Pomysły Na weekend w Europie Zachodnia Sycylia, łatwo dostępna, piękna, unikatowa. Kraina na styku trzech kultur

Zachodnia Sycylia, łatwo dostępna, piękna, unikatowa. Kraina na styku trzech kultur

Zachodnia Sycylia kojarzy się (w przeciwieństwie do jej części wschodniej, gdzie dominowały silne wpływy starożytnej Grecji) z powiązaniami i naleciałościami kultury afrykańskiej i arabskiej. Ta część również najbardziej związana była z Wandalami i Normanami. Jest również znacznie uboższa od innych rejonów Sycylii, ale nie ustępuje im pod względem zabytków, ciekawych osad, malowniczych krajobrazów, no i niemal dziewiczych wysp.

Tutaj każdy znajdzie coś interesującego dla siebie i nikt nie będzie rozczarowany wspaniałym lokalną kuchnią i winem. A co warto zobaczyć i zwiedzić w zachodniej części wyspy? Łatwo tu dotrzeć liniami Ryanair do Palermo (z przesiadkami) oraz bezpośrednio z Polski z Krakowa do Trapani.

sycylia zachodnia mapa
>> SPRAWDŹ: Najlepsze i najtańsze hotele w Palermo. TERAZ TANIEJ nawet o 80 procent

Przeczytajcie kilka naszych propozycji i oceńcie sami, czy warto jest wybrać akurat ten region Sycylii.

erice sycylia
fot. flickr CC / neekoh fi

Położone na szczycie góry miasteczko Erice zachwyca owianymi aurą tajemniczości wąskimi, brukowanymi uliczkami tworzącymi labirynty, licznymi kościółkami (jest ich tutaj aż 10) i klasztorami oraz niesamowitym widokiem sięgającym Etny i wybrzeży Tunezji. Miasteczko ma bardzo długą historię, było miejscem kultu wielu bóstw starożytności, głównie bogini miłości i płodności czyli Greckiej Afrodyty a Rzymskiej Wenus. Spacer po Erice to ogromna przyjemność ale też nie lada wyczyn, niektóre uliczki są tak wąskie, że zmieścić się w niej może tylko jedna osoba. Warto też starannie wybrać dzień na odwiedzenie miasteczka, by w pełni cieszyć się wspaniałymi widokami rozciągającymi się na okolicę, polecamy zwłaszcza krajobrazy rozciągające się z Giardio del Balio XIX wiecznego miejskiego ogrodu botanicznego. Będąc w Erice koniecznie zobaczcie XIV wieczny kościół Chiesa Matrice z jeszcze starszą stojącą tuż obok niego dzwonnicą, XII wieczny Castello de Venere zbudowany na gruzach świątyni Wenus i spróbować pysznych ciasteczek z migdałów i marcepanu (dolci ericini) w lokalnej cukierni.

sagunt sycylia
fot. flickr CC / Alun Salt

Segesta  (starożytna Egesta) znana jest ze starożytnych zabytków a także malowniczego położenia i sielskich krajobrazów. Zobaczyć tu można grecką świątynię, idealnie harmonijną z 36 doryckimi kolumnami, przedstawia się ona imponująco zwłaszcza wieczorem i wcześnie rano, kiedy jest ładnie oświetlona. Jest to jedna z najlepiej zachowanych tego typu świątyń na świecie! Około 2 km od świątyni znajduje się kolejny starożytny zabytek, czyli grecki teatr na 3200 widzów,  a także liczne stanowiska archeologiczne i wykopaliska, które wciąż są tutaj prowadzone. Do Segesty łatwo dotrzeć zarówno z Trapani jak i z Palermo. Leży blisko linii kolejowej i autostrady, łączącej obydwa miasta.

danifed zingaro
fot. flickr CC / danifed

Kolejnym miejscem, który po prostu trzeba odwiedzić jest rezerwat Zingaro, najstarszy rezerwat na wyspie (Riserva Naturale dello Zingar, rozciąga się wzdłuż wybrzeża od Scopello do San Vito lo Capo). Turyści (a także miejscowi w weekendy) przybywają tutaj głównie ze względu na wspaniałe piaszczyste plaże ale też na liczne szlaki (piesze i konne), które pozwalają uciec przed tłumami i zgiełkiem, by odpocząć na łonie natury. To zupełnie niesamowite miejsce, które bogate jest w roślinność ale też liczne zwierzęta, zwłaszcza ptactwo i przepiękne krajobrazy: plaże, surowe wybrzeża, jaskinie, skały, gęsta roślinność i pozostałości po dawnych kamiennych zakładach przerobu tuńczyków.

Palermo katedra
fot. flickr CC / maurobrock

Będąc na Sycylii, koniecznie przyjechać trzeba do stolicy wyspy czyli Palermo, miasta w którym widoczne są silne wpływy arabskie, normańskie i hiszpańskie. A co warto tutaj zobaczyć? Przede wszystkim bogato zdobione, barokowe kościoły między innymi  San Giuseppe dei Teatini i Santa Caterina, a także surowsze, średniowieczne świątynie: Kaplica San Cataldo i kościół Santa Maria dell’Ammiraglio (inaczej zwany La Martorana), który uznawany jest za najpiękniejszy zabytek całego Palermo i wiele innych cudownych pozostałości po dawnych epokach. Można po prostu pospacerować po ulicach i placach miasta, zwłaszcza po najstarszej jego części i cieszyć się urokiem pełnej życia i ruchliwości stolicy Sycylii. Dla osób poszukujących mocnych wrażeń, polecamy wizytę w katakumbach (Convento dei Cappuccini), gdzie zobaczyć można zwłoki około 8 tys osób, które przybrały różne pozy. To dość makabryczne doświadczenie, które jednak na pewno pozostanie na długo w pamięci.

Marsala położona jest w najbardziej na zachód wysuniętej częścią wyspy, na ruinach starożytnej osady. Wpływy afrykańskie widoczne są zarówno w przyrodzie, jak i miejscowej ludności. Marsala słynie ze znakomitego wina deserowego o takiej samej nazwie, a także licznych zabytków, malowniczych wiatraków, piaszczystych plaż. Tutaj można również zobaczyć w jaki sposób odzyskuje się sól z morskiej wody a także jedyny zachowany okręt kartagiński w Museo Baglio Anselmi.

saline trapani
Solniska niedaleko Trapani fot. flickr

Kolejnym miastem, które warto zwiedzić jest przepięknie położone na wąskim przypominającym sierp przylądku, czyli Trapani. Słynie ono z wielu wspaniałych zabytków: sięgającego XIV wieku Sanktuarium dell’Annunziata z barokową dzwonnicą oraz renesansową kaplicą dei Marinai, średniowiecznych i renesansowych kościółków, XVII wiecznej katedry, Fontanny di Tritone. Z Trapani ciągnie się również 30km szlak solny (aż do Marsali), który wiedzie wzdłuż białych salin upstrzonych malowniczymi wiatrakami (na szlaku w Nubia znajduje się ciekawe Muzeum Soli oraz młyn niedaleko Mozii). Z Trapani kursują promy oferujące rejsy wzdłuż wybrzeży Sycylii.

favignana
ft. flickr CC / Francesco Zaia

Wyspy Egadzkie (Favignana, Levanzo i Marettimo) są najbliżej położonymi i najbardziej dostępnymi wyspami Sycylii. Do każdej z nich dostać się można z portu w Trapanii. Fagivana posiada zaplecze turystyczne choć nie ma tu wielu atrakcji architektonicznych, czy historycznych to można przypłynąć tutaj, by odpocząć na plaży, pospacerować po wyspie lub wynająć rower a także skorzystać z oferty lokalnych rybaków, którzy proponują swoimi kutrami wycieczki wokół wyspy. Levanzo słynie z surowego, skalistego krajobrazu, a turyści tu przybywający mogą skorzystać z licznych pieszych tras turystycznych albo zobaczyć jaskinię Grotta Genovese, gdzie znajdują się bardzo stare malowidła naskalne (zwiedzanie jedynie z przewodnikiem). Ostatnia wyspa, Marettimi, słynie z tego, że niegdyś była ulubionym miejscem piratów, co odstręczało przed zakładaniem tu wiosek, natomiast dzisiaj mało zagospodarowana turystycznie, zachwyca swoją autentycznością i surowością krajobrazu. To idealne miejsca dla osób lubiących przyrodę, prawdziwe, niczym niezmącone krajobrazy, skaliste wybrzeża omywane przez morze, no i długie wycieczki piesze oraz rowerowe.

Aby dostać się na wyspy Egadzkie skorzystać warto z promu płynącego z Trapani, który można zarezerwować online na platformie Ferryhopper. To wygodna opcja, ponieważ pozwala odprawić się online i wejść na pokład z e-biletem.

wyspa pantaleria
fot. flickr CC / Goldmund100

Największą i najdalej wysuniętą na zachód od wybrzeża Sycylii wyspą jest przepiękna Pantelleria (można się tu dostać promem i wodolotem z Trapani).  Nie ma tutaj ani jednej plaży ale za to doskonałe warunki do pływania (i do nurkowania), ciekawe wybrzeże z licznymi zatoczkami i malowniczymi wysepkami. Wyspa jest niewielka więc można ją zwiedzić wzdłuż i wszerz, wynajmując samochód, wypożyczając rower lub korzystając z własnych nóg (liczne turystyczne trasy piesze). Na wyspie znajdują się liczne gorące źródła, jaskinie a także neolityczne skalne grobowce zwane  „sesi”. Miłośnicy trekkingu mogą wejść na najwyższy szczyt wyspy i jednocześnie stary krater wulkaniczny Montagna Grande (836 m n.p.m)

Dla miłośników orientu nie lada atrakcją będzie Mazarda del Vallo, czyli pierwsze miasto na wyspie jakie zostało zajęte przez Arabów i ostatnie przez nich opuszczone. Ma bardzo afrykański charakter i przepiękne wybrzeże z licznymi palmami oraz wiele zabytków z różnych epok historycznych, słynie również z rybołóstwa i targów rybnych.

Jeśli komuś jeszcze mało antycznych zabytków koniecznie niech uda się do założonej w VIII w. p.n.e kartagińskiej osady (jedynej zachowanej na Sycylii) na wyspie Mozia (14 km na południe od Trapanii). Zobaczyć tutaj można ruiny portu fenickiego, który został zburzony przez Rzymian i liczne pozostałości po kartagińskiej osadzie.

Ciekawą alternatywą może być dla Was również miasteczko Corleone, około 5o km na południe od Palermo. Kojarzone z siedzibą włoskiej mafii, odwiedzane jest głównie z tego powodu. Od nazwy miasta Mario Puzo wziął nazwisko swojej litereckiej rodziny mafijnej.

BYLIŚCIE NA SYCYLII, NA JEJ ZACHODNIM WYBRZEŻU? JAKIE MIEJSCA I ATRAKCJE POLECACIE? PODZIELCIE SIĘ SWOIMI DOŚWIADCZENIAMI

Ilość komentarzy: 6 - dołącz do dyskusji!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 • „W miejscowości Corleone można dostać cios w przeponę”. Parafrazując znany limeryk Wisławy Szymborskiej było spokojnie. Na Sycylii, wbrew obiegowym opiniom dla niewyróżniającego się turysty jest bezpiecznie a mieszkańcy wyspy są życzliwi.
  Zapraszam do poczytania i obejrzenia zdjęć: https://marekkiryluk.blogspot.com/2014/06/sycylia.html

 • Maria says:

  Pyszne winko z Florio /wytwórnia win-Marsala/…

 • Adam Dziuda says:

  Polecam Wąwóz Alcantara códowne miejsce

 • Zależna says:

  Heh, no wiecie już, że Erice nie polecam ze względu na ludzi. Choć co z kim nie rozmawiam, to wszyscy mówią, że jak oni byli, to było pusto. Czyżby to ten ryanair tak nabroił?
  Ale ja bardzo polecam Castellamare del Golfo. Tak miasteczko jak i plaża są absolutnie przepiękne! (no i przy okazji to brama do rezerwatu Zingaro)

  • Ela says:

   Bardzo się cieszę z Pani wpisu, właśnie za trzy tygodnie tam lecę i zastanawiałam się czy wybór Castellamare był dobry.

 • Przemkowski says:

  A ja lubię maleńkie miasteczko Guliana położone w zachodnio-centralnej części wyspy. Próżno go szukać na mapach i w przewodnikach, ale urok ma niewątpliwie 🙂

Dołącz do naszego newslettera!

Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI