Pomysły Na weekend w Europie Oto Lombardia w pigułce. 5 najciekawszych miejsc i atrakcji w pobliżu Mediolanu

Oto Lombardia w pigułce. 5 najciekawszych miejsc i atrakcji w pobliżu Mediolanu


Mediolan to eleganckie, nowoczesne, pełne zgiełku i przesycone modą, blichtrem i ekskluzywnością miasto (chociaż to tylko  pierwsze wrażenie). Wielu się nim zachwyca, dla wielu jest aż nazbyt „modowe”, zbyt sztuczne i zbyt hałaśliwe (choć Katedra to niekwestionowany hit miasta). Ci drudzy właśnie, choć oczywiście nie tylko, powinni zatem potraktować Mediolan jako świetny punkt wypadowy do okolicznych miejscowości, w których można odpocząć, nacieszyć się doskonałą architekturą, wspaniałymi krajobrazami i poczuć Włochy pełną piersią.

Bo tu można odkryć prawdziwe Włochy, których synonimem jest znakomita sztuka, doskonała architektura, zachwycające widoki, wszechobecna historia i wąskie, urokliwe uliczki…

[sprawdz] » Darmowe atrakcje turystyczne Mediolanu » Mediolan w 2 dni lub na weekend [/sprawdz]

Co warto zobaczyć w okolicach Mediolanu:

1. Jezioro Como jest jednym z większych jezior we Włoszech (trzecie po jeziorze Garda i Maggiore) a także najgłębsze w całym kraju. Podobno jedno z najbardziej urozmaiconych i jedno z piękniejszych jezior w całych Włoszech. Ma też bardzo dziwny, bo przypominający odwróconą literę „Y” kształt.

W miesiącach letnich staje się celem podróży wielu turystów ale też mieszkańców nie tylko północnej części Włoch. Nic dziwnego – okolica jeziora – bogata w bujną roślinność, piękne położenie u stóp majestatycznych Alp, no i bogata infrastruktura turystyczna, a także możliwość uprawiania wielu sportów wodnych, to tylko niektóre cechy charakteryzujące to miejsce. Como to także nazwa miejscowości znajdującej się blisko Mediolanu (około godzina drogi pociągiem), które posiada bardzo długą historię i ciekawe zabytki. Warto zobaczyć tu wspaniałą Katedrę – należy obejrzeć ją z zewnątrz – ciekawa architektura z wyróżniającą się kopułą i „od środka” – zobaczymy tu  wnętrza z arrasami, cennymi organami oraz kilkoma interesującymi obrazami. Nie można też pominąć dawnego pałacu komuny miejskiej (Ratusza) – Broletto, wczesnogotyckiego kościoła czy Villi Olmo, z której podziwiać można widok na jezioro i okoliczny krajobraz. Można też udać się do Muzeum Jedwabiu, z którego miasto słynęło kilka wieków temu. Oczywiście sam spacer po ciągnącym się wzdłuż brzegu jeziora bulwarze może dostarczyć wielu niezapomnianych widoków. z Como można też wejść lub też wjechać kolejką szynowo-linową do kolejnej miejscowości malowniczo położonej na wzgórzu – Brunate.

Como Jeziorofot. Jezioro Como /  furibond / flickr.com /CC

2. Bergamo to właściwie dwa miasta w jednym – stare otoczone murami weneckimi oraz nowsza część. To tutaj (jakieś 4 km od centrum) znajduje się znane wszystkim niskobudżetowym podróżnikom lotnisko Orio al Serio. A co warto tu zobaczyć? Na pewno najstarszą (górną) część miasta – możemy dojechać tu samochodem lub małym wyciągiem. Tutaj czeka na nas piękny plac ze wspaniałą, ozdobioną licznymi detalami architektonicznymi katedrą i wieżą miejską z zegarem, pałac palladyński i przyległą do niego fontannę, XV-wieczną Kaplicę Colleonich – perłę lombardzkiej architektury renesansowej, przepiękna bazylika Santa Maria Maggiore, której historia sięga XII wieku a także XIV – wieczny fort (Rocca). W dolnym („nowym”) mieście nudzić się nie będą miłosnicy sztuki – w szczególności malarstwa. Znajduje się tu bowiem znakomita galeria sztuki – Accademia Carrara (obrazy Tycjana, Brueghela, van Dycka, Lotta). Mimo, że część dolna Bergamo jest nową i nowoczesną częścią, to można tu także zwiedzić i starą dzielnicę – gdzie zachwycić się możemy pałacami i kościołami z XVI i XVIII wieku. Warto też zatrzymać się na chwilę w sercu tej części miasta na Piazza Matteotti otoczony znakomitymi budowlami.

O samym Bergamo niebawem napiszemy więcej…

Bergamo artq55fot. Bergamo/artq55 /flickr.com / CC

3. Pawia to miejscowość, w która poszczycić się może jednym z najstarszych włoskich (i europejskich) uniwersytetów, gdzie uczęszczali tak znakomici studenci jak np. Leonardo da Vinci. Warto zobaczyć tu Zamek Viscontich, gdzie mieszczą się dziś muzea oraz pinakoteka, katedrę (ogromną – trzecia pod względem wielkości w całych Włoszech) z kopułą zaprojektowaną –  a jakże by inaczej – przez Leonarda da Vinci, stary ratusz, kilka kościołów jak chociażby romański S. Michele, S. Pietro in Ciel d’Oro z grobem świętego Augustyna, piękne pałace – głównie renesansowe i barokowe oraz odbudowany ale bardzo ładny średniowieczny most. Sama Pawia to jednak nie wszystko, wielu turystów udaje się tutaj, by zobaczyć oddaloną o 10 km od centrum Certosa di Pavia. A czym jest owa słynna Certosa? To nic innego jak kompleks budynków XIV wiecznej siedziby mnichów kartuskich, w skład której wchodzą niesamowicie piękny wzniesiony z marmuru kościół reprezentujący styl zwany „renesansem lombardzkim”, piękne krużgankowe dziedzińce. Tutaj także znajdował się dawna rezydencja – pałac książąt Mediolanu, którzy byli fundatorami tego klasztoru. To bez wątpienia perełka architektoniczna, a także miejsce, w którym zobaczyć można wspaniałe dzieła sztuki malarstwa i rzeźby.

cartosa di Pavia barbfot.Cartosa di Pavia/fot.  barb_ar/ flickr.com /CC

4. Cremona, mało kto wie, że położona godzinę drogi od Mediolanu Cremona jest miastem tak znanych rodów jak chociażby Sforza. Pewnie każdy natomiast wie, że miasto to słynie ze znakomitych zabytków, jakich przecież niemało we Włoszech. Wystarczy wymienić tu wspaniałą zbudowaną z białego marmuru XII – wieczną katedrę, która zachwyca zarówno z zewnątrz (wspaniała rozeta i dwie wieżyczki), jak i od środka (przepiękne freski), przyległe do niej Baptysterium, czy liczne renesansowe pałace i cenne kościoły. Tutaj także przechowywane są najcenniejsze i najznakomitsze na całym świecie skrzypce – w Palazzo Comunale. Koniecznie trzeba na wieżę – katedralną kampanilę (z zegarem astronomicznym), która pochodzi z XIII wieku, by móc objąć wzrokiem całe to piękne miasto.

Cremonafot. Cremona/ fot.  ho visto nina volare/ flickr.com /CC

5. Piacenza to kolejne interesujące i urokliwe miasto włoskie – tak jak wiele miejsc na charakterystycznym bucie. Zobaczyć tu musimy koniecznie charakterystyczny gotycki pałac oraz konne posągi, które wznoszą się przy Piazza del Cavalli, XIII – wieczną Katedrę – Duomo z wnętrzem zdobionym znakomitymi dziełami malarstwa i ładną rozetą, XII-wieczny kościół S. Savino (zobaczcie pod nogi – tutaj znajduje się zabytkowa mozaika podłogowa), późnorenesansowe Palazzo Farnese (dziś siedziba muzeów i galerii malarstwa).

Co jeszcze warto zobaczyć w okolicach Mediolanu?

Warto też odwiedzić miejscowość Novara z okazałą Bazyliką (zwróćcie uwagę na kopułę). Można też udać się nad inne niż Como jezioro – jezioro Iseo, nad którym rozciągają się klimatyczne, małe wioski na tle porośniętych bujną roślinnością stoków górskich (okolica słynie z przepysznej oliwy z oliwek). Można udać się stateczkiem na leżącą na jeziorze wysepkę – Monte Isola (znakomite miejsce na podziwianie krajobrazów). Jezioro znajduje się na pn.-wsch. od Bergamo i można tu dojechać raczej autobusami, niż pociągiem

GDZIE SPAĆ? Porównaj najtańsze noclegi w Lombardii | Zarezerwuj hotel w Lombardii

Napisz pierwszy komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

    Dołącz do naszego newslettera!

    Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI