Delfy słyną przede wszystkim ze wspaniałych zabytków archeologicznych, wśród których najbardziej pobudzającą wyobraźnię jest tzw. Święty Krąg z wyrocznią w świątyni Apollina zwłaszcza. Teren archeologiczny w Delfach obejmuje trzy części: Świątynię Apollina, Źródła Kastalskie oraz Marmarię.
Starożytni uważali, że Delfy znajdują się w bardzo ważnym miejscem- w środku świata, traktowali je więc w sposób szczególny (jest tutaj stożkowy kamień pokryty siatką liń- Omfalos, czyli pępek świata- dotknięcie kamienia podobno przynosi szczęście). Na terenie Sanktuarium Apollina znajdowały się: świątynia wspomnianego bóstwa, wyrocznia, agora, skarbce należące niegdyś do poszczególnych greckich polis, teatr z IV w.p.n.e, stadion, które otoczone były murem poligonalnym. Wszystkie te zabytki (w lepszym lub gorszym stanem) zachowały się do dnia dzisiejszego, mimo burzliwych wydarzeń z trzęsieniami ziemi włącznie.
Delfy kojarzą się nam przede wszystkim z wszechwiedzącą wyrocznią. W jednej z komnat świątynnych znajdowała się prawdopodobnie rozpadlina skalna, z której wydobywały się narkotyczne, halucynogenne opary, wprowadzające ludzi w stan odmiennej świadomości, co sprawiło, że stała się wyrocznią. Pełniła ona w czasach starożytnych niezwykle ważną funkcję, kapłanka wyroczni Pytia siedząc na trójnogu przepowiadała przyszłość królom i wodzom i to nie tylko greckim.
Na cześć boga Apollina w Delfach organizowane były co 4 lata igrzyska pytyjskie, podczas których ważnym były przede wszystkim konkursy muzyczne oraz poetyckie, co nie dziwi, przecież Apollo był patronem sztuki i poezji.
W niewielkiej odległości od Świętego Kręgu znajduje się święte źródło Kastalskie. W rzeczywistości jest to wodospad, który wytryska z urwiska skał Fedriad. Starożytni uważali, że woda ze źródła ma moc oczyszczania z nawet najcięższych grzechów. Do dzisiaj zobaczyć tu można pozostałości starej fontanny a także nisze ofiarne.
We wspomnianej już Marmarii, znajdującej się na wschód od świętego źródła zobaczyć można szczątki Świątyni Ateny Pronaja, której zadaniem było strzeżenie sanktuarium Apollina w Świętym Kręgu. Tutaj też znajduje się słynna, najczęściej fotografowana budowla Delf- Tolos, zbudowany z matematyczną starannością opartą na złotym podziale, kryjący wielką tajemnicę, do tej pory nie znamy jego przeznaczenia oraz ruiny gimnazjonu.
Ateny– miasto, którego patronką była bogini umiejętności, mądrości i rzemiosła, kolebka demokracji i europejskiej kultury oraz nauki to stolica Grecji, dziś bardzo zatłoczona i łącząca dwa światy- starożytny i współczesny. Największą popularnością wśród turystów cieszy się ateński Akropol, gdzie podziwiać można wspaniałą budowlę, która stała się wzorcem dla wznoszenia tego typu budowli w całej Grecji (mimo, że nie została nigdy dokończona)- Propyleje. Jest to monumentalne dzieło architektoniczne-budynek bramy, zbudowane na planie prostokąta z kolumnami marmurowymi. Innym znajdującym się, no i chyba najbardziej znanym i rozpoznawalnym ateńskim budynkiem jest Partenon, bogato ozdobiony przez znakomitego Fidiasza. Jej nazwa pochodzi od imienia bogini, której świątynia była poświęcona Ateny Partenos (Ateny Dziewicy). Kolejne budynki Agory to Erechtejon- dwupoziomowa świątynia poświęcona Atenie i Posejdonowi, Świątynia Nike (Ateny Nike, w starożytności Nike było tylko przydomkiem Ateny Zwycięskiej).
Na forum rzymskim znajduje się kolejny spośród niezliczonych w Atenach zabytków, a jednocześnie najlepiej zachowany- Wieża Wiatru– ośmiokątna marmurowa wieża, pełniła rolę zegara miejskiego oraz wiatrowskazu, pozostałości biblioteki Hadriana. Kolejne zabytki to: Łuk Hadriana, Olimpiejon– świątynia Zeusa Olimpijskiego, stadion- Panathinaikon gdzie odbywały się pierwsze igrzyska olimpijskie ery nowożytnej, które odbyły się tu w 1896, kościoły bizantyjskie, Kościół Świętych Apostołów (znajdujący się na agorze greckiej) oraz turecka dzielnica Plaka ze średniowiecznymi zabudowaniami, licznymi restauracjami, barami i sklepami z pamiątkami.
JAK WYGLĄDAJĄ WYCIECZKI FAKULTATYWNE DO ATEN I DELF?
Przykładowy ramowy program wycieczki:
1. Wyjazd z hoteli we wczesnych godzinach porannych. Przejazd do Delf.
2. Zwiedzanie delfickich zabytków: sanktuarium Apollina czyli świątynia wspomnianego bóstwa, wyroczni, agory, skarbca należące niegdyś do poszczególnych greckich polis- Świętego Kręgu, następnie ruin teatru i stadionu.
3. Po spacerze wokół zabytków planowany jest transfer do Aten, gdzie następuje zakwaterowanie w hotelu i kolacja.
4. Następny dzień rozpoczyna się od śniadania, po nim zwiedzanie: dzielnicy Plaka, następnie Akropolu z Parteonem, Erechtejonem, Świątynią Nike oraz Propyleje. Spacer po Akropolu Rzymskim i Ateńskim, gdzie zobaczyć można między innymi Świątynię Hefajstosa, Wieżę Wiatrów i ruiny Biblioteki Hadriana. Ostatnim punktem zwiedzania jest stadion gdzie odbywały się pierwsze nowożytne igrzyska olimpijskie.
5. Wyjazd z Aten. W drodze powrotnej postój w Termopilach, słynnego miejsca walk Greków z Persami, gdzie Grecy przegrali lecz dowódca ich wojsk-król Sparty- Leonidas wraz z garstką najdzielniejszych żołnierzy wsławił się ogromną walecznością i honorem pozostając, mimo licznej przewagi przeciwnika na miejscu walki aż do końca.
6. Powrót do hoteli na Riwierze Olimpijskiej w późnych godzinach wieczornych.
RODZAJ WYCIECZKI: HISTORIA
CO ZABRAĆ ZE SOBĄ: NAKRYCIA GŁOWY, OKULARY PRZECIWSŁONECZNE
CENY: około 100-120 €
A WAM, JAK PODOBAŁO SIĘ NA WYCIECZCE W ATENACH I DELFACH? CZY WARTO SIĘ NA NIĄ WYBRAĆ?
To jak są tutaj opisane starożytne Ateny woła o pomstę do nieba.