Ciekawe miejsca w Europie Ciekawe miejsca na Słowacji TOP 10 najpiękniejszy zamków na Słowacji. Nasza, autorska lista przebojów

TOP 10 najpiękniejszy zamków na Słowacji. Nasza, autorska lista przebojów


Jeśli mielibyśmy wybrać dla Was kraj w Europie Środkowej, po którym można byłoby podróżować szlakiem zamków zastanowilibyśmy się może nad Rumunią czy Czechami, jednak ostatecznie stawiamy na Słowację. To z pewnością kraj, gdzie spotkamy zamczyska z początku X wieku, gotyckie twierdze, bajkowe rezydencje czy unikatowe bastiony. Podróż od zachodu do wschodu odbyliśmy gdzieś latem 2009 roku.

Zamek Orawski

Pierwsze pisemne wzmianki o nim pochodzą z drugiej połowy XIII wieku (zbudowany gównie z dwóch powodów – zabezpieczenie wschodniej granicy kraju oraz ochrona drogi biegnącej do Polski). W XIII wieku był w posiadaniu króla Węgierskiego Beli IV. W weekendy oblegany przez turystów z Polski. Mimo sporych rekonstrukcji zachował sporo średniowiecznego uroku, który urzekł również wielu filmowców.

orawski hrad słowacja

Zamek Trenczyński

Pochodzi z XI wieku (Postawiony został na miejscu grodziska z okresu Wielkiego Księstwa Morawskiego), przetrwał najady tureckie w XIII wieku ale zaczął podupadać podczas panujacej w XVIII wieku dżumy. Dominującą wieżę zamkową wybudowano w XIII wieku za panowania Matusza Czaka

fot. Zamek Trenczynski / fot. srnec / flickr.com / CC

Cachtice

Przypominający trochę nasze orle gniazda zamek, znajduje się na zachodzie kraju, blisko granicy z Czechami. Razem z zamkiem Beckov stanowił częścią umocnień chroniących zachodnią granicę państwa węgierskiego. Wybudowany w XIII w. później rozbudowywany. Zyskał mroczną sławę dzięki mieszkającej w nim na przełomie XVI i XVII w. księżnej Elżbiecie Batory, zdaniem wielu historyków seryjnej morderczyni kobiet.

cachtice zamek słowacjafot. korom / flickr.com / CC

Zamek Spiski

Obiekt wpisany na listę UNESCO, jeden z największych kompleksów zamkowych Europy, zajmujący powierzchnię około 4 ha. Powstał na przełomie XI i XII wieku – dziś niestety jest ogromną ruiną. W miarę możliwości warto zwiedzić również miasteczko położone pod wzgórzem zamkowym – Spiskie Podhradie z zabytkową katedrą romańską.

Krasna Horka

Gotycki zamek z XIV wieku, góruje nad miejscowością  Krásnohorské Podhradie. Jeden z najpiękniej położonych. Zamek zbudował ród Mariássych ok. 1320 roku. Pełnił funkcję ochronną na szlaku handlowym wiodącego z północy. Zamek ucierpiał niestety w poważnym pożarze w 2011 roku.

fot. Krasna Horka / fot. korom / flickr.com / CC

Devin

Ruiny średniowiecznego zamku, w których mieści się dzisiaj oddział Muzeum Miasta Bratysławy. Miejsce, gdzie Morava uchodzi do Dunaju ma bardzo długą historię, w starożytności znajdował się tutaj rzymski posterunek graniczny, jednak pierwsza historyczna wzmianka o samym zamku pochodzi jednak dopiero z IX wieku n.e. W okolicy Devina warto też zobaczyć nietypowe skały piaskowcowe w rezerwacie geologicznym.

zamek devin słowacja

Zamek Miejski w Kremnicy

Kompleks średniowiecznych budowli otoczonych podwójnym murem, z bramą główną i trzema basztami, które wybudowane były stopniowo, w okresie od XIII do XV wieku

Zamek w Bratysławie

Symbol Słowackiej stolicy, przez lata pełniący rolę szkoły katolickiej i koszar. Dominuje nad miastem, blisko jego starego miasta i świetnie prezentuje się m.in nocą. Obecnie wykorzystywany przez Narodowe Muzeum Słowackie

Zamek Nitrzański

Należy do grupy najstarszych, udokumentowanych pisemnie, warownych siedzib na Słowacji. Postawiony był w IX – XI wiekach na miejscu grodziska z okresu Wielkiego Księstwa Morawskiego. Do dziś góruje nad głębokim jarem i częścią starego miasteczka.

zamek w nitrze słowacja

Bojnice

Miejsce nazywane przez złośliwych słowackim Disneylandem, ze względu na sporą odbudowę po pożarze w 1950 roku. Przez wielki zamieszkiwany przez ród Pallfy, dzięki czemu stał się największą prywatną kolekcją dzieł sztuki na Słowacji.

Zamek bojnice słowacjafot. Zamekbojnice.sk

GZIE SPAĆ? Porównaj najtańsze noclegi na Słowacji | Zarezerwuj hotel na Słowacji

Które zamki na Słowacji umieścilibyście na liście TOP 10? Które jeszcze polecacie?

Ilość komentarzy: 6 - dołącz do dyskusji!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dołącz do naszego newslettera!

Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI