stolicy Ukrainy mogą być niższe niz promocje na Tblisi, które czasami proponuje LOT w „Szalonej Środzie”. Dla tych, co planują w czasie urlopu zwiedzić np Ukrainę i Gruzję to propozycja wręcz idealna.

Można również połączyć tani lot z Katowic z innymi – bardziej… codziennymi.  Z Kijowa do Tbilisi latają Ukraine International Airlines lub Aerosvit, aczkolwiek niskie ceny na tych połączeniach to rzadkość.

Również Pegasus – tania, ogromna linia lotnicza z Turcji otwiera nowe połączenie Stambuł – Batumi. Wcześniej latał już na linii do Tblisi. Oznacza to, że czasami za 50 Euro polecimy w godzinę nad Morzem Czarnym do Adżarii, łącząc wypad do Gruzji z obejrzeniem Stambułu. Piszemy tak celowo, bo do Stambułu wbrew pozorom można okazyjnie dostać się łącząc połączenie lotnicze Wizzair do Burgas z autobusem z Burgas do Stambułu (3 godziny). Taki lot może potrwać co prawda jeden dzień, ale po drodze macie okazję zobaczyć Bosfor czy Hagię Sofię)

SPOSÓB 2. – Polowanie na Szaloną Środę w LOT

LOT puszcza w środy swoją słynną promocję, wystawiają określone pule biletów na kierunki tam i z powrotem w bardzo dobrych cenach. Koneserzy wiedzą, że jedny z kierunków, który często się pojawia w tej promocji jest lot do Tblisi. Takie bilety można już nabyć za mniej niż 500zł w dwie strony. Rzadziej, aczkolwiek również pojawiają się bilety do Erewania w Armeni. Niby inny kraj, ale można właśnie Erewań potraktować jako bazę do zwiedzania Gruzji. Trzeba tylko pokonać pół małej Armenii pociągiem i jesteśmy w Tblisi.  Z Erewania do Tbilisi można dotrzeć nocnym pociągiem (około 12 godzin) lub busem (około 6 godzin)

Muzungu na swoim blogu informuje dodatkowo, że ceny podobne jak w „Szalonej Środzie” można odnaleźć bez promocji z duuuuuużym wyprzedzeniem (rok, pół roku), szukając  wyszukiwarce LOT połączeń z oznaczeniami „najniższa cena”.

SPOSÓB 3 – Samochodem

Nie spodziewaliście się takiej porady prawda? A tak naprawdę da się, choć trzeba mieć sporo samozaparcia w tym temacie. Tak naprawdę podróż o Gruzji samochodem tra tyle samo co np. do Portugalii, południowej Hiszpanii czy Sycylii. Tylko drogi nie takie i dużo większe prawdopodobieństwo łapówek dla służb drogowych.

Przykładowo ruszamy z Krakowa a naszym pierwszym celem jest Kercz na Krymie. Najszybsza droga prowadzi przez Lwów, Chmielnicki, Uman i Kerson. Jesteśmy na Krymie po około 18-19 godzinach, wcześniej zapewne robiąc sobie drzemkę na południowej Ukrainie lub zamieniając się z drugim kierowcą. Z Kercza kursują codziennie promy do Kaukazu – miejscowości w Rosji, w Kraju Krasnodarskim. Promy tak naprawdę kursują też z Kercza prosto do Gruzji, do portu w Poti, ale podróż trwać będzie prawie dwa dni. A z Kaukazu przez rosyjskie wybrzeże Morza Czarnego trasami M4 i M27 (m.in. Soczi) i Adżarię dojedziemy do granicy z Gruzją w kolejne pół dnia (około 7-9 godzin) Tym sposobem w dwa dni jesteśmy samochodem w Gruzji. ( [aktualizacja] Niestety, od czasu ostatniego konfliktu przejście graniczne Sochi/Leselidze jest zamknięte. Trzeba korzystać z niewygodnego „objazdu” promem do Trabzonu i stamtąd na południe Gruzji (dodatkowe kilkanaście godzin) )

>>POLECAMY: POGODA W GRUZJI. ZOBACZ, KIEDY NAJLEPIEJ JECHAĆ DO GRUZJI

Ilość komentarzy: 2 - dołącz do dyskusji!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • pm says:

    A przez które przejście drogowe można przejechać z Rosji do Gruzji?

    • gdziewyjechac.pl says:

      ^^Niestety przejście w Leselidze jest zamknięte (przez ostatni konflikt). Póki co trzeba korzystać z objazdu przez Turcję (promem do Trabzonu i potem do Batumi lądem). Aczkolwiek liczy się, że w 2013 blokada zostanie zniesiona, gdyż tuż przy granicy odbędą się Igrzyska Olimpijskie. Dzięki za zwrócenie uwagi! Damy dopisek i mamy nadzieję, że obliczona przez nas droga lądowa będzie w 100 proc aktualna już niebawem 🙂

Dołącz do naszego newslettera!

Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI