Fakultatywne Turcja wycieczki fakultatywne. Jakie wybrać? Wycieczki fakultatywne w Turcji: Do Kapadocji na 2 dni | Opinie | Ceny

Wycieczki fakultatywne w Turcji: Do Kapadocji na 2 dni | Opinie | Ceny

kapadocja balonyKapadocja to piękna kraina, cel podróży turystów, którzy wybierają wczasy w Turcji, zwłaszcza rejon Riwiery Tureckiej. Kapadocja na 2 dni to możliwość poznania regionu przynajmniej w stopniu wystarczającym. Choć na pewno nie wystarczy to poznać ten region w 100 procentach.

Niesamowite twory natury a także ludzkich rąk powstały na wskutek skamienienia popiołu wyrzuconego 3 mln. lat temu przez okoliczne wulkany. Skamieniały tuf wulkaniczny stworzył miękką, plastyczną skałę, która pod wpływem działania wody i wiatru wyrzeźbiła w wielokolorowym materiale przeróżne, fantastyczne wąwozy, kotliny z poszarpanymi kamieniami, wysokie kominy skalne z kapeluszami na szczycie, przywodzącymi na myśl wielkie grzyby.

Ale nie tylko natura przekształciła ten krajobraz w tak fantastyczny sposób. Od najdawniejszych czasów ludzie, wykorzystując miękką skałę żłobili w nich jaskinie przekształcając na domostwa. Osiedlaniu się na tych terenach sprzyjała żyzność gleb wulkanicznych, na których uprawiano winorośle, a ogromne połacie porośniętych trawą stepów sprzyjały hodowli koni. Właśnie stąd wzięła się dawna hetycka, a później perska nazwa krainy- Kapatukya- „kraina pięknych koni” z czasem zmieniona na turecką nazwę Kapadokya.

W czasach bizantyjskich i średniowiecznych powstawały tu liczne kościoły, które wznoszone były przez pustelników a także uciekających przed prześladowaniami zakonników. W wielu grotach do tej pory zamieszkują ludzie, a w miejscowościach turystycznych powstają w nich hotele.

kościoły kapadocjaW samym sercu krainy znajduje się wioska Goreme, która jest centrum turystycznym Kapadocji skąd można wyruszyć na długie spacery, by podziwiać niesamowity krajobraz krainy skupiony na terenie Historycznego Parku Narodowego Goreme.   Znajduje się tutaj muzeum na wolnym powietrzu skupiające piękne skalne kościoły często z dobrze zachowanymi freskami, a także fasada rzymskiej świątyni wykutej w skale. Cały kompleks ze względu na swoje walory wpisane zostało na Listę Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego UNESCO. Ale nie tylko kościoły i domy wykute w miękkiej skale tufowej usytuowane w muzeach na wolnym powietrzu i dolinach zapierają dech w piersiach, również same doliny stanowią niesamowity cud natury, warty zobaczenia i uwiecznienia na fotografiach.

W Kapadocji znajduje się również wiele (ponad 30) podziemnych miast. Jednym z największych i najczęściej odwiedzanych jest Kaymakli. Sięga ono 35 metrów w dół i składa się z czterech poziomów gdzie zlokalizowane były mieszkania, spiżarnie,kuchnie, stajnie, studnie a nawet kościoły. Podziemne labirynty wykorzystywane były przez pierwszych chrześcijan, którzy kryli się tutaj przed prześladowaniami. Bizantyjczycy natomiast wykorzystywali je by uciec przed napierającymi Arabami, a później Turkami.

JAK WYGLĄDAJĄ WYCIECZKI FAKULTATYWNE DO KAPADOCJI?

Przykładowy ramowy program dwudniowej wycieczki:

1. Wyjazd autobusem z hoteli (zlokalizowanych w rejonie Riwiery Tureckiej- Alanya, Antalya) w godzinach porannych, rozpoczęcie podróży do legendarnej krainy Turcji- Kapadocji.
2. Po drodze do Kapadocji przerwa na śniadanie a także na zwiedzanie muzeum w Konya, w którym uczestnicy wycieczki poznają kulturę Derwiszów i historię założyciela ich zakonu Mevlany (niektórzy organizatorzy tego elementu wycieczki nie przewidują). Obiad i dalsza podróż.
3. Wizyta w jednym z podziemnych miast (Saratla, Kaymakla), następnie podziwianie panoramy Doliny Goreme, wizyta w wytwórni porcelany lub innej pracowni rękodzieła ( zobaczyć można pokaz  tradycyjnego rękodzieła- w zależnośći od organizatora- proces wyplatania dywanów o pięknych barwach i misternych kształtach lub proces tworzenia wyrobów z onyksu i gliny) kolacja i nocleg.
4. Drugi dzień rozpoczyna się wczesnym śniadaniem, następnie przejazd przez najpiękniejsze doliny Kapadocji- podziwianie stożków, skalnych grzybów, kominów o kolorach przechodzacych od różowego, poprzez żółty aż po rdzawobrązowy, tworzących księżycowy krajobraz.
5. Główną atrakcją wycieczki jest zwiedzanie kolebki chrzescijaństwa na terenie Anatolii – Goreme Open Air Museum, z pięknie zachowanymi freskami w skalnych kościołach.
6. Powrót do hoteli w późnych godzinach wieczornych.

RODZAJ WYCIECZKI: HISTORIA, POZNAWANIE KULTUR, PRZYRODA
CO ZABRAĆ ZE SOBĄ:
WYGODNE BUTY, NAKRYCIA GŁOWY,
CENY:
około 100- 120 €

A WAM, JAK PODOBAŁO SIĘ NA WYCIECZCE W KAPADOCJI? CZY WARTO SIĘ NA NIĄ WYBRAĆ?

 

Napisz pierwszy komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

    Dołącz do naszego newslettera!

    Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI