Fakultatywne Turcja wycieczki fakultatywne. Jakie wybrać? Wycieczki fakultatywne w Turcji: Side Perge, Aspendos, Wodospady Kursunlu | Opinie | Ceny

Wycieczki fakultatywne w Turcji: Side Perge, Aspendos, Wodospady Kursunlu | Opinie | Ceny

Side
Side / fot. goturkey.com

Side to małe, ale bardzo stare miasteczko, które oblegane jest przez turystów od najdawniejszych czasów. Już nawet Kleopatra z Markiem Antoniuszem spędzali tu wakacje. Miasto znane jest z antycznych ruin Perge i pozostałości starego miasta znajdującego się na cyplu otoczonego z trzech stron wodami Morza Śródziemnego. W zamierzchłych czasach zasłynęło z handlu niewolnikami, które rozwinęło się na masową skalę we współpracy z Aleksandrią w Egipcie.

W Side zobaczyć można jeden z niewielu wolno stojących (nie wkomponowanych w zbocze góry lub innego wzniesienia) teatrów, powstały w II w n.e reprezentujący mieszany styl architektoniczny (grecko-rzymski). Spacerując wśród ruin podziwiać można pozostałości po zabudowaniach agory, w której centrum znajdowała się okrągła świątynia poświęcona bogini fortuny i przypadku Tyche. Niemal przy samym morzu znajdowała się jeszcze jedna, mniejsza niż opisana wcześniej agora, gdzie znajdowała się biblioteka. Cały plac otoczony był bogatą, jońską kolumnadą. Na krańcu półwyspu, nad samym morzem zlokalizowany jest jeden z najważniejszych zabytków Side- Świątynia Apolla wybudowana w II w n.e. , a obok niej mniejsza Świątynia Artemidy, po której pozostały już jedynie fundamenty, nieco dalej pozostałości wielkich łaźni rzymskich oraz ruiny nimfeum, które ozdobione było marmurem, posągami i reliefami.

We wschodniej części miasta zobaczyć można pozostałości bazyliki powstałej w V w. n.e. Była ona katedrą dla mieszkającego w Side biskupa. Sama rezydencja dostojnika kościelnego znajdowała się w obrębie zabudowań kościoła, jednak pozostało po niej bardzo niewiele. Oprócz zabudowań zobaczyć można w mieście pozostałości muru obronnego a także bram, przez które wchodziło się do niego oraz główne arterie miejskie, główna to ulica kolumnowa.

teatr aspendos
Teatr w Aspendos / fot. goturkey.com

W dawnych łaźniach rzymskich z V w. n.e znajduje się dzisiaj Muzeum Side. Warto się do niego udać już po zwiedzeniu całego miasta, tak by mieć wyobrażenie na temat życia jakie prowadzili ówcześni mieszkańcy Side. W muzeum znajdują się w znacznej większości eksponaty pochodzące z wykopalisk archeologicznych prowadzonych na terenie miasta, wśród nich: posągi, architektoniczne detale budynków a nawet sarkofagi.

Pozostałości antycznego miasta zobaczyć można również w oddalonym o około 45 km. od Antalyi Aspendos. Miasto słynie przede wszystkim z najlepiej zachowanego teatru rzymskiego całego antycznego świata, być może najwspanialszego w całej Azji Mniejszej.  Zaprojektowany przez znanego ówczesnego rzymskiego architekta Zenona, powstał w II w n.e i wzniesiony został, tak jak większość budowli tego typu na zboczu góry. Teatr mógł pomieścić około 20 tys. widzów, którzy zasiadali tam na siedzeniach znajdujących się w 41 rzędach. Tak jak w wielu antycznych miastach zobaczyć tu można pozostałości bram prowadzących do miasta, fontann, zabudowania akropolu i stadion. Jednak jest tutaj jeszcze jeden zabytek wymagający szczególnej uwagi, a mianowicie dwupiętrowy akwedukt, który jest prawdopodobnie najlepiej zachowanym akweduktem rzymskim w całej Azji Mniejszej. Do dzisiaj podziwiać można jego wspaniałą konstrukcję i wielkość- w niektórych miejscach zachował się w całej wysokości.

wodospady kursunlu
Wodospady Kursunlu / fot. goturkey.com

Wodospad Kursunlu utworzony jest (podobnie jak innym wodospad- Yukari Duden Selalesi- Górny Wodospad Duden, najwyższy wodospad w regionie) przez rzekę Duden Cayi i znajduje się jakieś 13 km na północny wschód od Antalyi na terenie parku narodowego. Woda dwoma stopniami spływa po skałach, które pokryte są dziką roślinnością,  po drodze rozdzielając się na kilkanaście strumieni. Jest to naprawdę piękny widok, warty uwiecznienia na zdjęciach. Jednak miejsce to jest bardzo oblegane zarówno przez turystów jak i mieszkańców niedalekiej Antalyi.

JAK WYGLĄDAJĄ WYCIECZKI FAKULTATYWNE DO SIDE, ASPENDOS I WODOSPADÓW KURSUNLU

Przykładowy ramowy program wycieczki.

1. Wyjazd we wczesnych godzinach z hoteli w kierunku Side (w zależności od organizatora zwiedzane jest miasto Side lub miasto Perge z najlepiej zachowanym stadionem- hipodromem w całej Azji Mniejszej). Zwiedzanie ruin i pozostałości antycznej zabudowy (teatr, biblioteka, nimfeum, zabudowania agory, bazyliki, termy rzymskie). W zależności od organizatora kolejność zwiedzania może ulec zmianie, czasem wycieczkę tą określa się mianem „K.A.S tour”- Kursunlu, Aspendos, Side.
2. Przejazd do Parku Narodowego Kursunlu. Na miejscu podziwianie wodospadów i pięknej przyrody parku oraz czas na odpoczynek.
3. Ostatni punkt wycieczki to antyczne miasto Aspendos, gdzie oprócz wielu pozostałości po starożytnych mieszkańcach, zobaczyć można najlepiej zachowany teatr rzymski całego antycznego świata oraz świetnie zachowany dwupiętrowy akwedukt. Przed zwiedzaniem zaplanowano lunch.
4. Powrót do hoteli w godzinach wieczornych.

RODZAJ WYCIECZKI: HISTORIA, PRZYRODA
CO ZABRAĆ ZE SOBĄ: NAKRYCIA GŁOWY, OKULARY PRZECIWSŁONECZNE
CENY: około 40 €

A WAM, JAK PODOBAŁO SIĘ NA WYCIECZCE DO SIDE, ASPENDOS I KURSUNLU? CZY WARTO SIĘ NA NIĄ WYBRAĆ?

 

Napisz pierwszy komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

    Dołącz do naszego newslettera!

    Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI