Fakultatywne Turcja wycieczki fakultatywne. Jakie wybrać? Wycieczki fakultatywne w Turcji: Demre, Myra i Kekova | Opinie | Ceny

Wycieczki fakultatywne w Turcji: Demre, Myra i Kekova | Opinie | Ceny

Demre MyraDemre niewielkie miasto założone w czasach osmańskich w okolicach ruin antycznej Myry– jedno z ważniejszych miast antycznej Licji (w czasach hellenistycznych należało do Związku Licyjskiego) , które właśnie zadecydowały o popularności tego niewielkiego, rolniczego miasta. Ciekawostką jest również to, iż działał tutaj znany na całym świecie biskup Mikołaj.

Będąc w okolicach Demre nie sposób nie zauważyć spektakularnych, pochodzących z V i IV w. p.n.e grobowców skalnych na terenie antycznych ruin miasta Myra. Na niektórych zobaczyć można zachowane inskrypcje i reliefy. W niewielkiej odległości zlokalizowany jest teatr rzymski. Jednak dopiero na wzgórzu po stronie północno-wschodniej znajduje się najstarsze pozostałości antycznych zabudowań. Wznosi się tam twierdza, powstała na terenie licyjskiego akropolu.

W czasie podróży do Rzymu Myrę odwiedził Św. Paweł, a także było to ojczyste miasto Św. Mikołaja– był tam biskupem. Legenda głosi, że w tamtejszym bizantyjskim kościele (tur. Noel Baba) znajduje się jego pusty grobowiec, do którego przybywały liczne pielgrzymki (szczątki śiętego znajdują się obecnie w Muzeum w Antalyi). Zdarzały się tam również liczne cud, co spowodowało, że Myra stałą się miejscem otoczonym szczególną czcią. Przed bazyliką znajduje się pomnik Śiętego Mikołaja z tulacymi się do niego dziećmi.

kekova wyspa

To jedna z najciekawszych wycieczek fakultatywnych z Antalyi i całej Riwiery Tureckiej. Demre, Myra i wyspa Kekowa – klejnoty starożytnej Licji

Niewielka śródziemnomorska wyspa Kekova (zwana również Caravola) to bardzo interesujące miejsce , głównie ze względu na znajdujące się tam ruiny zatopionego miasta pod wpływem serii trzęsień ziemi. Ruiny podziwiać można jedynie z łodzi, ponieważ pływanie i nurkowanie tam jest surowo zabronione. Jednak nawet taka forma podziwiania pozostałości miasta robi duże wrażenie- zatopione kolumny, schody, resztki murów i innych zabudowań pobudzają wyobraźnie i potęgują tajemniczość tego nieodkrytego jeszcze w pełni miejsca.

Naprzeciwko wyspy Kekova leży kolejna wysepka Simena– zwana również Kolekoy lub „Zamkowa Wieś” (przed tragicznym w skutkach trzęsieniem ziemi, wyspa prawdopodobnie połączona była z Kekova). Zbliżając się statkiem w kierunku wyspy widać górujący nad nią bizantyjski zamek wybudowany w średniowieczu, który miał chronić jej mieszkańców przed piratami.

JAK WYGLĄDAJĄ WYCIECZKI DO DEMRE I KEKOVA?

Przykładowy ramowy plan wycieczki:

1. Wyjazd z hoteli zlokalizowanych na Riwierze Tureckiej autokarami we wczesnych godzinach rannych.
2. Podróż do Demre, na miejscu zwiedzanie pozostałości antycznego miasta Myra: grobowce wykute w skałach, amfiteatr rzymski, a także Kościół Świętego Mikołaja i jego pomnik.
3. Obiad, po posiłku planowany jest rejs statkiem na wyspę Kekova. Możliwość podziwiania „zatopionego miasta”.
4. W zależności od organizatora- zwiedzanie zamku na wyspie Simena lub czas wolny na plażowanie i pływanie w zatoczce.
5. Powrót do hoteli w późnych godzinach wieczornych.

RODZAJ WYCIECZKI: HISTORIA, POZNAWANIE KULTUR, PRZYRODA
CO ZABRAĆ ZE SOBĄ:  NAKRYCIA GŁOWY, OKULARY PRZECIWSŁONECZNE, STROJE I RĘCZNIKI KĄPIELOWE
CENY: około 50 $

A WAM, JAK PODOBAŁO SIĘ NA WYCIECZCE W DEMRE I NA KEKOVĘ? CZY WARTO SIĘ NA NIĄ WYBRAĆ?

Jeden komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Magda says:

    Co za bzdury o Mikołaju. Jaka „legenda głosi, że jest tam pusty grób”? Tam jest pusty grobowiec, to żadna legenda tylko fakt. A szczątki znajdują się we Włoszech, miastach Bari i Wenecji, wywiezione w XI wieku…

Dołącz do naszego newslettera!

Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI