Ciekawe miejsca w Europie Ciekawe miejsca w Hiszpanii Barcelona z góry. Oto kilka sprawdzonych przez nas punktów widokowych. Mapa i wideo

Barcelona z góry. Oto kilka sprawdzonych przez nas punktów widokowych. Mapa i wideo

barcelona instagram30 centymetrów ponad chodnikami, jak rapował Fisz, to za mało, by objąć miasto wzrokiem. Trzeba unieść się ponad dachy, czasami ponad korony drzew a czasami ponad warstwę smogu, który przykrywa miasto.

Barcelona położona jest amfiteatralnie w stronę morza. Już świetnie prezentuje się, gdy dolatujemy na lotnisko El-Prat. To małe zdjęcie zrobiłem telefonem – ważne, by przy lądowaniu być po prawej stronie samolotu.

Miasto leży na skłonie Pirenejów, choć do tych właściwych jest jest 100 kilometrów. Jednak oddzielone jest od reszty kraju wzgórzami słusznych rozmiarów a ponadto tuż nad obecnym portem wznosi się majestatyczne Montjuic, które swego czasu zadecydowało o ulokowaniu poniżej osady rzymskiej Barci. Dziś to jedno z najciekawszych miejskich wzgórz w Europie. Ale to nie z jego korony rozpościera się najciekawsza panorama miasta…

barcelona punkty widokowe

Najlepsze punkty widokowe w Barcelonie. Według nas

Góra Krzyży

Barcelona widok miasta

Najwyższy punkt w Parku Guell, symbolizujący szczyt Golgoty. Z kamienistego kopca, górującego nad drzewami rozpościera się świetny widok na całą Barcelonę. Po prawej widzimy okolicę stadionu przed sobą wzgórze Montjuic i stare miasto a po lewej nowoczesną dzielnicą Barcelony i zarysy Pirenejów. Najlepiej przybyć tu przez zachodem slońca.

Fort na szczycie Monjuic

fort monjuic barcelona

IMG_2699

Góra wyrasta praktycznie nad brzegiem morza, więc od wielu wieków była idealną lokalizacją na budowle militarne. Tak też się stało a do dziś na szczycie w dobrym stanie stoi kilkubastionowa forteca, z pozostawionymi tu uśpionymi armatami i działami dalekiego zasięgu. Świetnie widać stąd nie tylko zarysy miasta ale również drugą stronę – nowoczesny port handlowy, gigantycznych rozmiarów. Dzięsiątki tysięcy kontenerów ułożonych jeden obok drugiego robią niesamowite wrażenie.

Stoki Montjuic

monjuic port barcelona

Na północnych stokach Montjuic – co prawda czasami przesłonięte drzewami – wynurza się miasto z bliskiej perspektywy – takie na wyciągnięcie ręki, to uwielbiamy najbardziej. Najlepszy widok na port i końcowe fragmenty La Rambli można zaliczyć w ogrodzie botanicznym El Mirador lub obok hotelu Mirador, widoki tzw. bez ograniczeń ujrzymy z kolejki gondolowej, która wiezie turystów od stacji kolejki szynowej aż pod fortecę.

Palau Reial

IMG_3617

To obok sagrady Familia chyba najbardziej charakterstyczny a na pewno imponujący rozmiarami budynek, nawiązujący troche do Bazyliki Św. Piotra czy katedry Św. Pawła w Londynie.
Z tarasu przy pałacu tuz przy pierwszych fontannach rozpościera się świetny widok na perspektywę w stronę Placu hiszpańskiego, miejsca, gdzie spędza wieczorem czas największa ilość ludzi (głównie za sprawą pokazów „światło i dźwięk”)

Centrum handlowe Las Arenas. Dawna arena corridy

barcelona arena

Po przeciwnej stronie palau Reial, wjeżdżamy płatną windą albo schodami ruchomymi wewnątrz centrum handlowego na fantastyczny ring widokowy, położony na szczycie dawnej areny do corridy, zrewitalizowanej na handlowy mall. Stąd nocą świetnie widać właśnie Palau Reial i aleję doprowadzającą do niego a w drugą stronę swiatła Barcelony z zarysem wzgórz i perspektywą na Tibidado

Tibidado

To podobno najpiękniejsze miejsce, do podziwiania miasta przy zachodzie słońca. Niestety nie udało mi się tam dotrzeć, bo na to miejsce warto rpzeznaczyć więcej czasu niż godzinę, dwie. Na szczyt dojeżdża się najpierw zabytkowym niebieskim tramwajem a potem kolejką zębatą. Na miejscu oprócz widoku na całą nadmorską równinę i miasto warto odwiedzić stylowe i trochę przestarzałe już wesołe miasteczko oraz kościół – taką barcelońską wersję „Sacre Coeur”.

Park Guell

Barcelona parc guell widok

To nie jest jakoś bardzo wysoko położone miejsce widokowe, ale na pewno najczęściej fotografowane. Gaudi miał wybudować dla Guella całe osiedle w tym miejscu. Skończyło się na dwóch budynkach, które przy wejsciu na słynny parkowy taras, ograniczony falista ławką, zawsze znajdą się w kadrze i perspektywie na zarys miasta. A przy dobrej widoczności i braku smogu w oddali nad miastem fajnie ułoży się pomarańczowa poświata wschodu lub zachodu słońca.

Zobacz również: Czy Park Guell jest jedyny w swoim rodzaju? Galeria zdjęć

Wieża Sagrada Familia

Winda wywozi turystów na jedną z kilku bocznych wież, wciąż budowanego giganta, jakim będzie dzieło Gaudiego. Niestety trochę zaburza widoki las żurawi i dźwigów, które na stałe przytulają się do świątyni, ale perspektywa, położenie tuż nad centrum miasta a tak wysoko oraz fakt niesamowitej „inności” tej architektury, detali i zdobień powoduje, że jest to na pewno jedna z najbardziej nietypowych kościelnych wież widokowych.

Dachy kamienic

Barcelona dachy panorama

Barcelońskie dachy kamienic zazwyczaj są zajęte przez tarasy widokowe, służące mieszkańcom jako miejsce do suszenia ubrań czy odpoczynku. Tarasy słynnych kamienic Gaudiego (i nie tylko jego), budowane w stylu modernista są udostepnione do zwiedzania i grzechem byłoby nie wykorzystać tych widoków, z przebijającym się na tle miasta rzędem fikuśnych mozaikowych kominów. Dachy, z których warto obejrzeć miasto: Casa Milla, Casa Battlo, Palau Guell itd…

Pozostałe miejsca: Perspektywa z okolic wioski olimpijskiej na Barcelonetę i plażę barcelońską, widok z ostatniego piętra hotelu, kolejka linowa łącząca wieżę portową ze wzgórzem Monjuic, wieża katedralna, balkon na kolumnie Kolumba.

Polecacie może coś jeszcze?

GDZIE SPAĆ? Porównaj najtańsze noclegi w Barcelonie | Zarezerwuj hotel w Barcelonie

Przy okazji zobaczcie nasz podobny post: Najciekawsze punkty widokowe w Rzymie

Sprawdź ceny noclegów w Barcelonie

Ilość komentarzy: 2 - dołącz do dyskusji!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Justyna says:

    Torre de Collserola – tej wysokości nie przebijecie, dojazd metrem (kawałek metra jako kolejka szynowa), chwila spaceru po górach i 4 euro (dla studentów) wjazdu. Wyżej się nie da 🙂

  • piotr says:

    Jest jeszcze bardzo dużo tarasów widokowych w parkach znajdujących się w Barcelonie na wzniesieniach, bardzo romantyczne i malownicze położenie, polecam okolice stacji metra Horta. Pozdrawiam, Piotr,

Dołącz do naszego newslettera!

Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI