Ciekawe miejsca w Europie Ciekawe miejsca w Turcji Co warto zobaczyć w południowej Turcji? TOP 10 najciekawszych miejsc i atrakcji Riwiery Tureckiej

Co warto zobaczyć w południowej Turcji? TOP 10 najciekawszych miejsc i atrakcji Riwiery Tureckiej

Wybieracie się na wakacje do Turcji i celem Waszej podróży jest Riwiera Turecka? Koniecznie, zarezerwujecie sobie trochę wolnych od plażowania dni i pozwiedzajcie naprawdę ciekawe miejsca w okolicach tego popularnego celu podróży wielu turystów. Południowa Turcja to niedawno odkryty dla turystyki raj, gdzie krzyżują się wpływy nie dwóch, niech trzech, ale nawet czterech kultur.

Fakt, że morskie kąpiele i błogie wylegiwanie się na plaży w jednym z najpopularniejszych kurortów Alanyia czy Antalyi jest bardzo kuszące, ale my polecamy Wam coś jeszcze, czyli dziesięć najbardziej interesujących miejsc i najlepszych atrakcji Tureckiej Riwiery. Czasami blisko morza, czasami daleko wgłąb Turcji.

[Materiał ma charakter encyklopedyczny i tylko informacyjny, nie opiera się na osobistej relacji autorów]

Demre Myra
Ruiny Myry

1. Myra to  jedno z ważniejszych miast antycznej Licji (w czasach hellenistycznych należało do Związku Licyjskiego) , które właśnie zadecydowały o popularności tego niewielkiego, rolniczego miasta. Ciekawostką jest również to, iż działał tutaj znany na całym świecie biskup Mikołaj (Myra była jego ojczystym miastem, był tu biskupem). Legenda głosi, że w tamtejszym bizantyjskim kościele (tur. Noel Baba) znajduje się jego pusty grobowiec, do którego przybywały liczne pielgrzymki (szczątki świętego znajdują się obecnie w Muzeum w Antalyi). Przed kościołem znajdziemy pomnik świętego z garnącymi się do niego dziećmi. Jedną z największych atrakcji miasta są jednak spektakularne, pochodzące z V i IV w. p.n.e grobowce skalne. Na niektórych zobaczyć można zachowane inskrypcje i reliefy. W niewielkiej odległości zlokalizowany jest również ciekawy teatr rzymski. Jednak dopiero na wzgórzu po stronie północno-wschodniej znajdują się najstarsze pozostałości antycznych zabudowań. Wznosi się tam twierdza, powstała na terenie licyjskiego akropolu.

2. Kekova (zwana również Caravola) to niewielka śródziemnomorska wyspa i bardzo interesujące miejsce. Turystów przyciągają znajdujące się tam ruiny zatopionego miasta, które znalazło się pod wodą po serii tragicznych w skutkach trzęsień ziemi. Ruiny podziwiać można jedynie z łodzi, ponieważ pływanie i nurkowanie tam jest surowo zabronione. Jednak nawet taka forma podziwiania pozostałości miasta robi duże wrażenie- zatopione kolumny, schody, resztki murów i innych zabudowań pobudzają wyobraźnie i potęgują tajemniczość tego nieodkrytego jeszcze w pełni miejsca.

anamurion twierdza
Twierdza Anamurion

3. Anamur  to na pierwszy rzut oka niepozorne miasto, znajdujące się na wybrzeżu Morza Śródziemnego, w odległości około 60 km na południowy wschód od Alanyi. Około 7 km na zachód od centrum miasta, na najdalej wysuniętym na południe punkcie Azji Mniejszej zlokalizowana  jest największa atrakcja Anamuru, czyli  starożytny Anamurion. Spacer wśród zachowanych w bardzo dobrym stanie budowli jest wspaniałym przeżyciem. Można sobie bez trudu wyobrazić jak przechadzali się tutaj starożytni i średniowieczni mieszkańcy miasta. A miasto rzeczywiście było bardzo imponujące (o czym świadczą pozostałe po nim ruiny). Zobaczyć można tutaj: ruiny nekropolii z licznymi piętrowymi grobowcami, łaźni rzymskich z zachowanymi marmurowymi zlewami, pozostałości budynku należącego niegdyś do gimnazjonu z widocznymi mozaikami podłogowymi.Nieco dalej wzdłuż drogi znajduje się odeon, gdzie odbywały się konkursy muzyczne, a na wzniesieniu widać pozostałości akweduktu i rzymskiego teatru. Zobaczyć tu również można pozostałości po wielu kościołach bizantyjskich i ruiny domów mieszkalnych z nieźle zachowanymi mozaikami.

4. Twierdza Mamure Kalesi, znajduje się jedynie 6 km od Anamurionu. Pochodząca z XII wieku forteca jest najlepiej zachowaną oraz największą budowlą tego typu w całym basenie Morza Śródziemnego. Do dnia dzisiejszego zachowały się (w lepszym bądź gorszym stanie) jej wszystkie 36  wieże. Z wysokiej baszty znajdujacej się w obrębie potężnych murów obronnych można podziwiać panoramę całęj okolicy, a w zamkowej fosie dostrzec można pływające żółwie. Na jednym z trzech znajdujących się tu dziedzińców stoi wciąż używany meczet. Po obu stronach zamku ciągną się piękne, piaszczyste plaże.

teatr aspendos
Teatr w Aspendos / fot. goturkey.com

5. Aspendos, znajduje się około 45 km od Antalyi i również tutaj można zobaczyć spektakularne ruiny antycznego miasta. Aspendos słynie przede wszystkim z najlepiej zachowanego teatru rzymskiego całego antycznego świata, być może najwspanialszego w całej Azji Mniejszej.  Zaprojektowany przez znanego ówczesnego rzymskiego architekta Zenona, powstał w II w n.e i wzniesiony został, tak jak większość budowli tego typu na zboczu góry. Teatr mógł pomieścić około 20 tys. widzów, którzy zasiadali tam na siedzeniach znajdujących się w 41 rzędach. Tak jak w wielu antycznych miastach zobaczyć tu można pozostałości bram prowadzących do miasta, fontann, zabudowania akropolu i stadion. Jednak jest tutaj jeszcze jeden zabytek wymagający szczególnej uwagi, a mianowicie dwupiętrowy akwedukt, który jest prawdopodobnie najlepiej zachowanym akweduktem rzymskim w całej Azji Mniejszej. Do dzisiaj podziwiać można jego wspaniałą konstrukcję i wielkość- w niektórych miejscach zachował się w całej wysokości.

ogien chimery turcja
fot. davehighbury / flickr / CC

6. Olimpos, kolejne miasto, które pochwalić się może niesamowitymi antycznymi (i nie tylko) zabytkami. Jednak pozostałości rzymskich łaźni, antycznej fontanny, czy bardzo dobrze zachowane grobowce z rzeźbionymi sarkofagami, to nie jedyne atrakcje tego miejsca. Tutaj właśnie, na niewielkiej plaży mają swoje miejsce lęgowe żółwie morskie! Wracając jednak do pozostałości antycznego miasta, to podziwiać tu można również wspaniałe ruiny kamiennego mostu i potężne kolumny będące niegdyś fragmentem okazałej jońskiej świątyni i ukryte wśród roślinności fragmenty teatru rzymskiego. Jeśli nie dość Wam jeszcze wrażeń, to udajcie się na spacer w kierunku „Płonącej Góry”, która według legendy jest miejscem powolnej śmierci ziejącego ogniem potwora o trzech głowach – Chimery. Tutaj właśnie zobaczyć można nieprawdopodobny wręcz spektakl świetlny – wydobywający się spod ziemi gaz, zapala się pod wpływem tlenu wprawiając w zachwyt i osłupienie licznych turystów.

termessos ruiny
fot. dwcouch / flickr / CC

7. Termessos, wspaniale położone ( pomiędzy górami, na wysokości 1050 m. n.p.m i na terenie Parku Narodowego Gulluk Dai) i jedne z najlepiej w całej Turcji zachowanym ruiny antycznego miasta. Zobaczymy tu pozostałości świątyni Hadriana, niesamowite fragmenty dawnych murów obronnych, gimnazjonu, reprezentacyjnej drogi kolumnowej. Oczywiście dużo atrakcji czekać będzie na nas również w sercu antycznego miasta czyli w obrębie agory, nie zawiedzie nas również powstały już w czasach hellenistycznych a potem przebudowany przez Rzymian teatr i pozostałości po trzech świątyniach: dwie poświęcone Artemidzie i jedna zbudowana na cześć Zeusa. Miasto z trzech stron otoczone jest tajemniczym skupiskiem grobowców i sarkofagów – nekropolią, gdzie znajdziemy jeden z najbardziej znanych grobowców – ozdobiony pięknymi reliefami grobowiec Alketasa.

port antalya
fot. burntime / flickr / CC

8. Antalya, najbardziej znana miejscowość wypoczynkowa, mekka turystów niemal z całego świata ale też doskonała baza wypadowa do okolicznych miast. Najwspanialsze zabytki znajdują się tutaj w obrębie najstarszej części miasta. Zobaczymy tu między innymi znany z licznych turystycznych folderów pochodzący z XIII wieku Żłobiony Minaret (Yivli Minare), ciekawy, bo zbudowany prawdopodobnie z pozostałości antycznych świątyń biały meczet Ulu Camii, czy dawny Dom derwiszy. Oprócz jeszcze innych ciekawych obiektów sakralnych na uwagę zasługują niewątpliwie pięknie odrestaurowane domy osmańskie i ładny port oraz znajdująca się tuż nad morzem wspaniała budowla – pochodząca z II w. wieża Hidirlik Kulesi (pierwotnie była najprawdopodobniej latarnią morską), czy pozostałości starej, pochodzącej z V w. bazyliki, która później zamieniona została na meczet – Kesik Minare (Ucięty Meczet). Koniecznie trzeba też zobaczyć Bramę Hadriana, która postawiona została jako łuk triumfalny za czasów tego właśnie cesarza rzymskiego. Równie dużymi, co zabytki atrakcjami miasta są piękne plaże oraz niezwykle relaksujące łaźnie – hammamy.

Alanya, miasto turystyczne, jeden z najpopularniejszych kurortów słynący z bogatego życia nocnego i zatłoczonych do granic możliości plaż. Jednak bogata infrastruktura turystyczna, liczne hotele, restauracje, miejsca rozrywki, to nie wszystko, co oferuje nam miasto. Warto jest się tutaj zatrzymać chociażby po to by zobaczyć górującą nad miastem twierdzę i ciekawe jaskinie (Jaskinia Kapiącego Kamienia przy plaży Kleopatry, Jaskinie Piratów, Kochanków oraz Fosforyzująca, które ulokowane są po obu stronach cypla – można do nich dotrzeć jedynie od strony morza, korzystając z zorganizowanej wycieczki lokalnej lub wynajętej łodzi). Na uwagę zasługuje również kilka ciekawych meczetów i jedyny tego typu zabytek całej Turcji – seldżucka stocznia.

konya derwisze
Pokazowy taniec Derwiszy w Konyi – fot. iriskh / flickr.com / CC

9. Konya, jedno z najstarszych miast Anatolii , które może poszczycić się wieloma zabytkami z epoki osmańskiej i seldżuckiej. Tutaj powstał właśnie zakon tańczących derwiszy i tutaj też znajduje się grób założyciela zakonu, przez co miasto jest dużo bardziej konserwatywne i stanowi ważny ośrodek religijny w Turcji. Najbardziej popularnym wśród tłumnie ściągających tu turystów jest przykryte niezwykłą turkusową kopułą Muzeum Mewlewitów , tutaj właśnie, w ogrodzie znajduje się grobowiec założyciela zakonu Derwiszy, którzy po jego śmierci rozbudowali obiekt na imponujący klasztor. Na uwagę zasługuje również kilka meczetów, wśród którym wyróżniają się pozostałości wybudowanego w XIII wieku kompleksu meczetowego Sahip Ata i równie sędziwa Wielka Szkoła Teologiczna Karatay. 

Side
Side / fot. goturkey.com

10. Side to małe, ale bardzo stare miasteczko, znane przede wszystkim z pozostałości starego miasta (grecko-rzymskiego) znajdującego się na malowniczym półwyspie. W Side zobaczyć można jeden z niewielu wolno stojących teatrów, który pochodzi z II wieku p.n.e.  Spacerując wśród ruin podziwiać można pozostałości po zabudowaniach agory, w której centrum znajdowała się okrągła świątynia poświęcona bogini fortuny i przypadku Tyche. Niemal przy samym morzu znajdowała się jeszcze jedna, mniejsza niż opisana wcześniej agora, gdzie znajdowała się biblioteka. Cały plac otoczony był bogatą, jońską kolumnadą. Na krańcu półwyspu, nad samym morzem zlokalizowany jest jeden z najważniejszych zabytków Side- Świątynia Apolla wybudowana w II w n.e. , a obok niej mniejsza Świątynia Artemidy, po której pozostały już jedynie fundamenty, nieco dalej pozostałości wielkich łaźni rzymskich oraz ruiny nimfeum, które ozdobione było marmurem, posągami i reliefami. We wschodniej części miasta zobaczyć można pozostałości bazyliki powstałej w V w. n.e. Była ona katedrą dla mieszkającego w Side biskupa. Oprócz zabudowań zobaczyć można w mieście pozostałości muru obronnego a także bram, przez które wchodziło się do niego oraz główne arterie miejskie, główna to ulica kolumnowa. To niewątpliwie uczta dla miłośników antycznej historii!

Co jeszcze warto zobaczyć w okolicy Riwiery Tureckiej:

wodospady kursunlu turcja
fot. one2c900d / flickr.com / CC

Koniecznie znajdźcie trochę czasu, by po „architektoniczno-historycznych” wrażeniach poznać również nieco inną stronę Turcji – przyrodniczą. Do jednym z największych atrakcji tego typu należy niewątpliwie Wodospad Kursunlu –  utworzony (podobnie jak innym wodospad- Yukari Duden Selalesi- Górny Wodospad Duden, najwyższy wodospad w regionie) przez rzekę Duden Cay. Ten cud przyrody znajduje się jakieś 13 km na północny wschód od Antalyi na terenie parku narodowego. Woda dwoma stopniami spływa po skałach, które pokryte są dziką roślinnością,  po drodze rozdzielając się na kilkanaście strumieni. Jest to naprawdę piękny widok, doskonały do uwiecznienia na zdjęciach. Warto jednak wiedzieć, że miejsce to jest dość tłoczne – przyjeżdżąją tu liczni turyści ale też miejscowi chcący uciec przed letnim upałem. Jeśli zdecydowaliście się wybrać na wyspę Kekova, to koniecznie zwróćcie uwagę na leżącą naprzeciwko niej, niewielką wysepka Simena (zwana również Kolekoy lub „Zamkowa Wieś”, która przed tragicznym w skutkach trzęsieniem ziemi, wyspa prawdopodobnie połączona była z Kekova). Zbliżając się statkiem w kierunku wyspy widać górujący nad nią bizantyjski zamek wybudowany w średniowieczu, który miał chronić jej mieszkańców przed często zjawiającymi się tutaj piratami.

BYLIŚCIE W TURCJI? JAKIE SĄ WASZE PROPOZYCJE NAJCIEKAWSZYCH MIEJSC I ATRAKCJI RIWIERY TURECKIEJ ORAZ OKOLIC? PISZCIE!

Ilość komentarzy: 7 - dołącz do dyskusji!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 • Monika says:

  Alanya- Anamur to 120 km drogi, nie jak podajecie 60 km- to znaczna różnica.

 • No ba, do Myry to trzeba jechać obowiązkowo 🙂 Ja akurat jestem zwolenniczką wybrzeża egejskiego, ale ta lista przyda się, jak wyruszę nad Śródziemne 🙂

 • Iza says:

  „Side to małe, ale bardzo stare miasteczko, znane przede wszystkim z antycznych ruin Perge”. Nie wiem, czy Wy wiecie, ale Perge leży dość daleko od Side…

  • Wędrowne Motyle says:

   No leży… to prawda. Nie powinno być słowa Perge. Side samo w sobie ma trochę pozostałości po greckim/rzymskim mieście. Sorry

 • Katarzyna says:

  Zima a ja już szukam informacji o wyjeździe! Bardzo fajny artykuł. Ja byłam raz w Turcji i teraz ze znajomymi jedziemy w większej grupie na Riwierę Turecką. Nie wiem czy to dobry pomysł ale postanowiliśmy jechać z dojazdem a właściwie dolotem własnym, a na miejscu korzystać z atrakcji we własnym zakresie. Znalazłam informację że jest dużo polskich biur obsługujących wycieczki, możecie mi ktoś podpowiedzieć/polecić kogoś sprawdzonego?

  • Ewa says:

   Metin Tour – lokalne wycieczki z Panem Turkiem mówiącym po Polsku

 • Renata says:

  Zgadzam się w 100%, że te miejsca powinny być obowiązkowym punktem programu każdego, kto wybiera się na Riwierę Turecką. Nie we wszystkich byłam (niestety) ale jak najbardziej polecam wycieczkę do Myra – to jakby na nowo odkryć, że św. Mikołaj istnieje. Już nigdy nie będę go kojarzyła z Laponią. Rejs na Kekova w towarzystwie żółwi olbrzymich, które opływały statek i kąpiel w morzu, genialne! Ja mieszkałam w regionie Kemer, więc jeszcze „zdobyłam” Tahtali Dag (oczywiście kolejką) – piękne widoki. Z Kemer dosłownie rzut beretem do Chimery czy przepięknej Antalyi. Polecam spacer uliczkami starówki Kaleici i prawdziwą kawę turecką w tygielkach, parzoną na twoich oczach pod bramą Hadriana, a w tle głos muezzina nawołującego do modlitwy. Magiczne przeżycie. I piękne wodospady, ja widziałam dwa: w Antalyi i wodospad Duden. To trzeba zobaczyć! Polecam także miasto Isparta (dla Turków to miasteczko, bo 'tylko’ 200tys. mieszkańców) na północ od Antalyi, kraina róż. 2 godziny drogi wśród pięknych krajobrazów.

Dołącz do naszego newslettera!

Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI