Mapa Architektura Zaplanuj wakacje w Chorwacji już teraz. Co warto zobaczyć i zwiedzić w chorwackiej „Perle Adriatyku” w 3 dni

Zaplanuj wakacje w Chorwacji już teraz. Co warto zobaczyć i zwiedzić w chorwackiej „Perle Adriatyku” w 3 dni

Autorem tekstu jest Krzysztof Florek z serwisu wakacyjnywynajem.pl

Chorwacja, znana wszystkim z niepowtarzalnie urokliwego wybrzeża oraz ciepłego Morza Adriatyckiego przyciąga każdego roku miliony turystów. Atrakcyjność turystyczną tego państwa podnoszą wspaniałe, stare miasta, dumnie prezentujące niezwykłą historię oraz śródziemnomorską architekturę. Niekwestionowany prym wśród nich wiedzie Dubrovnik- nie bez powodu określany mianem „adriatyckiej perły architektury”.

Dubrovnik, położony na południu Dalmacji, liczy niecałe 50 tysięcy mieszkańców i jest najchętniej odwiedzanym miastem przez turystów w tej części Chorwacji. Historia Dubrovnika rozpoczęła się w VII wieku, a największy rozkwit, zarówno kulturalny jak i gospodarczy miasta przypada na XV, XVI i początki XVII stulecia. Mimo oblężenia przez Serbów w 1992 roku, miasto zachowało swoje zabytki, kształt i charakter, aczkolwiek zniszczenia wojenne były widoczne jeszcze kilka lat temu.

Na tak dużą ilość turystów w mieście nie bez znaczenia ma fakt, iż Dubrovnik jest bardzo dobrze skomunikowany. Warto zatem odkrywanie Chorwacji rozpocząć właśnie od tego miasta.

LOTNISKO:
Lotnisko w Dubrowniku oddalone jest o 20 kilometrów od centrum miasta. Mimo że nie jest ono duże bez problemu obsługuje w sezonie letnim liczne linie lotnicze-  Dubrovnik Airline, Trade air, Aer Lingus, Air One, Austrian Airlines, Estonian Air, Iberia, Jetairfly, Luxair, Lufthansa Cityline, Clickair, Flybe, Flyglobespan, Germanwings, Norwegian Air Shuttle i wiele innych.  Zimą, ruch na lotnisku oscyluje wokół 20 tysięcy pasażerów, zaś w szczycie letniego sezonu liczba ta wzrasta nawet dziesięciokrotnie. Jedynymi obsługiwanymi w zimie liniami lotniczymi są Croatia Airlines i British Airways. Na terenie lotniska turyści mają do dyspozycji kiosk z gazetami, kawiarnia, kantor, agentura banku, liczne bankomaty oraz – oczywiście – sklep wolnocłowy dla pasażerów udających się za granicę. Coraz więcej polskich turystów decyduje się na wynajem samochodu. Na lotnisko w Dubrovniku działa kilka wypożyczalni samochodowych. Aby wcześniej zarezerwować sobie interesujące nas auto, wystarczy wejść na stronę internetową lotniska i przejść do zakładki z wynajmem aut.

TRANSPORT Z LOTNISKA

Transport pasażerów, w porozumieniu z Croatia Airlines i British Airways, organizuje Atlas. Autobusy z lotniska w kierunku centrum odjeżdżają wkrótce po każdym z zaplanowanych przylotów. W drugą stronę – z centrum na lotnisko – odjeżdżają na dwie godziny przed zaplanowanym lotem międzynarodowym i na półtorej godziny przed lotami krajowymi. Bilet w jedną stronę kosztuje ok. 35 kun. Z lotniska można także wydostać się transportem publicznym- autobusy linii 11 i linii 27, kursują w przybliżeniu co półtorej, dwie godziny. Bilet w jedną stronę to wydatek ok. 14 kun. Można także skorzystać z oferty jednej z funkcjonujących na lotnisku firm transportowych, jednakże przejazd trzeba wcześniej sobie zarezerwować. Średni koszt transportu z lotniska w Dubrowniku do centrum miasta dla od 1 do 3 osób wynosi 33 euro, od 4 do 8 osób – 39 euro. Warto mieć na uwadze, iż cena przewozu zależy od odległości i dnia. W ostateczności zostaje także taksówka. Opłata początkowa to około 25 kun, a następnie 8 kun za każdy przejechany kilometr. Dopłata za transport bagażu wynosi 2 kuny za walizkę. Jeżeli taksówkarz jest zmuszony do czekania na nas, my musimy ponieść dodatkową opłatę – 80 kun za godzinę. Zatem taksówka jest zdecydowanie najdroższym środkiem transportu.

NAJWIĘKSZE ATRAKCJE DUBROVNIKA

Trudno byłoby wymienić wszystkie zabytki tego miasta, gdyż praktycznie rzecz biorąc, Dubrovnik składa się z samych zabytków. Jednak wybierając się na zwiedzanie najwspanialszego miasta południowej Dalmacji, warto zarezerwować sobie czas na wędrówkę po Starym Mieście, które wpisano  na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Niezwykłym przeżyciem będzie także wspinaczka na jedno z okolicznych wzniesień, które zapewni widok na miasto- Dubrovnik otoczony masywnymi murami, cały czas przypomina o swej dawnej potędze.
Osobom, którym tłumy turystów nie przeszkadzają, polecam spędzić przy najmniej trzy dni w Dubrovniku, by poczuć prawdziwą atmosferę tego miasta. Spacer po mieście najlepiej rozpocząć od murów obronnych i baszt, pochodzących z różnych okresów. Za niewielką opłatą można się po nich przejść, a naprawdę warto ze względu na spektakularne widoki na miasto. Schodząc z murów, w północno- wschodniej części miasta, mija się klasztor Dominikanów z XIV wieku- niezwykły zabytek, do którego warto zajrzeć. Jeśli zaś starczy czasu, polecam odwiedzić także klasztor franciszkanów. Obie budowle zbudowane w stylu gotyckim wywołują ogromne wrażenie estetyczne. Największymi jednak skarbami architektury dubrovnickiej są pałace. Miejsca, które koniecznie trzeba zobaczyć to pałac Rektorów i Sponza.
Ten pierwszy był kilkakrotnie przebudowywany i wznoszony od nowa: dwa razy w wieku XV, raz w wieku XVII i raz pod koniec wieku XX, kiedy doznał lekkiego uszkodzenia w czasie wojny. Wpłynęło to oczywiście na wygląd budowli, która obecnie łączy w sobie kilka stylów architektonicznych–  zewnątrz jest typowo gotycka, ale zdobienia fasady różnymi kapitelami (co jest zupełnie odmienne dla gotyku) sugerują, że kryje ona w sobie elementy bardzo oryginalne. W środku bogate atrium zaskakuje drewnianymi i murowanymi krużgankami. W wielu salach znajdują się rokokowe meble, nie brakuje również elementów renesansowych i barokowych. Pałac Rektorów był siedzibą namiestnika miasta, aresztem, arsenałem broni i miejscem obrad Rady Miasta. Obecnie w pałacu mieści się otwarte dla turystów Muzeum Miejskie.
Natomiast Pałac Sponza został zbudowany w stylach gotyckim i renesansowym. Budynek w XVI wieku służył jednocześnie jako mennica, skarbiec i urząd celny. Później powstała tu Akademia Dubrownicka, a dziś jest tu miejskie archiwum.
Warto wstąpić także do dwóch wspaniałych kościołów: renesansowego pod wezwaniem św. Zbawiciela oraz barokowego pod wezwaniem św. Błażeja.

Niezaprzeczalną zaletą Dubrownika jest fakt, iż zdecydowana większość najwspanialszych i najciekawszych zabytków znajduje się w obrębie miejskiego placu na Starym Mieście. Można zatem w krótkim czasie zwiedzić wyżej wspomniane kościoły i pałace, a także zobaczyć słynną fontannę Onofrio, wieżę zegarową, kolumnę legendarnego Orlando i miejską katedrę w stylu barokowym.

Nie lada atrakcją jest także Muzeum Morskie z akwarium oceanicznym, wycieczka na wyspę Lokrum czy liczne imprezy kulturalne, które odbywają się praktycznie przez cały sezon letni.

ZAKWATEROWANIE I WYŻYWIENIE
Decydując się na wypoczynek w Dubrovniku, trzeba mieć na uwadze, iż jest to jedno z najdroższych miast Chorwacji. Zatem ceny za noclegi będą z „górnej półki”, zarówno te hotelowe (od 60EUR do 250EUR za nocleg w sezonie wysokim, w zależności od standardu hotelu), jak i w przypadku prywatnych kwater (od 16EUR za osobę/dobę w kwaterach o najniższym standardzie). Również ceny w restauracjach są w Dubrovniku wyższe o jakieś 20-40% niż w mniej znanych lokalizacjach. Generalnie, czteroosobowa rodzina za wieczorny posiłek, obejmujący napoje dla dzieci i wino dla dorosłych zapłaci w granicach 40-50EUR.

Ilość komentarzy: 4 - dołącz do dyskusji!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Lukasz says:

    Dubrovnik architektonicznie piękny ale dla mnie za głośno, za duży tłum który zabiera radość z zwiedzania. Dużo bardziej podobał mi się niedaleko położony Kotor w Czarnogórze. Mniejsza miejscowość ale równie piękna a można znaleźć puste uliczki z wylegującymi się kotami.

  • Dubrovnik jest wspaniały. Osobiście polecam również Makarską. Bylem w obu miejscach i jest cudownie.

  • Pudelek says:

    byłem w Cavtacie i, szczerze mówiąc, nie zauważyłem tam niczego nadzwyczajnego…

  • Adam M. says:

    Osobiście polecam miasteczko Cavtat, blisko lotniska ok 18km od Dubrownika do którego można dojechać lub dopłynąć i trochę taniej niż w Dubrowniku 😉 Jeszcze dodam że już są bilety z Poznania do Dubrownika -Eurolot.

Dołącz do naszego newslettera!

Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI