Fakultatywne w Bułgarii Bułgaria, wycieczki fakultatywne: Rejs po rzece Ropotamo, Sozopol | Opinie | Ceny

Bułgaria, wycieczki fakultatywne: Rejs po rzece Ropotamo, Sozopol | Opinie | Ceny

Sozopol zabytki
Sozopol, jedna z uliczek / fot. M. Nowak

Sozopol (Sozopoł) znajduje się około 34 km. od Burgas- jednego z największych miast Bułgarii, częściowo zlokalizowane jest na stałym lądzie, a częściowo na wąskim skalistym półwyspie (to tam znajduje się malownicza starówka z głównymi zabytkami). W starożytności miasto zwane było Apollina, na cześć boga greckiego Apolla (tutaj osiedlili się greccy koloniści z Miletu) i było ważnym ośrodkiem gospodarczym, gdzie kwitł handel głównie solą, skórami i bronią. Nazwę miastu zmienili kryjący się tu przed prześladowaniami chrześcijanie nadając mu wymowną nazwę Miasto Zbawienia– Sozopolis.

Spacerując wzdłuż pięknych zabudowań starego miasta odnosi się wrażenie jakby się przeniosło w czasie. Malownicze domkiwybudowane w stylu czarnomorskim przez kupców i rzemieślników są naprawdę urokliwe. Charakteryzują się kamiennymi parterami oraz suterenami i kontrastującymi z nimi drewnianymi, nadwieszanymi piętrami. Dodając do tego kręte, wąskie uliczki z licznymi zaułkami i zakątkami oraz słoneczną pogodę ma się pewność, że warto było tu przyjechać.

sozopol bułgaria
Plaża w Sozopolu / fot. M. Nowak

Gdy pójdzie się nieco dalej trafi się na plażę, a dalej na park.

Będąc w Sozopolu warto jest wstąpić do tamtejszego Muzeum Archeologicznego, gdzie zobaczyć można znaleziska z wykopalisk prowadzonych na terenie miasta (w tym ze starożytnej nekropolii) i jego okolicach: wielobarwne mozaiki, greckie amfory, antyczne monety, posągi, modele statków. Na terenie Kompleksu Archeologicznego znajdują się natomiast odrestaurowane antyczne mury z basztą, spichlerz i studnię artezyjską.

Rzeka Ropotamoto rzeka w południowo-wschodniej Bułgarii, kilkadziesiąt kilometrów od Sozopola, która bierze swój początek w górach Strandży. Ujściowy odcinek rzeki jest objęty ochroną i stanowi rezerwat z bogatą florą i fauną (lasy namorzynowe, lilie wodne, różne gatunki ryb i ptactwa wodnego).

rzeka ropotamo
Ujście Ropotamo / fot. marcinnowak.eu

To miejsce niezwykle malownicze zielone i niezwykle odprężające, a rejs stateczkiem po rzece jest prawdziwą przyjemnością a fragment, gdzie rzeka wpływa do morza jest naprawdę niesamowity.

JAK WYGLĄDAJĄ WYCIECZKI FAKULTATYWNE DO SOZOPOLU I ROPOTAMO?

Przykładowy ramowy program wycieczki:

1. Wyjazd z hoteli w Słonecznym Brzegu w godzinach porannych w kierunku rzeki Ropotamo (w zależności od organizatora kolejność zwiedzanych miast może być inna).
2. Przejście pieszo do przystani, gdzie na wycieczkowiczów czeka barka. Około godzinny rejs po malowniczej rzece, czas na odpoczynek, robienie zdjęć, podziwianie wspaniałej flory i fauny, a także wypatrywanie przypominających różne zwierzęce kształty porośniętych lasem wzniesień wzdłuż rzeki.
3. Przejazd do Sozopola, tam zwiedzanie starówki z charakterystycznymi kamienno-drewnianymi zabudowaniami.
4. Wyjazd do Burgas, tam czas wolny na swobodny spacer po mieście, gdzie znajduje się pomnik Adama Mickiewicza, następnie krótki postój w Pomorie, gdzie zaplanowano zwiedzanie monastyru świętego Grzegorza.
5. Powrót do hoteli w godzinach wieczornych.

RODZAJ WYCIECZKI: HISTORIA, PRZYRODA
CO ZABRAĆ ZE SOBĄ: NAKRYCIA GŁOWY, OKULARY PRZECIWSŁONECZNE
CENY: około 30-45€

A WAM, JAK PODOBAŁO SIĘ NA WYCIECZCE W SOZOPOLU I NA REJSIE RZEKĄ ROPOTAMO? CZY WARTO SIĘ NA NIĄ WYBRAĆ?

Jeden komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • bohun says:

    Szczerze nie polecamy tej wycieczki, autobus ok ale polski przewodnik raczej się jaką niż mowi, rzeka Ropotamo żadna rewelacja ale ok, nie ma wielu atrakcji niech więc zostanie, Sozopol piekny, niestety zaliczasz go biegiem wliczając w to czas wolny, potem obiad i do Burgas. Tu przewodnicy zostawiają Cię na przystanku autobusowym pośrodku niczego, do parku kilometr, do sklepów trochę dalej i trzeba coś ze sobą zrobić w gorącu wśród betonowych komunistycznych bubli. Na koniec Pomorie z pięknym monastyrem, oczywiście w pół godziny chociaż by warto spędzić tam więcej czasu. Podsumowujac najgorsza wycieczka na jakiej była nasza rodzinka, marny przewodnik, może i coś zobaczysz w biegu ale nie za wiele, a pomysl z wolną amerykanką w Burgas kompletne pudło.

Dołącz do naszego newslettera!

Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI