Pomysły Na weekend w Europie Z cyklu darmowe atrakcje: TOP 10 darmowych atrakcji i ciekawych miejsc w Dublinie

Z cyklu darmowe atrakcje: TOP 10 darmowych atrakcji i ciekawych miejsc w Dublinie

Wybieracie się do stolicy Irlandii? Zależy Wam, na tym, żeby jak najtaniej zwiedzić Dublin i na dodatek mieć pewność, że nic ważnego nie umknęło Waszej uwadze? Przeczytajcie nasz tekst, a dowiecie się jakie są najfajniejsze atrakcje i miejsca dostępne w Dublinie zupełnie za darmo. Wybraliśmy, naszym zdaniem, te najciekawsze…

GDZIE SPAĆ? Porównaj najtańsze noclegi w Dublinie | Zarezerwuj hotel w Dublinie

>WYBRANE DARMOWE ATRAKCJE TURYSTYCZNE W DUBLINIE

fot. budgetplaces.com / flickr CC

1. Kolegium świętej Trójcy (Trinity College), kompleks budynków irlandzkiej uczelni założonej w 1592 roku przez królową Elżbietę I, znajduje się przy College Street. Po dziś dzień jest najlepszym uniwersytetem w całym kraju, a o jego świetności niech świadczą tacy słynni absolwenci jak na przykład: Jonathan Swift, Oscar Wilde, Bram Stoker, Samuel Beckett. Na terenie uniwersytetu znajduje się słynna Księga z Kells, przez wielu uznawana za jeden z najpiękniejszych manuskryptów na świecie (napisany około 800 roku, jest przepięknie zdobiona), jest ona najważniejszym elementem stałej wystawy znajdującej się w gmachu biblioteki uniwersyteckiej. Więcej zobaczcie na stronie Trinity College. 

2. Muzeum Archeologiczne i Historyczne Muzeum Narodowego, znajduje się tutaj bardzo ciekawa ekspozycja archeologiczna i historyczna, na którą składa się siedem stałych wystaw. Największą popularnością cieszy się jednak skarbiec ze wspaniałymi klejnotami jak chociażby brosza z Tary, czy Kielich z Ardagh. Ciekawe są również pozostałe wystawy: Irlandia prehistoryczna, Or- irlandzkie złoto, Droga do niepodległości, Irlandia wikingów, Kościół i Starożytny Egipt. UWAGA! W poniedziałki muzeum jest nieczynne. Więcej na stronie obiektu. Wszystkie pozostałe oddziały Muzeum Narodowego, czyli:   Muzeum Sztuk Dekoracyjnych, Muzeum prezentujące życie na wsi i Muzeum Historii Naturalnej dostępne również za darmo.

3. Zaraz obok Muzeum Narodowego znajduje się niezwykle urocze miejsce, czyli Błonia świętego Stefana. To około 9 hektarowy obszar zieleni, gdzie można pospacerować, odpocząć na ławce lub na trawniku, poopalać się, poleniuchować wśród drzew i licznych fontann. Spacerując po parku, warto jest się porozglądać dookoła, bo otacza go z każdej strony wspaniała gregoriańska zabudowa, a wewnątrz znajdują się liczne posągi bohaterów walczących o niepodległość kraju.

fot. art history images / flickr.com / CC

4. Biblioteka Chestera Beatty’ego i Galeria Sztuki Wschodu, znajduje się w ogrodzie (na jego tyłach) otaczającym Zamek Dubliński (niestety do zamku wejście jest płatne) w Wieży Zegarowej. Zbiory gromadzone były przez 60 lat, przez kanadyjskiego potentata górniczego Chestera Beatty’ego i dotyczą one głównie dorobku artystycznego kultur wschodu a także zabytków o charakterze religijnym. Zobaczyć tu można wiele wspaniałych przedmiotów i arcydzieł sztuki: staroegipski papirus, iluminowane modlitewniki, wspaniałe miniatury, zabytki kaligrafii, przedmioty wysadzane drogocennymi kamieniami i wiele innych pochodzących z różnej tradycji i kultur perełek i zachwycających dzieł sztuki.

General Post Office
fot. Yay Adrian / flickr / Creative Commons

5. Gmach Poczty Głównej, General Post Office (GPO), imponujący neoklasyczny budynek z kolumnowym portykiem przypomina nieco antyczną budowlę. Wzniesiony został w pierwszej połowie XIX wieku. Oprócz wspaniałej architektury, gmach ten jest ciekawy i ważny z punktu widzenia historycznych wydarzeń. Członkowie Irlandzkich Ochotników i Irlandzkiej Armii Obywatelskiej zajęli budynek w Poniedziałek Wielkanocny (24 kwietnia 1916 roku), a ze schodów tego właśnie budynku odczytany został dokument proklamacji Republiki Irlandii. To więc ważny symbol narodowy – pamiątka powstania Wielkanocnego.

6. Gmach Komory Celnej (Custom House), to jeden z najbardziej charakterystycznych zabytków Dublina. Wzniesiony został pod koniec XVIII wieku w stylu neoklasycystycznym jako komora celna dla dublińskiego portu. Uroku tej okazałej budowli z arkadowymi skrzydłami, pięknymi rzeźbami, płaskorzeźbami i innymi zdobieniami, a także  kopułą po środku dodaje malownicze położenie tuż nad brzegiem rzeki Liffey. UWAGA! Gmach zamknięty jest do zwiedzania w poniedziałki i wtorki, a także w okresie od listopada do połowy marca.

phoenix park dublin
fot. Jeremy Radelka / flickr.com / CC

7. Park Feniksa (Phoenix Park), to „zielone płuca Dublina’ i największy w całej Europie park miejski otoczony murem, dzięki czemu na dużej powierzchni przepełnionej łąkami, drzewami i stawami można uciec od miejskiego gwaru. W parku znajduje się ciekawa wystawa prezentująca historię tego miejsca, a także mieści tu się rezydencja prezydenta Irlandii i ogród zoologiczny.

8. Zamek Rathfarnham, ciekawy zabytek, prawdopodobnie powstały w XVI wieku, lecz później kilkakrotnie przebudowywany. Można tu podziwiać wspaniałe XVIII wieczne wnętrza, z autentycznym wyposażeniem, meblami, obrazami, a także różne ciekawe kolekcje, jak na przykład kostiumów z różnych epok oraz zabawek. Czas zwiedzania wynosi około 1 godziny, możliwe jest zwiedzanie z przewodnikiem. Godziny otwarcia znajdziesz tutaj.

9. Kościół świętego Audeona, to jedyny średniowieczny (pochodzi z XII wieku, choć znaleziska archeologiczne sugerują nawet jeszcze starsze pochodzenie świątyni) kościół parafialny jaki zachował się w Dublinie, początkowo należał do katolików, a od czasów sprawowania władzy przez Elżbietę I, przeszedł w ręce protestantów.

fot. informatique / flickr.com / CC

Wnętrze kryje wiele ciekawych zabytków z różnych epok historycznych, a także grobowce wielu irlandzkich rodzin. Zobacz więcej na stronie poświęconej dziedzictwu Dublina.

10. Galeria Narodowa, jej powstanie zostało zainicjowane poprzez zorganizowaną w 1853 roku przez Williama Dargana wystawę „Great Industrial Exhibition”, która cieszyła się tak dużym powodzeniem, że uznano, iż koniecznie trzeba wybudować w mieście gmach, gdzie gromadzone będą dzieła sztuki irlandzkiej i nie tylko. Tym sposobem właśnie powstał „dom sztuki”, w którym możemy podziwiać liczne dzieła z różnych europejskich krajów (jest ich ponad 15 tysięcy). Za darmo można tu również uczestniczyć w warsztatach, wykładach, wycieczkach a także korzystać z audioprzewodników. Więcej na stronie galerii.

Można również bez konieczności nadwyrężania portfela udać się do Ogrodu Pamięci, który został zaprojektowany dla uczczenia pamięci wszystkich, którzy polegli w walce o wolność Irlandii (od kwietnia do września otwarty od 8:30 do 18:00, od października do marca w godzinach od 9:30 do 16:00, lokalizacja:  Parnell Square East, Dublin 1), czy do Ogrodu Botanicznego z imponującą kolekcją roślin ze wszystkich zakątków świata (zobacz więcej na stronie ogrodu).

dublin pchli targJak będziecie mieli jeszcze chwilę czasu to zróbcie też zdjęcie Katedrze świętego Patryka, która powstała według legendy na miejscu, gdzie znajdowała się studnia z wodą, która służyła świętemu za miejsce udzielania chrztu nawróconym. Dosyć ciekawym zjawiskiem w Dublinie jest też Dublin Flea Market, czyli pchli targ, który rozrósł się do ogromnych rozmiarów. Odbywa się w każdą ostatnią niedzielę miesiąca.

Loty do Dublina obsługiwane są przez tanie linie Ryanair z wielu polskich lotnisk np. z Poznania, Warszawy, Wrocławia, Gdańska, Rzeszowa, Szczecina, Katowic, Krakowa.

GDZIE SPAĆ? Porównaj najtańsze noclegi w Dublinie | Zarezerwuj hotel w Dublinie

BYLIŚCIE W DUBLINIE? SKORZYSTALIŚCIE Z DARMOWYCH ATRAKCJI TEGO MIASTA? JEŚLI TAK, TO PISZCIE! CZEKAMY

Ilość komentarzy: 3 - dołącz do dyskusji!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • […] małym skwerze, nie mamy za bardzo pomysłu co dalej ze sobą zrobić. Z pomocą przychodzą nam Wędrowne Motyle (dziękujemy, że oni są). Jest gotowy plan, tuż obok znajduje się Chester Beatty Library. […]

  • Marcin BWZ says:

    Kilka miejsc przyda mi się podczas kolejnej wizyty. Byłem w tym roku, ale tylko na 3 godziny. Zbyt dużo nie widziałem, ale jest przynajmniej powód, żeby pojawić się tam raz jeszcze 🙂

  • Ali Rastafa says:

    polecam aplikacje trip advisor city guide DUBLIN, znajdziecie tam wszystko, a nawet dzieki gps w waszej komórce łatwo znajdziecie każdą drogę do każdego miejsca w tym mieście.

Dołącz do naszego newslettera!

Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI