Fakultatywne Turcja wycieczki fakultatywne. Jakie wybrać? Wycieczki fakultatywne w Turcji: Pamukkale, Hierapolis, Bawełniany Zamek | Opinie | Ceny

Wycieczki fakultatywne w Turcji: Pamukkale, Hierapolis, Bawełniany Zamek | Opinie | Ceny

pamukkale basen kleopatryBędąc na wczasach w Turcji zarówno w rejonie Riwiery Tureckiej (Alayna, Antalya), jak i Riwiery Egejskiej (Bodrum, Marmaris) warto jest przeznaczyć jeden dzień leniuchowania na plaży i udać się na wycieczkę do niewielkiego ale pięknego miasta Pamukkale.

Pamukkale znaczy dosłownie zamek bawełny i rzeczywiście jest to niezwykle trafne określenie na to, co można tam zobaczyć. Woda, która wypływała ze źródeł wzgórza gdzie powstało starożytne miasto Hierapolis, nasycona jest wapniem. Ten minerał osadzał się na zboczu, tworząc kaskadowe, półeliptyczne nacieki zwane tarasami lub basenami. Wszystko to daje niezwykle bajkowy i śnieżnobiały krajobraz. Temperatura wody waha się tutaj od 30 do 55 stopni Celsjusza, co sprawia, że miejsce to przyciąga tutaj turystów również w celach leczniczych. Tarasy wapienne oraz okolice Hierapolis zostały objęte ochroną jako park narodowy, cały obszar wpisany został również na listę światowego dziedzictwa przyrodniczego UNESCO. Można się po nim poruszać jedynie wyznaczoną ścieżką bez obuwia.

hierapolis zabytkiPamukkale to niewątpliwie cud geologiczny, natomiast wybudowane na wapiennej górze starożytne uzdrowisko Hieropolis (a właściwie pozostałości po nim), to ważna atrakcja architektoniczna. Zobaczyć tu można ruiny świątyni Apolla, w której znajdowała się wyrocznia, za sprawą świętego źródła Plutonium, z którego wypływała gorąca woda, a dwutlenek węgla utrzmujący się tuż nad powierzchnią ziemi powodował unoszenie się trujących oparów. Dziś znajdujące się w jaskini źródło odgrodzone jest od zwiedzających kratami, ponieważ miało tam miejsce kilka tragicznych wypadków. Kolejnym wspaniałym zabytkiem, którego nie sposób przeoczyć są ruiny monumentalnego nimfeum– fontanny o bogatej architekturze, a także świetnie zachowany rzymski teatr powstały za czasów cesarza Hadriana, ruiny łaźni rzymskich, bramę Dioklecjana, doskonale zachowaną, wyznaczoną kolumnadą główną ulicę miasta- ulicę Frontinusa.

JAK WYGLĄDAJĄ WYCIECZKI FAKULTATYWNE DO PAMUKKALE?

Przykładowy ramowy program wycieczki:

1. Wyjazd z hotelu we wczesnych godzinach porannych w kierunku Pamukkale.
2. Na miejscu spacer wzdłuż wyznaczonej trasy biegnącej wapiennymi tarasami, naciekami, basenami. Możliwość odbycia ciepłej kąpieli w jednym z basenów tzw. Basenie Kleopatry.
3. Zwiedzanie pozostałości po antycznym uzdrowisku Hierapolis: podziwianie ruin świątyni Apolla, nimfeum, doskonale zachowanego teatru rzymskiego, łaźni i wielu innych zachowanych antycznych zabytków.
4. Powrót do hotelu w godzinach wieczornych.

RODZAJ WYCIECZKI: HISTORIA, POZNAWANIE KULTUR, PRZYRODA
CO ZABRAĆ ZE SOBĄ:
NAKRYCIA GŁOWY, OKULARY PRZECIWSŁONECZNE, STROJE I RĘCZNIKI KĄPIELOWE
CENY:
około 60$

A WAM, JAK PODOBAŁO SIĘ NA WYCIECZCE W PAMUKKALE? CZY WARTO SIĘ NA NIĄ WYBRAĆ?

Napisz pierwszy komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

    Dołącz do naszego newslettera!

    Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI