Jeśli będąc w Krakowie zwiedziliście już jego wszystkie ważniejsze zabytki i odwiedziliście wszystkie interesujące miejsca, możecie wybrać się na wycieczki do okolicznych miejscowości i atrakcji turystycznych. Każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie: zabytki historyczne, przyrodnicze, sakralne, liczne trasy turystyczne, piesze i rowerowe ścieżki…
Generalnie Kraków jest chyba najciekawiej położonym dużym miastem w Polsce. Okolica jest bardzo zróżnicowana pod względem geograficznym. Zobaczcie sami!
Okolice Krakowa na weekend – nasze propozycje:
OJCÓW, Dolina Prądnika – znajduje się około 24 km na północ od Krakowa w pięknej okolicy na Wyżynie Krakowsko Częstochowskiej w Dolinie Prądnika. Jest idealny miejscem dla miłośników historii i przyrody. Największą atrakcją są niewątpliwie ruiny Zamku Kazimierza Wielkiego z XIV wieku, z którego zachowały się gotycka brama wjazdowa i baszta a także fragmenty mostu i murów obronnych, studnia oraz fragmenty budynków mieszkalnych. Bardzo ciekawe są również drewniane domy pochodzące z przełomu XIX i XX wieku wybudowane w szwajcarskim stylu. Warto zobaczyć również drewnianą Kaplicę Na Wodzie, której nazwa wzięła się stąd, że wybudowano ją na dwóch brzegach potoku Prądnika. Można się również wybrać na spacer jedną z wielu tras pieszych ze wspaniałymi punktami widokowymi na przykład do Jaskini Ciemnej i Jaskini Łokietka. Do Ojcowa można również dojechać z Krakowa rowerem, specjalnym szlakiem przez dzielnicę Prądnik. Warto!
Zamów wycieczkę z przewodnikiem do Ojcowskiego Parku Narodowego
Zobacz i porównaj najlepsze i najtańsze hotele blisko Ojcowa i Doliny Prądnika
TYNIEC – dawniej samodzielna wieś, dzisiaj stanowi część miasta Krakowa (na prawym brzegu Wisły, w dzielnicy Dębniki około 12 km na południowy zachód od centrum Krakowa). Znany jest przede wszystkim z warownego Opactwa Benedyktynów, pięknie położonego na wapiennej skale nad Wisłą, które jest jednym z najcenniejszych zabytków sakralnych w Polsce. Ze względu na walory przyrodnicze Tyniec znalazł się w obrębie Bielańsko Tynieckiego Parku Krajobrazowego z rezerwatem stepowym Skołczanka i rezerwatem florystycznym Podgórki. W niewielkiej odległości od Tyńca zobaczyć można zakole starorzecza Wisły i pomnik przyrody Źródło Świętojańskie.
Zamów wycieczkę z przewodnikiem do Tyniec
WIELICZKA – znajduje się 13 km na wschód od Krakowa i znana jest wszystkim ze wpisanej na listę UNESCO Kopalni Soli. Najstarsze na ziemiach polskich przedsiębiorstwo solne udostępnione jest dla turystów, którzy mają okazję poczuć niesamowity klimat kopalni z jedyną i niepowtarzalną podziemną kaplicą Świętej Kingi ze wspaniałymi żyrandolami i solnymi rzeźbami przemierzając podziemne wyrobiska, korytarze i komory. Na powierzchni natomiast zwiedzić można Zamek Żupny (jedyna w Europie rezydencja o charakterze obronnym, która była siedzibą władz administracyjno-gospodarczych, a nie panującego), gdzie od średniowiecza urzędował zarząd kopalni, dzisiaj natomiast działa tam Muzeum Żup Krakowskich. Od niedawna do miasteczka kursuja szybka kolej podmiejska, część nowoczesnego systemu kolei aglomeracyjnych.
Zamów wycieczkę do Kopalni Soli w Wieliczce
NIEPOŁOMICE – miasto, które znajduje się około 25 km na wschód od centrum Krakowa. Największą atrakcją turystyczną jest XIV wieczny zamek wybudowany przez króla Kazimierza Wielkiego, który nazywany był „drugim Wawelem” oraz gotycki kościół parafialny pw. Dziesięciu Tysięcy Męczeników. Dzisiaj zamek nie wygląda już tak jak w czasach średniowiecznych (był wielokrotnie przebudowywany) a w jego obrębie znajduje się luksusowy hotel.
KALWARIA ZEBRZYDOWSKA – miasto znajduje się 14 km na wschód od Wadowic. Założone zostało w XVII wieku przez wojewodę krakowskiego Mikołaja Zebrzydowskiego, który był również inspiratorem wybudowania tam drogi krzyżowej, kościoła, klasztoru Bernardynów i kaplicy z cudownym obrazem Matki Bożej Kalwaryjskiej. Miejsce to jest ważnym ośrodkiem pielgrzymkowym w Polsce. W 1999 roku Sanktuarium Pasyjno Maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej wpisane zostało na listę UNESCO.
LANCKORONA – przepiękna, malowniczo położona miejscowość w Beskidzie Makowskim na południe od Krakowa. Zachwyca tu dobrze zachowana zabudowa dawnego miasteczka z drewnianymi XIX wiecznymi domkami wokół Rynku. Warto też wejść tu do gotyckiego kościoła pod wezwaniem Jana Chrzciciela, wzniesionego w XIV wieku na polecenie Kazimierza Wielkiego.
Zobacz najlepsze i najtańsze hotele w Kalwarii, Lanckoronie lub okolicach
Zobacz naszą galerię zdjęć z Lanckorony. Głównie rynku
DOBCZYCE i GDÓW – Dobczyce to miasto położone w dolinie rzeki Raby, słynie z atrakcji przyrodniczych i historycznych. Warto się udać tutaj na wycieczkę, by zobaczyć wysoką na 30 metrów zaporę na rzece, która utworzyła retencyjne jezioro Dobczyckie, ruiny Zamku Królewskiego położone na skalistym wzgórzu nad Rabą i Skansen z drewnianą zabudową. Również nad Rawą leży Gdów, urocze stare miasteczko z małym rynkiem, będące sercem małopolskiego rejonu sadów i szklarni. Łąki nad Rabą to jedno z ulubionych miejsc wypoczynku mieszkańców Krakowa.
CHĘCINY – To propozycja dla tych, którzy chcą uciec na Północ. Mijamy Miechów i Jędrzejów i jesteśmy prawie w Górach Świętokrzyskich. Prawie. Chęciny to prowincjonalne miasteczko z jednym z najpiękniejszych i najpiękniej położonych zamków w Polsce. Kiedyś bogate, kwitnące, ważne. Dziś nieco senne. Ale to działa trochę na jego urok.
KRZESZOWICE – uzdrowisko położone 25 km na zachód od centrum Krakowa, znane jest z leczniczych wód mineralnych siarczanowo-wapniowo-magnezowo-siarkowych, które są wykorzystywane od XVII w. do leczenia wielu schorzeń. Można zwiedzić tam wiele ciekawych obiektów, między innymi Pałac Potockich wybudowany w stylu renesansowym, stare synagogi i dawną zabudowę kompleksu uzdrowiskowego (dom zdrojowy Vauxhall, Łazienki Zofia, Główny Zdrój wody siarczanowej, Uzdrowiskowy Dom Gościnny, Willa Japonka) a także stary dworzec kolejowy i Park Miejski z pomnikami przyrody.
TARNÓW – od niedawna dzięki Kolejom Małopolskim oraz Intercity możemy dojechać do Tarnowa w godzinkę, ewentualnie godzinkę z hakiem.
To świetnie, bo Tarnów coraz częściej staje się drugim miastem pod względem odwiedzalności przez turystów zagranicznych w Małopolsce, więc może i Wy powinniście poświęcić mu przynajmniej sobotę albo niedzielę? Tym bardziej, że oprócz zabytków i pięknego Starego Miasta jest nazywane też Polskim Biegunem Ciepła.
A na dokładkę? Dolinki Podkrakowskie – Bolechowicka czy Kluczwody z Jaskinią Wierzchnowską Górną, Racławice niedaleko Słomnik – miejsce słynnej bitwy z czasów Powstania Kościuszkowskiego, Puszcza Niepołomicka jako najbardziej dziewiczy leśny teren w południowej Polsce, Klasztor Franciszkanów w Alwerni, Skansen Wsi Nadwiślańskiej w Wygiełzowie. My przygotowaliśmy natomiast w 2016 roku ogromny przewodnik po szlaku Dworów i dworków oraz bajkowych pałaców w Małopolsce. Kilka znajduje się blisko Krakowa.
Dużo więcej o Krakowie i okolicach piszą na swoim blogu Basia i Mateusz z Podróżować Najlepiej oraz Kasai.eu – polecamy!
Propozycje na jednodniowy wypady z Krakowa
Więcej wycieczek z przewodnikiem w okolicach Krakowa również w języku polskim dostępnych TUTAJ
GDZIE SPAĆ? Porównaj najtańsze noclegi w Małopolsce | Zarezerwuj hotel w Małopolsce
A może chcesz wynająć jakiś domek w okolicach Krakowa? Dajemy Wam kupon zniżkowy na 100 zł do wykorzystania w Airbnb? >>UŻYJ TEGO LINKA<<
jak już na Pustynię Błędowska traficie niepodobna ominąć Sławkowa i najstarszej austerii – Karczmy Pierwocha zwanej .
Gnojki z zatora sami pisza dla siebie opinie
Dużo jest w okolicy Krakowa atrakcji które można zaliczyć jedneg dnia 😀
Polecam Zator, bardzo fajne miejsce na taki weekendowy wypad z Krakowa moim zdaniem. Poza Energy to super miejscówką jest też Western Camp (http://westerncamp.pl/). Wioska jak na dzikim zachodzie z prawdziwego zdarzenia, zrobili cały obiekt z rozmachem. Nocowaliśmy w tipi i było świetnie, duża przygoda zwłaszcza dla synka, który mógł się poczuć jak prawdziwa czerwona twarz 😉
Oczywiście szlak orlich gniazd z perełką w Ogrodzieńcu,Rabsztyn i inne zamki po drodze
Mieszkamy w Krakowie i dość często na weekend ruszamy się w jego okolice. Lubimy aktywnie spędzać czas całą rodziną, ostatnio też skorzystaliśmy z opcji jednodniowej wycieczki do rabkolandu. Fajne urozmaicenie dla dzieciaków.
Jeżeli planujecie zwiedzanie Krakowa czy jego okolic, to pomyślcie o dobrym przewodniku – to naprawdę skarb! Choćby Pani Ewa Gawryła, bardzo dobry krakowski przewodnik. Ma i wiedzę, i charyzmę!
fajnym pomysłem są spływy Dunajcem , coś innego niż klasyczna wycieczka . My korzystaliśmy ze znajomymi z takiej fajnej opcji https://www.dreamcabkrakow.com/pl/wycieczki/Splyw-Dunajec/ i powiem Wam że przeżyliśmy wspaniałą przygodę .Jest co wspominać:) także jeśli myślicie o jakiejś wycieczce poza kraków to warto pomyśleć nad taką opcją 🙂
serio….Chęciny? 😛 toż to pod samymi Kielcami
Ciągle szukamy fajnych, nieoklepanych, stworzonych z pasją miejsc w okolicach Krakowa. Ostatnio zachwyciła nas Boroniówka – zabytkowa osada młynarska w Ojcowskim Parku Narodowym. Kilka słów o Boroniówce tutaj: https://www.odprawieni.pl/boroniowka-idylla-kolo-ojcowa/
Polecam jeszcze Pustynię Błędowską
Powiem szczerze że ja weszłam bo szukam miejsca na wycieczke klasową na 3 dni więc nie wiem co się spodoba…. (-:
Ten artykuł spowodował dziurę w ścianie u mnie w domu … No weźcie nie podburzajcie kobiet w ciąży … ;d
Gospodarstwo Rybackie Dolina Będkowska – nie tylko dla wędkarzy, ale również miłośników przyrody, czystego i świeżego powietrza, zieleni i spokoju – a wokół osady wiele innych atrakcji, np. szlaki