Fakultatywne Wycieczki fakultatywne w Turcji: Afrodyzja | Opinie | Ceny

Wycieczki fakultatywne w Turcji: Afrodyzja | Opinie | Ceny

afrodyzja turcja
Afrodyzja / fot. flickr / levork

Afrodyzja, której nazwa wzięła się od kultu bogini urodzaju i płodności – Afrodyty jest w dalszym ciągu miastem jeszcze mało znanym i obleganym przez turystów, co nadaje mu jeszcze większego uroku. Niegdyś znajdowało się tu tylko sanktuarium, nie było to miasto, jedynie miejsce kultu, gdzie mieszkali tylko kapłani i gdzie przybywali licznie pielgrzymi.

Miasto powstało w II w. p.n.e i obecnie znajduje się na wysokim płaskowyżu około 40 km od Hierapolis. Znaleźć tutaj można liczne pozostałości po antycznym mieście, zlokalizowanych wśród roślinności i zielonych pagórków.  Antyczne miasto upadło na wskutek licznych najazdów oraz trzęsienia ziemi, na jego ruinach znacznie później powstała turecka wioska Geyre (została zrównana z ziemią na wskutek trzęsienia ziemi).
Będąc w Afrodyzji nie sposób nie zauważyć całkiem dobrze zachowanego marmurowego teatru, który pomieścić mógł 7 tys. widzów, pozostałości łaźni, z której korzystali głównie aktorzy, ruin sakralnego budynku-sebasteionu. Chyba najlepiej zachowanym zabytkiem miasta są łaźnie Hadriana, gdzie podziwiać można piękną mozaikę podłogową, a jedną z największych tutejszych atrakcji jest wielki stadion, który mógł pomieścić ponad 30 tys. widzów, zauważyć w nim można miejsca specjalnie przeznaczone dla konkretnych osób, o czym świadczą wyryte na siedzeniach napisy.

Kolejnymi zabytkami, które warto zobaczyć są: pałac biskupi z kolumnami z niebieskiego marmuru, odeon z dobrze zachowaną marmurową salą posiedzeń rady miejskiej, wyniosła, bogato zdobiona brama z dwoma podwójnymi rzędami czterech kolumn korynckich – tetrapylon, a także ruiny świątyni Afrodyty (przekształcona została w czasach bizantyjskich na bazylikę).Tutaj też znajduje się miejsce wiecznego spoczynku profesora Kenana Erima, który prowadził w Afrodyzji prace archeologiczne prawie 40 lat.
Po niezwykle ciekawym spacerze wzdłuż ruin antycznego miasta warto udać się do muzeum, gdzie podziwiać można między innymi dzieła artystów ze słynnej w czasach panowania rzymskiego miejscowej szkoły rzeźbiarskiej.

JAK WYGLĄDAJĄ WYCIECZKI FAKULTATYWNE DO AFRODYZJI?

Przykładowy ramowy program wycieczki:

1. Wyjazd z hoteli (w rejonie Riwiery Egejskiej) we wczesnych godzinach rannych.
2. Przyjazd do Afrodyzji, zwiedzanie ruin antycznego miasta, spacer wśród pozostałości po budowlach znajdujących się w mieście  (teatr, łaźnie, wielki stadion, ruiny świątyni Afrodyty, pałac biskupi, tetrapylon). Odpoczynek, lunch.
3. Zwiedzanie muzeum w Afrodyzji z bogatą kolekcją dzieł artystów ze słynnej miejscowej szkoły rzeźbiarskiej.
4. Powrót do hoteli w godzinach wieczornych.

RODZAJ WYCIECZKI: HISTORIA
CO ZABRAĆ ZE SOBĄ: NAKRYCIA GŁOWY, OKULARY PRZECIWSŁONECZNE
CENY: około 50- 60 €

A WAM, JAK PODOBAŁO SIĘ NA WYCIECZCE W AFRODYZJI? CZY WARTO SIĘ NA NIĄ WYBRAĆ?

Napisz pierwszy komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

    Dołącz do naszego newslettera!

    Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI