Uwielbiamy ” Wieczne Miasto „- tak najczęściej określany jest Rzym, można też powiedzieć o nim „Miasto Muzeum”, bo ślady historii – tej najstarszej ale też nieco bliższej widoczne są tutaj niemal na każdym kroku. Miasto piękne ale też niezwykle zatłoczone – i to o każdej porze roku ale nie ma się co dziwić, przecież dla niejednego turysty jest ono wymarzonym celem podróży, do którego chce przyjechać po raz pierwszy albo ciągle powracać. My byliśmy w stolicy Włoch jak na razie 5 razy, za każdym razem odkrywamy tu coś nowego, no i za każdym razem Rzym wita nas rzęsistym deszczem…
Tak, tak oczywiście, że macie rację. W przeciwieństwie do innych to miasto akurat ciężko zwiedzić w 2 dni. Ale jednak spróbowaliśmy napisać ten poradnik
KOMUNIKACJA: Po Rzymie najlepiej poruszać się metrem ale są też autobusy i tramwaje oraz trolejbus. System metra nie jest zbytnio rozbudowany (podobno ze względu na znajdujące się pod ziemią „skarby przeszłości”, chociaż budowana jest trzecia linia – C otwarcie przewidziane jest na wiosnę 2013 roku) i posiada dwie linie A (pomarańczowa) i B (niebieska) oraz jej odgałęzienie B1 (no i trzecia w budowie – linia C – zielona). Linie metra przecinają się w kształcie litery X na stacji kolejowej Roma Termini i tutaj łączą się z całą siecią transportu kołowo-szynowego. Możemy skorzystać również z trzech linii metra naziemnego (tzw. trenini, które łączą Centrum Rzymu ze strefami podmiejskimi). Jeśli chodzi o autobusy i tramwaje, to tych linii jest sporo, wszystkie połączenia możemy znaleźć na stronie przewoźnika miejskiego. Wielkim minusem Rzymu są korki (to są naprawdę korki przez duże K) oraz zły system transportu w samym centrum – najstarszej części. Stacja metra znajduje się przy Circuss Massimus i Koloseum ale na tym koniec. Druga ważna dla turystów stacja znajduje się 1 km na północ od Watykanu – Ottaviano a ostatnie godne zapamiętania miejsce to piętrowa stacja metra Espana, koło Schodów Hiszpańskich. Teren pomiędzy Watykanem a Koloseum lepiej pokonywać więc pieszo…
GDZIE SPAĆ? Porównaj najtańsze noclegi w Rzymie | Zarezerwuj hotel w Rzymie
>> POLECAMY: Apartamenty Via Virginia. Prowadzone przez Polaków. Chyba najlepszy stosunek jakości do ceny w Wiecznym mieście. (Sprawdzone)
Zwiedzanie Rzymu w 2 dni lub weekend. Co warto zobaczyć?
1. Forum Romanum, wspaniale jest pospacerować od strony wschodniej (praktycznie na całej długości) a także d strony północno – zachodniej (gdzie znajduje się dogodny punkt widokowy) najważniejszego miejsca starożytnego Rzymu i uwiecznić na zdjęciach pozostałości (robiące wciąż ogromne wrażenie) po antycznych budowlach, jak łuk triumfalny Septymiusza Sewera, Tytusa czy Świątynia Saturna. Miejsce to wprawia w zadumę i budzi ogromny podziw dla dawnych mieszkańców miasta. Jeśli chcecie zobaczyć więcej z bliska, to musicie kupić bilet (spacer po Forum Romanum oraz Palatynie gdzie znajdują się między innymi ruiny cesarskiego pałacu). Na samym końcu Forum Romanum wznosi się widoczne już z daleka, majestatyczne Koloseum – miejsce, gdzie odbywały się między innymi pokazy walk gladiatorów z dzikimi zwierzętami (bilet łączony wraz z Palatynem i Forum Romanum około 16, 50€ ).W niewielkiej odległości od Koloseum znajduje się Łuk Konstantyna. Zbudowany został w IV wieku dla uczczenia dziesięciu lat sprawowania władzy przez cesarza Konstantyna i jego zwycięstwa nad Makcenjuszem, który popierany był przez najuboższą ludność Rzymu. Przepiękna, bogato zdobiona budowla znakomicie prezentuje się na tle Amfiteatru Flawiuszów.
2 Circus Maximus, trzeba wykazać się nie lada wyobraźnią, bo pozostało po nim jedynie trawiaste podłoże (fundamenty) na którym dzieci grają w piłkę i wzniesienia wokół, które znakomicie ukazują kształt tego największego starożytnego rzymskiego hipodromu. W tle natomiast piękny widok (stojąc w jego zachodniej części) – ruiny Palatynu. Warunek – musicie zatrzymać się na zachodnich „trybunach” tego obiektu.
3. Kościół św. Pawła za Murami, wpisany jest na listę UNESCO monumentalna świątynia, w której można się po prostu zgubić. Wnętrze jest tak przestronne, a jednocześnie na tyle puste, że robi piorunujące wrażenie. Na ścianach tuż przy suficie widzimy obrazy przedstawiające kolejnych papieży, a w samym centrum krypta ze szczątkami świętego Pawła. Dojeżdżamy tutaj niebieską linią metra. Właściwie pod samą bazylikę.
4 .Campo di Fiori, niewielki plac, na którym rano rozkładane są stragany z kwiatami (stąd nazwa), a wieczorami liczne kawiarenki wystawiają stoliki z parasolkami (można tutaj również natknąć się na kolorowy targ z przyprawami, warzywami, owocami i innymi smakołykami włoskimi). My znamy pen plac głównie z wiersza Czesława Miłosza, który opisywał stracenie filozofa Giordano Bruno na stosie za głoszenie herezji (poparł heliocentryczną teorię Kopernika, co bardzo nie spodobało się Inkwizycji). Dziś w miejscu tym wznosi się pomnik filozofa.
5. Widok na Rzym z Parku Gianicolo (Janikulum), trochę trzeba się namęczyć, wchodząc na wzgórze (zwłaszcza gdy jest gorąco) o tej samej nazwie co park, ale za to panorama jest niepowtarzalna, widać stąd wszystkie najważniejsze budowle Wiecznego Miasta. W niedzielę można też zobaczyć tu przedstawienie kukiełkowe, co będzie ciekawe zwłaszcza dla najmłodszych turystów. Można również wejść na wzniesienie, gdzie znajduje się stary – średniowieczny klasztor świętego Onufrego (kompleks składający się z małego kościółka oraz pomieszczeń klasztornych z dziedzińcem), by spod jego bram podziwiać piękny widok na miasto. Poradnik – nie wchodźcie na wzgórz od strony dworca kolejowego Roma San Pietro lecz od strony Zatybrza lub centrum. Jest bardziej stromo, ale o wiele krócej
6. Zamek św. Anioła, niegdyś mauzoleum cesarza Hadriana, połączony jest z Watykanem korytarzem o bardzo grubych murach, które stanowiły miejsce schronienia dla papieży w ciężkich dla nich czasach. Na szczycie budynku znajduje się Archanioł Michał, który objawił się papieżowi Grzegorzowi I (przepowiedział mu koniec szalejącej w mieście epidemii dżumy). Do zamku prowadzi Most świętego Anioła (zwykle zatłoczony i pełen ulicznych grajków oraz handlarzy dziwnymi pamiątkami), który ozdobiony jest 10 rzeźbami aniołów wykonanych przez Berniniego i jego uczniów. Warto jest wejść na taras zamku (cena to około 8,50 €), by podziwiać przepiękną panoramę miasta i Bazyliki Św. Piotra. (Ale ta z Janikulum – lepsza 😉 )
7. Fontanna di Trevi, ogromna i legendarna wręcz, barokowa fontanna, której charakterystycznym elementem jest posąg Neptuna na rydwanie zaprzężonym w pół konie pół ryby (hipokampy). Każdy turysta, który się znajdzie przy fontannie (a ciężko jest się do niej dostać i zobaczyć z bliska, ze względu na ogromne tłumy) próbuje wrzucić do niej przez ramię monetę, co ma zapewnić ponowne przybycie do Rzymu. Uwaga! Tłumy i kieszonkowcy!
8. Piazza Navona, kolejne tłoczne ale też piękne i kolorowe miejsce. Tutaj niegdyś znajdowała się arena przeznaczona na wyścigi rydwanów, stąd podłużny kształt placu, a dziś można by go nazwać placem artystów, bo rozkładają tu swoje sztalugi i straganiki z obrazami, obrazkami i zdjęciami, mniej lub bardziej urokliwymi. A to co zobaczymy na nim i przy nim na pewno nas nie zawiedzie. Po pierwsze: Fontanna Czterech Rzek, czyli jedna z najbardziej znanych fontann Rzymu. Wybudowana dzięki geniuszowi Berniniego, który cztery rzeki: Nil, Dunaj, Ganges i Rio de la Plata przedstawił pod postacią marmurowych posągów mężczyzn. To miejsce powinniście kojarzyć np. z filmu „Anioły i Demony” z Tomem Hanksem. Po drugie: kolejna, mniej znana i nie tak popularna, choć bardzo ładna fontanna i po trzecie: kościół s. Agnese in Agona z fasadą zaprojektowaną przez samego Borrominiego i wreszcie XVII – wieczny pałac Pamphili.
9. Panteon, to najlepiej zachowany zabytek z czasów starożytnego Rzymu. Za Cesarza Hadriana Świątynia Wszystkich Bogów (postawiona na miejscu wcześniej spalonej), później przemianowana na Kościół Najświętszej Marii Panny od Męczenników. Niesamowita budowla o długiej historii i wspaniałej architekturze: na zewnątrz wzrok przyciąga kolumnada koryncka, a wewnątrz otwór w kopule, który oświetla świątynię w słoneczne dni. Warto wiedzieć, że Panteon jest również miejscem spoczynku wielu znakomitych ludzi (między innymi grób Rafaela, Wiktora Emanuela II).
10. Schody Hiszpańskie, zawsze pełne turystów, zawsze zatłoczone, bo każdy chce choć przez chwilę usiąść na nich i uwiecznić ten moment na zdjęciu. Jak sama nazwa wskazuje znajdują się na Placu Hiszpańskim, którego nazwa wzięła się od znajdującej się tam ambasady tego kraju i są jednymi z najdłuższych (138 stopni) i najszerszych schodów w Europie. Warto kupić tutaj od ulicznych sprzedawców prażone kasztany i orzechy. Poradnik: Schody znajdują się blisko Fontanny di Trevi oraz stacji metra Espania
CO JESZCZE POLECAMY W RZYMIE W 2 DNI?
Oczywiście Watykan, oczywiście trzeba zwiedzić Bazylikę świętego Piotra, byś może wejść na jej kopułę, dokładnie przejść cały Plac świętego Piotra i zwiedzić wspaniałe Muzea Watykańskie z Kaplicą Sykstyńską na czele. Ale to materiał na osobny artykuł. Zobaczcie więc więcej na Największe atrakcje Watykanu.
Ponadto na naszej liście obowiązkowych, ale dodatkowych punktów znajdzie się na pewno: Zatybrze, dawna dzielnica biedoty i chrześcijański zaułek antycznego Rzymu. Dziś modne miejsce nocnego balowania i wielu ciekawych kościołów. Bazylika Św. Jana na Lateranie, tuż przy murach miejskich (które same w sobie warto oglądać w różnych miejscach miasta) oraz uroczą wyspę Tiberinę, w okolicach której zachował się rzymski most. Ten fragment Rzymu, choć oddalony najbardziej od wszystkich stacji metra wydaje się prawdziwym sercem miasta.
GDZIE SPAĆ? Porównaj najtańsze noclegi w Rzymie | Zarezerwuj hotel w Rzymie
Oczywiście Rzym nie sposób zwiedzić w 2 dni obficie. Na tej liście powinno się znaleźć jeszcze kilkanaście innych miejsc. Dlatego potraktuje ten materiał jako nasz subiektywny poradnik. Bo sami zamierzamy odwiedzić Rzym jeszcze 4, 5 i pewnie 6 raz.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Darmowe atrakcje turystyczne Rzymu
Witam wszystkich.kilka dni temu wrocilismy z Rzymu.coz moge powiedziec,polecam polecam,polecam..bylismy 4dni.zwiedzilismy duzo ale nie wszystko.napewno tam wroce.dla wyjezdzajacych moge powiedziec ze Rzym jest ogolnie drogi.obiad dla 2 osob to wydatek conajmniej €50 .srednie piwo €8-9 ,lody 2galki(sa bardzo duze £8,w knajpkach cola,fanta itp €3…hotele mozna znalezc taniej no ale reszta to juz sa wieksze koszty…przeliczajac ogolnie wszystko to na 1dzien zwiedzanie,jedzenie na jedna osobe wychodzi nieraz nawet ponad €100,w zaleznsci co danego dnia zwiedzacie,bo koszt wejsciowek jest rozny.ale przezycia niezpomniane…aha no i jeszcze jeden szczegol nie za wiele wlosi mowia po angielsku,ale mozna sie dogadac 🙂 do przemieszczania sie polecam metro.szybko i tanio…
Planuje właśnie zwiedzanie Rzymu w kilka dni. Znalazłem nawet super tanie połączenie z Bydgoszczy. Lot w jedną strone z bagażem 189 złoty! Zobaczymy ile zdąże zobaczyć 😀
dużo w tym prawdy , potwierdzam – przemieszczać się tylko metrem .trzeb koniecznie wspiąć się ( schodami wewnętrznymi ) na szczyt kopuły bazyliki Św Piotra – koszt 8 euro 2 dni to mało ale jest to możliwe , warunek że jest to czerwiec . dzień jest długi wtedy i gorący , a czas zwiedzania zaczynać od 7 rano do 2 giej w nocy . dużo wysiłku , a jeszcze więcej doznań duchowych . pozdrawiam .
Czy jako doświadczeni podróżnicy 🙂 możecie powiedzieć jakiej pogody należy spodziewać się w Rzymie na przełomie stycznia i lutego ?
Dość chłodno, około 10 stopni i szansa na deszcz (jakieś 30-40%)
Super wskazówki:) W Rzymie jeszcze nie była, ale wybieram się z narzeczonym w listopadzie właśnie na 2 dni. Blog zdecydowanie najlepszy!