Fakultatywne w Bułgarii Wycieczki fakultatywne w Bułgarii: Sofia, Monastyr Rilski 2 dni | Opinie | Ceny

Wycieczki fakultatywne w Bułgarii: Sofia, Monastyr Rilski 2 dni | Opinie | Ceny

Monastyr Rilski to wspaniała budowla w kotlinie masywu Riła, która wpisana została na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Początki tego ważnego dla Bułgarów miejsca (pełnił rolę centrum kulturalnego, oświatowego a także centrum ruchu oporu przeciw tureckim najeźdźcom) wiążą się z pustelnikiem, który w początkach X wieku założył w górach samotnię, w której zamieszkał. Pustelnik ten i protoplasta monastyru nazwany został Iwanem z Riły. Jego ciało obecnie znajduje się we wnętrzu klasztoru.

Rilski monastyr
Rilski monastyr / Flickr / Martijn.Munneke

Klasztor zniszczony został podczas zejścia lawiny w XIV wieku a obecny swój kształt zawdzięcza szczodrości społeczeństwa bułgarskiego, dzięki datkom w XIX wieku wybudowano ogromny kompleks klasztorny, obwarowany grubymi murami obronnymi. Zabudowania  monastyru budowane były w stylu bułgarskiego odrodzenia, na dziedzińcu charakterystyczne są wielokondygnacyjne budynki z czarno-białymi kolumnami i drewnianymi krużgankami. Cerkiew świętej Bogarodzicy (główna cerkiew kompleksu) jest bogato zdobiona freskami oraz rzeźbionym i pozłacanym ikonostasem. Panuje w niej półmrok rozświetlany jedynie przez niewielkie okna oraz świece modlitewne pozostawiane prze pielgrzymów. Zobaczyć tu można również 23 metrową Basztę Chrelina pełniąca dziś rolę dzwonnicy (jest to budowla, która zachowała się po odbudowie klasztoru po zejściu lawiny w XIV wieku).

Płowdiw to drugie co do wielkości miasto w Bułgarii, leży na Nizinie Górnotrackiej nad rzeką Maricą na siedmiu wzgórzach. Dzieli się na Stary (zlokalizowany na trzech wzgórzach) i Nowy Płowdiw. Turystów przyciąga swoją długą historią, wspaniałą atmosferą, krajobrazami i zabytkami z różnych epok. Trakowie zwali je Pulpudewa, Filip Macedoński nadał miastu nazwę od swojego imienia Pilipopolis (w mieście wznosi się zresztą ogromny pomnik Filipa Macedońskiego), Rzymianie natomiast posługiwali się nazwą Trimoncjum (Trzy Wzgórza) i wznieśli długie mury obronne. Zobaczyć tutaj można między innymi pozostałości trackiej agory i rzymskiego forum a także stadionu, który wybudowany był za czasów Septimusa Sewera i mógł pomieścić aż 30 tys. widzów. Warto zwiedzić również jeden z największych meczetów na Bałkanach- Dżumaja Dżamija zwany Meczetem Piątkowym (wierni tłumnie przybywali do meczetu na cotygodniowe obowiązkowe piątkowe modlitwy). Najbardziej interesujące są zabudowania, które znajdują się na trzech wzgórzach Taksimtepe, Nebeteppe i Dżambaztepe, ponieważ stanowią one najstarszą część Płowdiwu. Wznoszą się tutaj pozostałości rzymskiego akweduktu zasilającego niegdyś miasto w wodę, czy naprawdę interesujący marmurowy amfiteatr pamiętający czasy cesarza Trajana oraz fragmenty dawnej tracko-rzymskiej warowni. Warto również pamiętać o tym, że miasto w XVIII i XIX wieku było bardzo ważnym ośrodkiem gospodarczym, gdzie kwitło rzemiosło oraz handel. Z tego właśnie okresu pochodzą piękne, bogato zdobione domy zamożnych mieszkańców miasta skupione w rezerwacie architektonicznym utworzonym dzięki środkom finansowym UNESCO.
Oprócz wymienionych zabytków rzymskich, trackich, greckich warto też zwrócić uwagę na liczne znajdujące się w mieście cerkwie ze wspaniałymi ikonostasami i freskami, a także największy na Bałkanach kościół protestancki pod wezwaniem Świętej Trójcy, drugą po kościele w Sofii katolicką Katedrę Świętego Ludwika oraz odrestaurowaną synagogę i liczne muzea z bogatymi zbiorami (Muzeum Archeologiczne i Historyczne, Muzeum Etnograficzne, Mueum Przyrodnicze, Muzeum Ikon i inne).

sofia newski monastyr
Sofia / flickr / Klearchos Kapoutsis

Sofia to największe miasto w Bułgarii i najwyżej położona stolica europejska, zlokalizowane w bardzo ładnym miejscu- z każdej strony okalają miasto góry. Sofia cieszy się długą historią, a co za tym idzie zobaczyć tu można liczne zabytki z różnych okresów historycznych. Jednak turystów przyciągają tu nie tylko zabytki ale też wiele knajpek, barów, restauracji znajdujących się w centrum miasta, czy też rozległe parki i tereny zielone.
Będąc w stolicy Bułgarii warto zwiedzić Cerkiew Bojańską, która wzięła swą nazwę od dzielnicy Sofii- Bojany. Cerkiew wyróżniają wspaniałe, pochodzące z XIII wieku freski i wpisana została na Listę Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego UNESCO. Kolejnym bardzo interesującym zabytkiem znajdującym się na terenie antycznego miasta Serdica w samym centrum Sofii jest Rotunda– Cerkiew pod wezwaniem  Świętego Męczennika Jerzego Zwycięscy, która sąsiaduje z kamienną rzymską ulicą a jej początki sięgają IV wieku. Budowla wpisana została na listę UNESCO. Zaskakującym wydaje się fakt „połączenia” nowego ze starym, co dokonane zostało poprzez dobudowanie do niedawno odkrytego fragmentu amfiteatru rzymskiego foyer nowoczesnego hotelu. Kolejnym ciekawym zabytkiem jest jedna z największych w Europie synagoga ze wspaniałym i ważącym ponad dwie tony mosiężnym żyrandolem. W stolicy Bułgarii zwiedzić można również funkcjonujący do tej pory meczet pochodzący z XVI wieku- Bania baszi dżamija, zbudowany przez znakomitego ówczesnego architekta- twórcy wielu znakomitych budowli w Stambule. Tutaj również znajduje się największa cerkiew na Półwyspie Bałkańskim pod wezwaniem Świętego Aleksandra Newskiego wzniesiona na cześć rosyjskich żołnierzy walczących o wyzwolenie Bułgarii. W jej krypcie podziwiać można średniowieczne ikony i inne ciekawe i cenne zbiory. Zmęczony zwiedzaniem i oszołomiony mnogością atrakcji turysta ma okazje odpocząć w urokliwym Parku Miejskim w jednej z nastrojowych kawiarenek lub na ławce w pobliżu jednej z fontann i kwietnych ogrodów. Co jeszcze warto zobaczyć w Sofii? Zobacz

JAK WYGLĄDAJĄ WYCIECZKI FAKULTATYWNE DO SOFII?

Przykładowy, ramowy program wycieczki dwudniowej:

DZIEŃ PIERWSZY:

1. Wyjazd z hoteli we wczesnych godzinach porannych.
2. Przejazd do Płowdiwu i zwiedzanie miasta, następnie lunch i czas wolny na swobodny spacer po mieście.
3. Przejazd do Banska, gdzie następuje zakwaterowanie w hotelu, kolacja oraz nocleg (w zależności od organizatora nocleg może być zaplanowany w Monastyrze).

DZIEŃ DRUGI:

1. Wczesne śniadanie, po którym następuje przejazd do Monastyru Rilskiego. Zwiedzanie, lunch, potem czas wolny.
2. Przejazd do Sofii, zwiedzanie miasta, czas wolny do swobodnego wykorzystania przez turystów.
3. Powrót późnym wieczorem do hoteli.

RODZAJ WYCIECZKI: HISTORIA
CO ZABRAĆ ZE SOBĄ: NAKRYCIA GŁOWY, OKULARY PRZECIWSŁONECZNE
CENY: około 110€

A WAM, JAK PODOBAŁO SIĘ NA WYCIECZCE W SOFII? CZY WARTO SIĘ NA NIĄ WYBRAĆ?

 

Napisz pierwszy komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

    Dołącz do naszego newslettera!

    Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI