Fakultatywne w Chorwacji Wycieczki fakultatywne w Chorwacji (Riwiera Makarska): antyczny Split i Trogir „miasto muzeum”

Wycieczki fakultatywne w Chorwacji (Riwiera Makarska): antyczny Split i Trogir „miasto muzeum”

Chorwacja Split / croatia.hrTa wycieczka fakultatywna jest podróżą w rzymską przeszłość Dalmacji. Stolica tego regionu  Split niezmiennie kojarzy się z ogromnym letnim Pałacem Dioklecjana. Mówi się, że Split to „miasto w pałacu i pałac w mieście”. Ogromna, prostokątna budowla (215m. długości na 181 m. szerokości w sumie około 39 tys.m2) wzniesiona dla cesarza  w latach 295 – 305 z najwspanialszych marmurów sprowadzanych z Włoch i Grecji znajduje się na liście zabytków UNESCO. Całą budowlę okalają grube i wysokie mury obronne z licznymi basztami, obecnie jest mało widoczny ze względu na czas, który zrobił swoje a także zniszczenia wywołane przez barbarzyńskie plemiona i to, że w obrębie pałacu budowane były przez wieki domy i inne budowle miejskie oraz usługowe . Fakt jest jeden: przechadzając się po uliczkach miasta trzeba mieć świadomość że niegdyś były to korytarze i pomieszczenia cesarskiego pałacu. Pałac Dioklecjana splitWarto zwrócić uwagę na Złotą Bramę – niegdyś bogato zdobiona główna brama prowadząca do pałacu, perystyl – najlepiej zachowany fragment pałacu, jego główny dziedziniec z zachowanymi kolumnami, cesarskie apartamenty (prawie nic z nich nie zostało) z których można zejść do dolnych komnat, które dzisiaj znajdują się poniżej poziomu miasta.Warto wstąpić do pięknej katedry św. Dujama (jeden z pierwszych chrześcijan, który zginął za czasów cesarza Dioklecjana), która jest najstarszą katedrą na świecie (wcześniej było tu mauzoleum Dioklecjana strzeżone przez kamienne lwy i sfinksy) i do dawnej świątyni Jowisza (dziś chrześcijańskie baptysterium), gdzie zachował się egipski sfinks (ale bez głowy!).

Trogir starówka

Kolejne przepiękne miasto Chorwacji (państwo to słynie z licznych zapierających dech w piersiach miast) to Trogir. Najstarsza część miasta wpisana na listę UNESCO, położona jest na wyspie połączonej ze stałym lądem z jednej strony mostami, a z drugiej z wyspą Ciovo. Reprezentuje wzorowy przykład średniowiecznej zabudowy i układu  urbanistycznego. Koniecznie trzeba przespacerować się wzdłuż wąskich i krętych uliczek Starówki oraz zobaczyć najwspanialsze jej skarby: najważniejszy zabytek miasta – Katedra Świętego Wawrzyńca z przepięknym romańskim portalem wieńczącym główne wejście oraz z renesansową kaplicą św. Jana Ursiniego – patrona miasta (jego rzeźba znajduje się również na Bramie Północnej zwanej Lądową), romańsko – gotycki ratusz, loggia miejska z charakterystyczną wieżą zegarowa, najstarsza budowla w mieście z fragmentami antycznych zabudowań wewnątrz – kościół św. Barbary (IX/X wiek). W Trogirze znajdują się również pozostałości potężnych murów obronnych oraz wspaniała ozdobiona palmami promenada, pałace, bramy oraz twierdza Kamerlengo na której mury można się wdrapać, by podziwiać krajobrazy.

JAK WYGLĄDAJĄ WYCIECZKI FAKULTATYWNE DO SPLITU I TROGIRU?

Przykładowy ramowy program wycieczki:

1. Wyjazd autokarem  z hoteli we wczesnych godzinach rannych (przejazd trwa około 2 h)
2. Po przyjedzie do Splitu, zwiedzanie wpisanego na listę UNESCO pałacu cesarza Dioklecjana oraz antycznych podziemi pałacu. Podczas wycieczki będzie można zobaczyć również bramy rzymskie prowadzące do miasta, średniowieczny ratusz i piękny port.
3. Przejazd do malowniczo położonego Trogiru. Zwiedzanie starówki wpisanej na listę UNESCO, spacer po wąskich, urokliwych uliczkach.
3. Powrót do hoteli późnym wieczorem (w zależności od organizatora przejazd do położonej w niewielkiej odległości od Splitu jaskini z bogatymi formami naciekowymi)

RODZAJ WYCIECZKI: HISTORIA, ARCHITEKTURA
CO ZABRAĆ ZE SOBĄ: NAKRYCIA GŁOWY, OKULARY PRZECIWSŁONECZNE, WYGODNE BUTY
CENY: około 30-40€

A WAM, JAK PODOBAŁO SIĘ NA WYCIECZCE DO SPLITU I TROGIRU? CZY WARTO SIĘ NA NIĄ WYBRAĆ?

Napisz pierwszy komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

    Dołącz do naszego newslettera!

    Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI