Obszar dwóch dolin znajdujących się w górnym biegu rzek – Straimy i Tundży pomiędzy Starą Płaniną a Niziną Górnotracką nazwany został Doliną Róż. Ze względu na łagodny klimat miejsce to jest obszarem ogromnej (6 tys. ha) plantacji róż, co sprawia, że jest ono piękne i słodko pachnące. Warto jest przyjechać do doliny w połowie maja i w czerwcu, ponieważ wtedy kwiaty są pięknie rozwinięte i tworzą cudny, ukwiecony dywan. Wtedy też odbywają się zbiory pachnącego kwiecia ale tylko przed wschodem słońca, ponieważ zawartość olejków eterycznych w kwiatach jest wtedy największa oraz znane w całym kraju Święto Róż. Bułgarski olejek różany jest niezwykle ceniony na świecie, wykorzystywany jest on do produkcji wielu kosmetyków a także najwspanialszych perfum. Litr czystego olejku różanego otrzymuje się z około 4 ton płatków, nie trudno więc sobie wyobrazić jak jest on drogi, stanowi bowiem towar bardzo ekskluzywny (litr olejku kosztuje około 3 tys. euro). Obszar ten zamieszkiwany był przez Traków, po których pozostały liczne pozostałości, wśród których największą popularnością cieszą się stare trackie kurhany, co sprawiło że miejsce to nazywane jest często drugą nazwą – Dolina Trackich Królów.
Głównym ośrodkiem produkcji olejku różanego a także stolica Doliny Róż i Doliny Trackich Królów – Kazanłyk jest miastem tłumnie odwiedzanym przez turystów, którzy chcą dowiedzieć się w jaki sposób otrzymywany jest już od dziesiątków lat cenny olejek różany. Informacji na ten temat ciekawi turyści mogą zaczerpnąć odwiedzając Muzeum Róż, gdzie będą mieli okazję zobaczyć między innymi XIX wieczną linię produkcyjną, a także zademonstrowane im będzie w jaki sposób olejek różany otrzymywany był przed laty, a jak obecnie. Muzeum mieści się na terenie Instytutu Badawczego, gdzie wszędzie ciągną się połacie pięknych, pachnących róż a także aromatycznych ziół leczniczych.
Jak już zostało wcześniej wspomniane słoneczna dolina znana jest nie tylko z różami i produkcją olejku znanego na całym świecie ale też z pozostałości po dawnych mieszkańcach tego obszaru- Traków. Warto zobaczyć tutaj kopułowy grobowiec tracki datowany na 310-290 w.p.n.e gdzie pochowany został prawdopodobnie władca lub bogaty wielmoża tracki wraz z żoną. Główna komora grobowa zbudowana z cegieł i przykryta kopułą a także wąski korytarz, który do niej prowadzi ozdobione są kolorowymi freskami przedstawiającymi sceny bitewne oraz „obrazki” z życia pochowanej tu pary. Grobowiec wpisany został na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Turyści mają okazję zobaczyć jedynie wierną kopię grobowca.
Będąc w Dolinie Trackich Królów koniecznie trzeba zobaczyć wieś Szipka gdzie znajduje się duża cerkiew wotywna Sweti Nikołaj, która widoczna jest z daleka dzięki pięciu lśniących w słońcu kopuł. Zbudowana została ona przez Rosjan na pamiątkę wojny rosyjsko-tureckiej prowadzonej w latach 1877-1878. Cerkiew zaopatrzona jest w 17 dzwonów, które biją w każdą rocznicę bitwy, a w jej kryptach pochowani są żołnierze, którzy oddali życie w krwawej wojnie. Na szczyt góry Stoletow prowadzi aż 900 schodów ale warto się tam wspiąć głównie po to, by zwiedzić monumentalny Pomnik Wolności ale też napawać się znakomitym widokiem na Dolinę Róż i okolicę. Wzniesiony on został na cześć żołnierzy rosyjskich oraz bułgarskich ochotników walczących w Przełęczy Szipka z Turkami. Zginęło tu również wielu polskich żołnierzy.
JAK WYGLĄDAJĄ WYCIECZKI FAKULTATYWNE DO DOLINY RÓŻ?
Przykładowy ramowy program wycieczki:
1. Wyjazd autokarami lub busikami w kierunku Doliny Róż.
2. Przyjazd do miasta Kazanłyk. Zwiedzanie Muzeum Róż, możliwość poznania sposobów wytwarzania olejku różanego a także zakupu „różanych” wyrobów (kosmetyki, woda różana, która ma podobno znakomite właściwości lecznicze, miody, dżemy).
3. Zwiedzanie znajdującego się w Kazanłyku i wpisanego na listę UNESCO trackiego grobowca z bogatymi malowidłami wewnątrz.
4. Przejazd do miasteczka Szipka- zwiedzanie Cerkwi Wotywnej Sweti Nikołaj
5. Wejście na szczyt Szipka, możliwość podziwiania wspaniałych krajobrazów ze szczytu, a także zwiedzenia Pomnika Wolności i poznania tragicznej historii związanej z Przełęczą Szipczeńską. Lunch.
6. W drodze powrotnej wizyta w etnograficznym kompleksie Etara (Etyr) znajdujacym się w pobliżu Gabrowa, gdzie można poznać tradycyjne miejscowe rzemiosło, zwiedzanie.
7. Powrót do hoteli w godzinach wieczornych.
RODZAJ WYCIECZKI: HISTORIA, PRZYRODA
CO ZABRAĆ ZE SOBĄ: WYGODNE BUTY, NAKRYCIA GŁOWY, OKULARY PRZECIWSŁONECZNE
CENY: około 35-45€