Blog Ciekawostki Miejsca w Europie, gdzie wypada być aktywnym. Cz. 3 – Górskie wędrówki

Miejsca w Europie, gdzie wypada być aktywnym. Cz. 3 – Górskie wędrówki

Co to jest – forma pośrednia pomiędzy wspinaczką a turystyką pieszą? T jak trekking w jego klasycznej formie (czyli po prostu treking górski)! Coś co bardzo lubimy i coś od czego tak na dobrą sprawę rozpoczęła się nasza przygoda z podróżami. No bo najpierw były góry… Naprawdę dużo gór, namiotów i schronisk. Góry są dla nas wszystkim!

Zawsze będziemy mieli do nich wielki sentyment, po pierwsze dlatego, że przecież nasze rodziny pochodzą z miejscowości górskich właśnie, co roku jako dzieci spędzaliśmy wakacje – ja w Beskidzie Niskim, Marcin – w Beskidzie Wyspowym.  No ale wtedy nie mieliśmy jeszcze pojęcia o tym co to jest trekking. Mówiło się na to po prostu „górołażenie”. BTW – to na szczycie Babiej Góry Marcin mi się oświadczył. No ale nie o tym ma być w tym wpisie mowa…

Chcemy Wam zaproponować kilka ciekawych miejsc w Europie (+Gruzja), które są idealne na trekking górski (no bo trekking ma kilka swoich odmian jak na przykład: pustynny, czy lodowcowy) a do których możemy dolecieć tanimi liniami lotniczymi lub autobusem. Są to więc miejsca tak na dobrą sprawę dostępne dla każdego.  A potem wędrować, wędrować i wędrować. I przeżyć przygodę życia.

Pamiętajcie tylko, że wobec takiej podróży tanimi liniami może się nie obejść bez choćby jednego bagażu rejestrowanego. No bo niby jak zmieścić buty górskie, namiot, nierzadko kijki, kurtkę, ubrania na przebranie w małym plecaku?

Ciekawe góry w Europie do tras trekkingowych. Nasze Top 10

1. Bergamo – Alpy dla każdego

alpy bergamo adamello
fot. Wikimedia Commons / cc by 3.0

Prawdopodobnie najlepszy kierunek dla miłośników górskich wędrówek. Również dlatego, że lecimy tu naprawdę tanio z kilku lotnisk z Polski o każdej porze roku. Bergamo nie leży w Alpach jednak jego północne obrzeża to już jakby ich przedmurze. Autobusy z Bergamo kursują np. do świetnej miejscowości wypadowej dla początkujacych a położonej już pomiędzy alpejskimi graniami 0 Clusone. Geograficznie to Alpy Bergamasker, masyw Adamello oraz przepięknie położone nad samym Jeziorem Garda – Prealpy Gardesane.

2. Girona – Pireneje Katalońskie

pireneje katalonskie girona katalonia
fot. Wikimedia Commons / CC by 3.0

Kojarzona z lotniskiem w drodze do Barcelony (dobre połączenie autobusami i pociągami), ale patrząc w drugą stronę dojrzycie katalońską część Pirenejów. Najdzikszy jeszcze nie zniszczony przez wyciągi fragment tego pasma pełen kamiennych wiosek i klasztorów oraz sporych rozmiarów, opustoszałych, czasami 30-kilometrowych polodowcowych dolin. Z Girony musimy kierować się w stronę Besalu, La Molina lub Rippol. To godzinka drogi.

3. Glasgow – brama górskiej Szkocji

szkocja góry cullin
fot. Wikimedia Commons / CC by 3.0

To nie są wysokie góry ale mają charakter wysokogórski. Jak to się dzieje? Klimat i większa erozja powoduje, że na wysokości 1000 metrów można poczuć się jak w Alpach. Doliny polodowcowe, długie jeziora „Loch” oraz naprawdę niesamowite szlaki to zaledwie 50 km na północny-zachód od Glasgow, gdzie tanio dolecimy z wizzair. W godzinę dojedziecie pociągiem do Tyndrum a potem już Wasz wybór. Zdecydowanie najciekawszy pomysł to wędrówka na Ben Nevis – dla nas może niewysoki, ale dla Brytyjczyków najwyższy szczyt wyspy.

4. Toskania w innej – górskiej odsłonie

Abetone apeniny

Poznaliśmy te oblicze Toskanii niedawno. Warto! Znudzeni pretensjonalnymi wątkami wina, pizzy, malarzy, uciekinierek, szukających męża Włocha – możecie spróbować trekkingu w Apeninach. Północ Toskanii to wysokie góry, sięgające 2000 metrów. Najlepiej dotrzeć do Abetone, kurortu narciarskiego, przez Pistoię, skąd warto wyruszyć na wędrówki graniami. Jest bardzo „bieszczadzko”. Lecimy oczywiście tanio do Pizy lub Bolonii.

5. Gruzja – ambitne górołażenie

gruzja tuszetia góry
fot. Wikimedia Commons / CC by 3.0

Lecimy tanio do Kutaisi. Bardzo dobra baza wypadowa. Tutaj do wyboru mamy zarówno łańcuch Małego Kaukazu i przepiękne wyniesienia, pełne połonin i szlaków konnych, niedaleko kurortu Borjomi albo ambitniej – Kaukaz Wielki. Najlepszymi bazami wypadowymi na wędrówkę po szlakach Kaukazu są Mestia oraz P.N. Kazbegi (Stiepansminda). To drugie miejsce dość często jest odwiedzane przez turystów, a paradoksalnie szlaki tu nie należą wcale do najprostszych. Jeśli macie ochote na naprawdę dziki Kaukaz, wędrówki czasami bez ani jednej osoby po drodze – pomyślcie o przetransportowaniu się na drugi koniec kraju – do Parku Narodowego Laghodeki na pograniczu z Azerbejdżanem lub do Tuszetii (wioska Omalo) na pograniczu z Dagestanem. Można również zaryzykować wielodniowy trekking granią graniczną pomiędzy tymi parkami. W internecie można już znaleźć wiele relacji z takich wypraw.

6. Wogezy – czarodziejskie góry

wogezy francja gory
fot. Wikimedia Commons / CC by 3.0

Mało znane góry w środku tak zwanej „starej Europy”. Ale niezwykle piękne, bo szczyty są rzeźbione przez lodowce. Przekraczają 1400 metrów i dumnie wznoszą się dużo powyżej otaczających je dość płaskich terenów Francji, Niemiec, Szwajcarii. Choć góry mają baśniowy klimat i historię, niestety część szlaków przecięta jest drogami asfaltowymi, które nierzadko zmierzają aż ku samym szczytom. Dobrą bazą wypadową w Wogezy może być lotnisko w Bazylei, do którego dolecimy z Easyjetem z Krakowa nawet za 100 zł.

7. Korsyka – góry na morzu

Korsyka francja gr20
fot. wikimedia commons / CC by 3.0

Francuska wyspa słynie między innymi ze szlaku GR20 czyli Fra Li Monti. Trasa ma ok. 200 km długości i biegnie w całości przez tereny należące do Parku Narodowego. To kultowy szlak, przyciągający miłośników gór z całego świata. To zabytkowe miasteczka wypadowe, pasterskie malutkie wioski, puste schroniska, lasy sosnowe i oszałamiające skalne szczyty. Mnóstwa mostków wiszących, łańcuchów, dobrze oznaczone szlaki. Prawdopodobnie jedna z najpiękniejszych możliwych przygód górskich do przeżycia w śródziemnomorskiej scenerii. Na Korsykę najlepiej dostać się lecąc do Pizy liniami Ryanair i promem do Bastii. Ewentualnie lecieć tanio do Marsylii lub Nicei i promem z Francji.

8. Kreta – granie i wąwozy

KReta Góry Lefka Ori

Góry Krety są mało doceniane, bo stosunkowo dzikie i suche. Dużo więcej ludzi decyduje się na wędrówki kanionami i dolinami góskimi Krety niż graniami. Może i słusznie, bo np. Wąwóz Samaria należy do najpiękniejszych i najbardziej spektakularnych w całej Europie. Generalnie większość dróg trekkingowych Zachodniej KRety prowadzi z północy na południe, kończąc się na plażach Morza Libijskiego. Dla bardziej ambitnych polecamy jednak wędrówkę kilkudniową z zachodu na wschód, drogą górską E4. Trasę można zakończyć w środku wyspy, albo podążyć dalej na wschód, w kierunku Płaskowyżu Lasithi. Na Kretę najlepiej polecieć tanio z Wrocławia czy Katowic do Chanii lub z Warszawy do Heraklionu.

9. Słowenia – Via Ferraty dla każdego

aply julijskie słowenia wikimedia
fot. wikimedia commons / CC by 3.0

Do Słowenii paradoksalnie lepiej wybrać się autem, bo tanie loty do rarytas. Najbliższe tanie lotnisko to Treviso koło Wenecji. Ewentualnie można polecieć do Budapesztu i przesiąść się na pociąg do Mariboru i Lubjlany.
Alpy Julijskie to nie tylko cudowne widoki (np. okolice Kranjskiej Gory czy zjawiskowego jeziora Bled) lecz mnóstwo średniozaawansowanych tras w alpejskiej scenerii a także słynnych Via Ferrat, czyli dróg widokowych z drabinkami i specjalnymi klamrami asekuracyjnymi. Zupełnie podobnie wygląda to po drugiej stronie granicy, we Włoszech np. w Dolomitach.

10. Mała i Wielka Fatra – przygoda pod nosem

mala fatra słowacja
fot. Slovakia Travel

To bardzo ciekawa alternatywa do Tatr czy Babiej Góry, położona prawie przy Polskiej granicy. Mała Fatra (jest wyższa) to piękne widokowe pasmo, na północ od doliny Wagu. Stąd wywodził się podobno prawdziwy Janosik. Kulminacją jest piękny wapienny szczyt Rozstuniec. Po południowej stronie mamy do czynienia z Wielka Fatrą – bardziej dzikie, spokojne góry, często przekraczające 1500 metrów. Najlepszymi punktami wypadowymi w te góry są Terhowa (od północy) oraz Martin (od południa)

 

Wpis powstał przy współpracy z Marką Merrelljednym z największych producentów obuwia outdoorowego na świecie.
Razem organizujemy konkurs „Dołącz do drużyny Merrell Team”, w którym będzie można wygrać wyjazd z nami do miejsca, gdzie nie sposób, nie być aktywnym… ; )

Ilość komentarzy: 2 - dołącz do dyskusji!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dołącz do naszego newslettera!

Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI