Mapa Architektura Cuda architektury #4 Topkapi czyli pałac nad pałace i miasto w mieście [+Wideo]

Cuda architektury #4 Topkapi czyli pałac nad pałace i miasto w mieście [+Wideo]

Wpisany na listę UNESCO Topkapi to niesamowity kompleks pałacowy, który stanowił niegdyś prywatną rezydencję sułtanów osmańskich a także ich rodzin. Był swego rodzaju odrębnym miastem, gdzie oprócz znakomitych apartamentów sułtańskich, znajdowały się również meczety, biblioteki, szkoły, stajnie, kuchnie, zbrojownie – wszystkie połączone siecią dróg i rozległymi dziedzińcami, z których roztacza się niesamowity widok na Bosfor. Żeby zwiedzić Muzeum Pałacu Topkapi, przejść przez kolejne bramy prowadzące na kolejne pałacowe dziedzińce trzeba zarezerwować sobie przynajmniej jeden dzień, no i wcześnie wstać, bo tłumy zbierają się przed kasami biletowymi już przed godziną 9:00.

To jeden  piękniejszych pałaców, jakie kiedykolwiek widziałam, dużo piękniejszy np. od Wersalu (ale też inny) no ale jesteśmy nieobiektywni, bo Stambuł to przecież jedno z naszych najbardziej ulubionych miast 🙂

Pałac i towarzyszące mu inne budowle rozciągające się wzdłuż czterech dziedzińców (trzeci – najbardziej wewnętrzny był miejscem, gdzie przebywać mógł jedynie sułtan, pilnowali go Biali Eunuchowie) zbudowany został na zlecenie sułtana Mehmeda Zdobywcę w XV wieku (następnie rozbudowany zwłaszcza przez Sulejmana Wspaniałego) i aż do XIX wieku stanowił sułtańską siedzibę (później przenieśli się oni do Pałacu Dolmabahce). Turyści mają okazję przejść przez główne wejście –Bramę Sułtańską na teren kompleksu, która oddziela Pałac od miasta (brama, która bezpośrednio prowadzi do muzeum pałacowego to kolejna – dwuwieżyczkowa Brama Pozdrowienia)  i rozpocząć swoją wędrówkę po magicznym miejscu nasyconym historią, bogactwem i wspaniałością architektury, miejscu gdzie czas się zatrzymał. A zobaczyć tu można naprawdę bardzo wiele bo:  pałacowe kuchnie, wystawę powozówPawilon Sułtański, Skarbiec ze zniewalającą kolekcją broni, a także Skarbiec z kolekcją przepięknych sułtańskich klejnotów, Salę Tronową , Salę Portretów Sułtańskich, Sanktuarium Płaszcza Proroka, Pawilony (np. Bagdadzki, Erewański) stawiane po zdobyciu kolejnych miast przez sułtanów, a także inne pawilony w obrębie czwartego dziedzińca, Harem (najbardziej prywatną strefę kompleksu) z komnatami jak apartament królowej matki, czy samego sułtana ociekającymi wręcz bogactwem, kolekcje porcelany pałacowej, strojów sułtańskich, Bibliotekę sułtana Ahmeda III z pięknymi witrażowymi oknami i sklepieniem ze wzorami florystycznymi, wspaniałe fontanny na dziedzińcach, znakomite założenia parkowe, no i widoki na Bosfor.

UWAGA! Do Haremu obowiązuje osobny bilet. Najlepiej kupić go od razu po przyjściu, żeby uniknąć długich kolejek i późniejszego oczekiwania na zwiedzanie, które odbywa się w małych grupach. Może przyda Wam się Broszura informacyjna o Pałacu Topkapi , gdzie znaleźć można między innymi plan kompleksu.

POŁOŻENIE: Pałac Topkapi znajduje się w na południe od dzielnicy Eminonu i na wschód od Sultanahmed, na wzgórzu, z którego roztacza się przepiękny widok na Bosfor. W jego pobliżu znajduje się kolejne ciekawe miejsce do zwiedzania w Stambule, czyli Muzeum Archeologiczne oraz Park Gulhane – ulubione miejsce odpoczynku mieszkańców miasta i turystów. Zwiedzanie Pałacu Topkapi możliwe jest codziennie za wyjątkiem wtorku w godzinach od 9:00 do 18:00 w okresie letnim oraz od 9:00 do 16:00 w okresie zimowym. Godziny otwarcia Haremu to 10:00 – 17:00 (w okresie zimowym do 16:00). Bilet wstępu to około 20 TL/Harem – około 15 TL. Można skorzystać również z audioprzewodników, które są dostępne w języku angielskim, włoskim, hiszpańskim, niemieckim i francuskim (koszt to około 15 TL). Kasy biletowe znajdują się blisko Fontany Katowskiej na końcu pierwszego dziedzińca, tuż przed Bramą Pozdrowienia.


Tuż za wejściem de do Pałacu znajduje się jego duża makieta. Marcin oczywiście się do niej dorwał i nakręcił krótki filmik pomocniczy:

Napisz pierwszy komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

    Dołącz do naszego newslettera!

    Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI