Ciekawe miejsca w Europie Najciekawsze i najbardziej zaskakujące cmentarze w Europie. Tak przy okazji zbliżających się Wszystkich Świętych

Najciekawsze i najbardziej zaskakujące cmentarze w Europie. Tak przy okazji zbliżających się Wszystkich Świętych


Pozostając w atmosferze Wszystkich Świętych postanowiliśmy zaproponować Wam artykuł dotyczący ciekawych, niezwykle pięknych i najbardziej zaskakujących europejskich cmentarzy. Przy okazji możecie też przeczytać niedawno napisany materiał na temat różnych tradycji związanych z obchodami tego święta –  nie tylko w Europie.

Jakiś czas temu dowiedzieliśmy się, że istnieje ciekawy produkt turystyczny pod nazwą Europejski Szlak Cmentarzy. Skupia on 53 cmentarze znajdujące się w 50 miastach dwudziestu krajów europejskich. Znalazł się też na nim Stary i Nowy Cmentarz Podgórski w Krakowie. Jeśli macie ochotę, to przewodnik po cmentarzach na europejskim szlaku znajdziecie tutaj. My postanowiliśmy jednak wybrać te cmentarze, które według nas są najbardziej interesujące (choć oczywiście nie przeczymy, że tamte nie są – niektóre cmentarze ze szlaku znalazły się również na naszej liście) i czekamy na Wasze propozycje.

fot. Jim Linwood / flickr.com / CC

1. Paryż – Cmentarz Pere-Lachaise, to największy cmentarz w stolicy Francji (zajmuje ponad 40 hektarów), który założony został w 1804 roku.Tutaj możesz wirtualnie przejść się po cmentarzu. Znajduje się w 20 dzielnicy Paryża i podzielony jest na dywizje, spośród których najważniejsza, bo najstarsza z licznymi zabytkowymi nagrobkami (również słynnych kochanków Abelarda i Heloizy) znajduje się najbliżej głównego wejścia. Nekropolia jest oazą ciszy i spokoju, można tu spacerować wzdłuż wydzielonych alejek przy których nasadzono drzewa (często ponad stuletnie) i podziwiać piękne zabytkowe nagrobki, cmentarne kapliczki i szukać tablic ze znanymi nazwiskami jak chociażby: Chopin, Balzac, Comte, Delacroix, Morrison, Pisarro, Wilde.

fot. Mateusz War / wikimedia commons Attribution-Share Alike 3.0

2. Szczecin – Cmentarz Centralny, to największa nekropolia w Polsce i trzeci pod względem wielkości cmentarz w Europie. W zorganizowanym w 2011 roku przez magazyn National Geograpfic Traveler plebiscycie na „Siedem cudów Polski. Polska jest najfajniejsza” cmentarz zajął piąte miejsce. Otwarty został w 1901 roku i wzorowany jest na założeniach cmentarnych Hamburga i Wiednia. Stanowi również najpiękniejszy park miasta – znajdziemy tu obok zabytkowych (i nie tylko) nagrobków i wielu symbolicznych pomników,  żywopłoty, zieleńce, zbiorniki wodne, drewniane mostki. Na uwagę zasługuje również brama główna prowadząca na cmentarz (ma 77 metrów) i charakterystyczna kaplica cmentarna.

fot. bobboo_77 / flickr.com / CC

3. Sapanta – Wesoły Cmentarz (Cimitirul Vesel) w Rumunii, zupełnie nieprzypominający znanych nam nekropolii. Nagrobki ozdobione są tu zgodnie z ludowym zwyczajem i przybierają ciemnoniebieski kolor z różnokolorowymi „wstawkami”. Zmarli przedstawiani są tutaj w sposób zabawny, często żartobliwy na wyrzeźbionych na drewnianych nagrobkach scenkach (często opatrzonych zabawnymi epitafiami).

fot. crunching_karma / flickr.com / CC

4. Lwów – Cmentarz Łyczakowski, to najstarsza nekropolia miasta (powstał w XVIII wieku i jest również jednym z najstarszych cmentarzy w Europie), która zlokalizowana jest na wzgórzu we wschodniej części miasta. Na cmentarzu znajduje się wiele zabytkowym rzeźb i nagrobków, a także grobów wybitnych Polaków (między innymi Seweryn Goszczyński, Gabrieli Zapolskiej, Marii Konopnickiej) i Ukraińców zasłużonych dla miasta. Integralną częścią Cmentarza Łyczakowskiego jest Cmentarz Obrońców Lwowa zwany Cmentarzem Orląt Lwowskich, poświęcony pamięci żołnierzy walczących o obronę miasta. Możemy tam zobaczyć obok wielu ustawionych w szeregu identycznych krzyży, kaplicę, łut triumfalny oraz dwa pylony.

fot. eisenbahner / flickr.com / CC

5. Warszawa – Cmentarz Powązkowski, znajduje się w warszawskiej dzielnicy Wola i powstał w 1790 roku. Stare Powązki wpisane zostały w całości do rejestru zabytków. Na cmentarzu pochowani są znani polscy pisarze, poeci, artyści i inni zasłużeni Polacy (w tym żołnierze) – w znacznej większości spoczywający wzdłuż tzw. Alei Zasłużonych. W katakumbach mieści się natomiast mauzoleum z prochami zamordowanych w obozach koncentracyjnych. Na nagrobkach możemy przeczytać między innymi takie nazwiska jak: Białoszewski, Dąbrowska, Brandys, Herbert, Prus, Reymont, Cybulski, Bielicka, Holoubek, Kiepura, Ogiński, Żwirko i wielu innych.

fot. Marcin Nowak

6. Piza – Camposanto, powstał w XIII wieku w pobliżu Katedry i Krzywej Wieży. Uważany jest za jeden z najpiękniejszych cmentarzy na całym świecie. Jest dość nietypowy –  otoczony otwartymi na zielony czworokątny plac krużgankami , gdzie znajdowały się nagrobki i rzeźby. Legenda głosi, że ziemia, w której chowano zmarłych – najbardziej zasłużonych pizańczyków, pochodziła z Golgoty (przywieziono ją tutaj w czasie wypraw krzyżowych). Wspomniany gotycki krużganek ozdobiony jest licznymi freskami wśród których najsłynniejsze to Sąd Ostateczny i Tryumf Śmierci.

fot. vintagedept / flickr.com / CC

7. Londyn – Cmentarz Highgate, znajduje się w północnej części miasta (na zupełnie naturalnie zadrzewionym terenie, nie sadzono tu specjalnie żadnej roślinności, co nadaje temu miejscu  jeszcze bardziej tajemniczy charakter) i jest jedną z najstarszych a także największych nekropolii kraju – powstał w czasach wiktoriańskich. Można zobaczy groby takich znanych postaci jak: Dickens, Marks, Eliot, Richardson. W najstarszej części nekropolii znajdują się liczne wiktoriańskie mauzolea i grobowce – tą część można zwiedzać jedynie z przewodnikiem.

fot. empracht / flickr.com / CC

8. Barcelona – Cmentarz na wzgórzu Montjuic, znany z książek Zafona, zaprojektowany przez Leandro Albareda rozciąga się na powierzchni 56 hektarów kamienistego zbocza wzgórza, powstał w 1883 roku. Spacerując po alejkach można podziwiać wspaniałe rzeźby aniołów, przepiękne posągi, mauzolea, grobowce, płyty nagrobne bogatych mieszkańców Barcelony.

fot. Marcin Nowak

9. Praga – Cmentarz Wyszehradzki, powstał w 1869 roku i jest jednym z najważniejszych czeskich cmentarzy, na którym pochowani zostali malarze, artyści, muzycy, pisarze, poeci – ci którzy przyczynili się do rozwoju kultury i sztuki czeskiej , jak chociażby Alfons Mucha, Bedrich Smetana, Antoni Dworzak. Najważniejszym miejscem na całym cmentarzu jest pomnik Slavin, który  upamiętnia najbardziej zasłużonych ludzi kultury i sztuki.

fot. Franco Farina – progetti fotografici / flickr.com / CC

10. Rzym – Cmentarz Artystów i Poetów, zwany również Cmentarzem Protestanckim (jako pierwsi chowani tu byli właśnie protestanci). Powstał w XVIII wieku dla niekatolików i obcokrajowców, którzy zmarli i pochowani zostali w Rzymie (w dobie romantyzmu – już w XIX wieku liczba studentów, pisarzy, artystów – obcokrajowców przybywających do Rzymu rosła, więc cmentarz dla nich stał się koniecznością). Nie jest miejscem ponurym, wręcz przeciwnie nagrobki, figury aniołów, krzyże utrzymane są w białej tonacji, co pięknie kontrastuje z zielenią palm, agaw, cyprysów czy pnączy. Spoczywają tu między innymi: angielscy poeci John Keats, Percy Shelley, syn Johana Wolfganga Goethe – August von Goethe i wielu ludzi związanych z kulturą, sztuką i nauką różnych narodowości.

CZEKAMY NA WASZE PROPOZYCJE – LISTA JEST OTWARTA!

Ilość komentarzy: 7 - dołącz do dyskusji!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dołącz do naszego newslettera!

Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI