Blog Ciekawostki Największe europejskie miasta. Co musisz koniecznie o nich wiedzieć?

Największe europejskie miasta. Co musisz koniecznie o nich wiedzieć?


Pisaliśmy już o największych amfiteatrach i stadionach w Europie – tych, które możemy bez problemu zwiedzić. Tym razem zajmiemy się największymi europejskimi miastami. Te przez nas opisane, to metropolie największe pod względem liczby ludności. A co ciekawego kryją? Jakie zabytki można w nich zobaczyć i zwiedzić, czy przyciągają turystów czymś szczególnym, jakie ciekawostki są z nimi związane? Przeczytajcie i przekonajcie się sami!

1.  Moskwa, stolica oraz największe miasto Rosji, będąca jednocześnie największą pod względem liczby ludności metropolią w Europie.  Liczba ludności rosyjskiej stolicy to 10,56 mln, przy czym całą aglomerację zamieszkuje ok. 15 mln. mieszkańców.
Moskwa jest jednym z najważniejszych ośrodków politycznych, kulturalnych, finansowych, edukacyjnych i turystycznych Rosji. Jako iż posiada bardzo wiele zabytków z różnych okresów historii, jest bardzo chętnie odwiedzana przez zagranicznych turystów.  Do najważniejszych budowli zabytkowych, które niejako również są symbolami miasta, możemy zaliczyć na pewno Kreml, Cerkiew Wasyla Błogosławionego (od 1990 r. wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO), Cerkiew Chrystusa Zbawiciela, Uniwersytet Moskiewski, i wiele, wiele innych.
Jako iż jest stolicą państwa rosyjskiego, jest siedzibą najwyższych władz państwowych: prezydenta, parlamentu (Dumy Państwowej i Rady Federacji) oraz rządu.Moskwa, która uważana jest za jedno z najważniejszych centrów finansowych świata, w 2006 roku sklasyfikowana była na pierwszym miejscu w rankingu najdroższych miast świata, a w 2011 zamieszkiwana była przez największą liczbę miliarderów.

moskwa, panorama
fot. thisisbossi / flickr.com / CC

 

2. Stambuł, największe oraz zamieszkiwane przez największą ilość ludzi miasto w Turcji. Mieszka w nim ok. 10 mln. ludzi, przy czym aglomeracja liczy sobie 13 mln. mieszkańców.  Jedyna metropolia na świecie, która leży jednocześnie na dwóch kontynentach, rozciąga się od europejskiej Tracji po azjatycką Anatolię. Miasto usytuowane jest nad cieśniną Bosfor, rozdzielającą Morze Śródziemne od Morza Czarnego.Stambuł jest drugim co do wielkości miastem w Europie, oraz jednym z największych centrów turystycznych świata.  W jego granicach znajduje się 5 uniwersytetów, z których najstarszy – Uniwersytet Stambulski– założony został w 1453 roku.
Miasto szczyci się niesamowicie bogatą historią; założone zostało przez Greków jako Bizancjum i pełniło rolę kolonii , przekształcone w stolicę Cesarstwa Wschodniorzymskiego przez Konstantyna Wielkiego, nosiło nazwę Konstantynopola aż do podboju Tureckiego, kiedy to stało się Stambułem. Przyciąga turystów bardzo bogatym zbiorem zabytków. Turyści chętnie odwiedzają świątynie Hagia Sofia, Błękitny Meczet, Pałac Topkapi, Meczet Sulejmana, Muzeum Archeologiczne,  Kryty Bazar, Hipodrom, Akwedukt Walensa.

stambul, panorama
fort. phunkstarr / flckr.com / CC

 

3Londyn, stolica Wielkiej Brytanii oraz Anglii, największe miasto królestwa oraz Unii Europejskiej. W jego granicach żyje 7, 6 mln. ludzi, przy czym aglomeracja liczy sobie 14,6 mln. mieszkańców.  Około 1/4 ludności Londynu pochodzi z Azji, Afryki i Karaibów.  Współcześnie Londyn jest największym centrum finansowym świata, wyprzedzającym pod tym względem nawet Nowy Jork. Usytuowana jest w jego granicach największa giełda w Europie (trzecia na świecie).  Jednocześnie w dzielnicy finansowej Londynu dokonuje się 30 % światowego obrotu walutami i 40 % obrotu Euroobligacjami. Stolica królestwa Wielkiej Brytanii jest jednym z największych turystycznych centrów świata. Corocznie przyjeżdża by zwiedzać jego zabytki około 30 mln. turystów.  Największymi atrakcjami Londynu są na pewno, Tower of London, Big Ben oraz budynek Parlamentu, Katedra św. Pawła,  Tower Bridge, Pałac Buckingham oraz Muzeum Brytyjskie. Londyn jest wielkim ośrodkiem sportowym, na jego terenie znajduje się wiele stadionów najlepszych drużyn świata, korty tenisowe, na którym rozgrywane są turnieje Wimbledonu oraz Stadion Olimpijski, wybudowany na tegoroczne Igrzyska. Warto też wspomnieć, iż Londyn jest jedynym miastem, które organizowało Olimpiadę trzykrotnie.

londyn, panorama
fot. Andy Schofield / flickr.com / CC


>>POLECAMY : TOP 10 DARMOWYCH ATRAKCJI LONDYNU

4. Sankt Petersburg, dawna stolica Imperium Rosyjskiego, wybudowana w XVIII w. przez cara Piotra Wielkiego. Miasto leżące nad Zatoką Fińską, nosiło w przeszłości nazwy Piotrogrodu oraz w czasach komunizmu Leningradu.Drugie co do wielkości miasto Rosji, liczące 4,6 mln. mieszkańców. Cała aglomeracja Petersburga liczy 5,5 mln.Stanowi ważny ośrodek gospodarczy, naukowy i kulturalny, często nazywany jest drugą stolicą Rosji.  Bardzo chętnie odwiedzany przez turystów, którzy przyciągani są bardzo licznymi zabytkami. Do najważniejszych można zaliczyć; Pałac Zimowy, Peterhof, Krążownik Aurora, Akadamię Sztuk, Ermitraż, Sobór Zmartwychwstania czy Narewski Łuk Triumfalny. Petersburg jest jednym z głównych centrów muzealnych świata, swoje zasoby udostępnia m.in. jedno z trzech największych muzeów świata –wymieniony wcześniej Ermitaż, Muzeum Rosyjskie, Muzeum Antropologii i Etnografii oraz wiele mniejszych muzeów.

petersburg, panorama
fot. Danila Medvedev / flickr.com / CC

 

5. Madryt, stolica i największe miasto Hiszpanii oraz całego półwyspu Iberyjskiego, liczące 3,6 mln. mieszkańców (aglomeracja- 6,3 mln.). Miasto jest siedzibą rządu, parlamentu, ministerstw oraz jest oficjalnym miastem rezydencjonalnym hiszpańskiego króla. Uznawany jest za czwarte najbogatsze miasto Europy, zaraz po Londynie, Paryżu i Moskwie. Znajduje się w nim trzecia co do wielkości giełda w Europie, oraz bardzo znaczące międzynarodowe korporacje, np. Banco Santander, największy bank strefy Euro.
Co roku Madryt odwiedzany jest przez miliony turystów, co więcej, miasto jest siedzibą Światowej Organizacji Turystyki.
Miejscami, które na pewno warto zobaczyć w Madrycie są:  Palacio Real, Kościół San Isidro, katedra La Almudena, Plaza de España, Biblioteka Narodowa, Plaza de Toros de las Ventas (arena walk byków), budynek Metropolis.

madryt, panorama
fot. hydrosound / flickr.com / CC


>>POLECAMY : TOP 10 DARMOWYCH ATRAKCJI MADRYTU

6. Berlin, miasto na prawach kraju związkowego, stolica Niemiec. Zamieszkiwane przez 3,4 mln. ludzi, co stawia je na pierwszym miejscu, na liście największych miast Niemiec.  W przeszłości miast było stolicą Brandenburgii, Prus, Cesarstwa Niemieckiego, Republiki Weimarskiej oraz III Rzeszy. Po II wojnie światowej został podzielony, na Berlin Wschodni i Zachodni, przez znany na całym świecie Mur Berliński, którego upadek, w 1989 symbolizował kres epoki komunistycznej w Niemczech. Po zjednoczeniu Niemiec, Berlin  stał się siedzibą rządu niemieckiego, prezydenta, miejscem urzędowania Bundestagu i Bundesratu . Berlin jest bardzo ważnym ośrodkiem finansowym oraz węzłem komunikacyjnym, zarówno kolejowym jak i lotniczym oraz drogowym.Do najważniejszych zabytków stolicy Niemiec trzeba zaliczyć: Bramę Brandenburską, Reichstag, fragmenty Muru Berlińskiego, kolumnę zwycięstwa, Wyspę Muzeów, pałac Charlottenburg. Ponadto na terenie miasta działa 17 uczelni wyższych, do których uczęszcza około 150 000 studentów.

berlin, panorama
fot. Sebastian Niedlich (Grabthar) / flickr.com / CC

 

>>POLECAMY : TOP 10 DARMOWYCH ATRAKCJI BERLINA

7.  Kijów, położona nad Dnieprem stolica i największe miasto Ukrainy. Liczy sobie 2, 7 mln. mieszkańców. Znane ze starych cerkwi, zwieńczonych złotymi, cebulastymi kopułami, pieczar skrywających zmumifikowane szczątki mnichów oraz z wielu zabytków przyciągających tysiące turystów z każdego zakątka Europy. W swej długiej historii, rządzili nim Mongołowie, Litwini, Polacy, zajęty był przez Armię Czerwoną oraz Nazistów. Po II wojnie światowej stał się częścią Związku Radzieckiego i zaraz po Moskwie i Leningradzie, był najważniejszym miastem kraju. Najważniejszymi i najbardziej znanymi zabytkami miasta są Sowiecki Plac Niepodległości, Klasztor Pieczar, Plac Niepodległości, Poczta Główna, Filharmonia Narodowa, Sobór Uspieński, cerkiew św. Ducha. Wiele z tych zabytków wpisane jest na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

kijów, panorama
fot. Dima_Korol / flickr.com / CC

 

8. Rzym, stolica Włoch oraz jedno z najbardziej znanych miasta na świecie. Miasto otoczone przez wzgórza, leżące nad Tybrem jest ośrodkiem administracyjnym, politycznym oraz największym oraz najważniejszym miastem włoskiego regionu Lacjum.  Liczy sobie 2,7 mln mieszkańców, przy czym aglomeracja rzymska- 3,8 mln. Rzym jest drugim po Mediolanie największym centrum finansowym we Włoszech, ważnym ośrodkiem gospodarczym kraju oraz wielkim węzłem komunikacyjnym. Znany przede wszystkim ze swych wspaniałych zabytków z czasów starożytnego Rzymu oraz z czasów średniowiecza, kiedy to miasto było pod władaniem papieży.  Właśnie na jego terenie znajduje się najmniejsze państwo na świece- Watykan, siedziba głowy kościoła rzymskokatolickiego. Corocznie odwiedzany przez kilkanaście milionów turystów z każdego zakątka świata, którzy przyciągani są do miasta chęcią zwiedzania najbardziej znanych, starożytnych budowli w Europie, takich jak Koloseum, pałace na Palatynie, Panteon, łuki triumfalne,  Forum Romanum, Circus Maximus czy Zamek św. Anioła.

rzym, panorama
fot. upsa-daisy / flickr.com / CC


>>POLECAMY : TOP 10 DARMOWYCH ATRAKCJI RZYMU

9. Paryż, stolica, największe miasto we Francji oraz jedno z najbardziej rozpoznawalnych miast na świecie. Liczące sobie 2,2 mln. ludności miasto jest jednym z największych centrów ekonomicznych, politycznych oraz kulturalnych, nie tylko kraju ale i całej Europy Zachodniej. Aglomeracja paryska licząca sobie około 12 mln. mieszkańców jest drugą co do wielkości aglomeracją miejską w Unii Europejskiej oraz czwartą w Europie. Paryż jest jednym z najchętniej odwiedzanych przez turystów miast na świecie. Szacuje się, że corocznie odwiedzany jest przez 30 milionów turystów, którzy zwiedzają jedne z najbardziej rozpoznawalnych miejsc i budowli świata, np. Wieżę Eiffla, Łuk Triumfalny, Bazylikę Sacré-Cœur, Katedrę Notre Dame czy cmentarz Pere Lachaise. W jego granicach znajdują się także jedne z najbardziej znanych muzeów świata, w których wystawiane są najwspanialsze dzieła, najróżniejszych artystów. Są nimi np. Luwr oraz Musée d’Orsay. Warto wspomnieć również o tym, że w Paryżu znajduje się jedyny w Europie i czwarty na świecie park rozrywki DISNEYLAND, który corocznie odwiedzany jest przez dziesiątki milionów ludzi z całej Europy.

paryż, panorama
fot. John_Kennan / flickr.com / CC


>>POLECAMY : TOP 10 DARMOWYCH ATRAKCJI PARYŻA

10. Bukareszt, miasto leżące nad Dymbowicą jest stolicą oraz największym i najważniejszym miastem Rumunii. Liczy sobie 1,9 mln mieszkańców (aglomeracja 2,3 mln.) co stawia je na dziesiątym miejscu największych miast w Europie. Miasto posiada bardzo bogatą architekturę, która jest mieszanką zabudowy historycznej, socrealistycznej i nowoczesnej. Co ciekawe w okresie międzywojennym Bukareszt nazywany był Małym Paryżem. Stolica Rumunii jest jednym z największych w Europie Południowej centrów przemysłowych i węzłów komunikacyjnych. Jako najważniejsze rumuńskie miasto, Bukareszt posiada również wiele uczelni wyższych. Bukareszt posiada wiele atrakcji turystycznych, takich jak muzea Curtea Veche, Muzeum Historii Bukaresztu, Muzeum Rumuńskiego Chłopa, obiekty sakralne (Katedra patriarchalna, Cerkiew Colţea , Katedra św. Józefa), lecz jednym z najbardziej znanych obiektów rumuńskiej stolicy jest Pałac Parlamentu, który jest jednym z największych budynków cywilnych na świecie.

bukareszt, panorama
fot. Batistini Gaston / flickr.com / CC
Ilość komentarzy: 12 - dołącz do dyskusji!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • R.R says:

    OD KIEDY STAMBUŁ JEST W EUROPIE???! TURCJA W 3% LEŻY W EUROPIE A 97% W AZJI …TAK ŻE JESTEŚ NIEDOUCZONY(A) I PISZESZ NIEPRAWDE …

    • Wędrowne Motyle says:

      Stambuł w większości jest w Europie. A na dodatek cały Konstantynopol leżał w Europie w 100%

  • Bartek says:

    słabe potrzebna jest tabela

  • Bubu says:

    A gdzie Ateny 3,5 mln. samo miasto????

    • Ka says:

      W Twoich marzeniach… Samo miasto ma 660 000. Wielkie Ateny maja 3.5 mln. Zauwaz, ze Paryz tez tu potraktowali tylko jako „centrum”

  • Hxnd says:

    Pod względem mieszkańców to moze ale obwodowo Paryż jest mniejszy od Wrocławia

  • Hxnd says:

    Pod względem mieszkańców to moze ale obwodowo Paryż jest mniejszy od Wrocławia

  • Mat says:

    To zdjęci pod Kijowem przedstawia wyspę Manchatan w Nowym Jorku

    • Wędrowne Motyle says:

      Przypomina trochę 🙂 Ale to Kijów. Drugi brzeg za Dnieprem

    • Sandra says:

      Racja, przypomina Usa, byłam w Kijowie i przyznam, źe w nocy miprzypominał trochę N9wy Jork jednak w Kijowie jest większa cisza XD

    • Sandra says:

      Jak się bliźej prsyjzymy widac soecyficznie zakonczone budowle i flagi ukrainy, pozatym widac tez wiezowiec life ale trzeba sie k9cno przyjzec

    • Turysta says:

      Ha ha, jaki Manhattan z komunistycznymi blokami. Ani trochę to nie przypomina Manhattanu.

Dołącz do naszego newslettera!

Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI