Jak tanio podróżować po świecie? PORADY Przed podróżą Bułgaria poradnik Olejki różane, małe ikony czy rakija? Co warto przywieźć z wakacji w Bułgarii?

Olejki różane, małe ikony czy rakija? Co warto przywieźć z wakacji w Bułgarii?

Pisząc o pamiątkach przywożonych z różnych krajów, warto jest przypomnieć o przepisach celnych, jakie obowiązują w przypadku przekraczania granicy oraz wywożenia z danego kraju różnych przedmiotów. O przepisach celnych obowiązujących na bułgarskiej granicy już pisaliśmy. Zobaczcie nasz artykuł, żeby dowiedzieć się w jakich ilościach można wywozić z Bułgarii między innymi alkohol, kawę czy perfumy. Podstawowa zasada jest jednak taka: turyści podróżujący do Bułgarii mogą wwieźć i wywieźć bez cła przedmioty wyłączne do użytku własnego, nieprzeznaczone do celów handlowych, no i w rozsądnej ilości.

A co warto przywieźć ze słonecznej Bułgarii?

Bułgaria słynie ze swej Doliny Róż i produkcji popularnego na całym świecie olejku różanego, używanego między innymi jako ważny  składnik najdroższych paryskich perfum. Najlepszym pomysłem jest więc przywiezienie z Bułgarii (z ośrodka hodowli róż i produkcji olejku różanego Kazanłyku) perfum, olejków, wody różanej, kremów, mydełek różanych albo pysznych konfitur, miodów czy alkoholi z domieszką płatków róż.

Dobrym pomysłem jest też kupienie atrakcyjnych bułgarskich wyrobów skórzanych oraz futer (chociaż w wakacje, kiedy słońce mocno grzeje i żar leje się z nieba nie myśli się raczej o kupnie zimowego futra) i kożuchów. Dużą popularnością cieszą się zwłaszcza męskie kurtki, rękawiczki oraz kapelusze, wszystkie oczywiście zrobione ze skóry.
Kolejnymi, często przywożonymi z Bułgarii przez turystów pamiątkami są przeróżne wyroby rzemiosła artystycznego, głównie ceramiczne i miedziane: dzbanki, talerzyki, miseczki, kubki, dzwonki. Zwłaszcza miasto Trojan i okolice słyną z tego typu wyrobów (wyjątkowo piękna ceramika).
Szczególnie piękną pamiątką przywiezioną z Bułgarii może być ręcznie malowana ikona, którą można kupić w jednej z wielu bułgarskich galerii. Musimy jednak pamiętać, że oryginalna, na prawdę ręcznie malowana ikona czy obrazek są drogie, lecz warte swej ceny.

Dla koneserów mocnych trunków polecamy kupno butelki dobrego czerwonego wina (na przykład: Mawrut, Gymza, Merło, Cabernet Sauvignon, Trakija, Kadarka), białego wina (na przykład: Karłowski Misket, Riesling, Damianica, Tamianka) albo wyprodukowanej z winogron lub innych owoców (na przykład śliwka, brzoskwinia) rakiji lub mastiki (czyli anyżówka).

Jak już zostało wcześniej wspomniane Bułgaria słynie z rzemiosła artystycznego, warto jest więc kupić jakiś małą rzecz wyrzeźbioną z drewna (na przykład drewnianą szkatułkę na biżuterię, czy figurkę), ręcznie tkany dywan, kilim czy pled (z tkactwa słyną głównie wioski Cziprowci, Koteł, Kopriwsztica), w okolicach miejscowości Jamboł tkaniny ozdabia się frędzelkami, stąd wzięła się nazwa stylu ozdabiania „jambolij”. Można również kupić zdobioną haftowanymi tradycyjnym wzorami bluzkę albo inny kobiecy element garderoby, obrus lub serwetki.
Nie zapomnijcie również o pięknych ale też bardzo praktycznych tradycyjnych, metalowych dzbankach do parzenia kawy (dżezwe) albo o tradycyjnych instrumentach ludowych, które można kupić między innymi w muzeum etnograficznym w Sofii.

JAKIE PAMIĄTKI PRZYWIEŹLIŚCIE Z BUŁGARII? PODZIELCIE SIĘ SWOIMI DOŚWIADCZENIAMI

Napisz pierwszy komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

    Dołącz do naszego newslettera!

    Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI