Ciekawe miejsca w Europie Ciekawe miejsca w Skandynawii Z cyklu darmowe atrakcje: TOP10 darmowych atrakcji i ciekawych miejsc w Sztokholmie

Z cyklu darmowe atrakcje: TOP10 darmowych atrakcji i ciekawych miejsc w Sztokholmie

Sztokholm, stolica Szwecji zwana często „Wenecją Północy”,  miasto niezwykle piękne, malowniczo położone na 14 wyspach spiętych licznymi mostami i posiadające szereg atrakcji turystycznych (dość wspomnieć, że jest tu grubo ponad siedemdziesiąt muzeów!).

Mapa sztokholm zabytki

Niestety dla nas, podróżników, Sztokholm jest dość drogim miastem (na pocieszenie – można tam tanio dolecieć, gdy upoluje się bilet lotniczy w promocyjnej cenie), dlatego też każda darmowa atrakcja (a jest ich niewiele), jaką tu znajdziemy jest na „wagę złota”. Przeczytajcie nasze propozycje atrakcji i ciekawych miejsc w stolicy Szwecji, za które nie trzeba płacić ani grosza.

>>POLECAMY:  DARMOWE ATRAKCJE. ZWIEDZANIE NP. RZYMU, BERLINA, LONDYNU ZA FREE!

WYBRANE DARMOWE ATRAKCJE TURYSTYCZNE SZTOKHOLMU

1. Storkyrkan (Kościół świętego Mikołaja), wspaniała katedra, najstarsza, jaka zachowała się na sztokholmskiej Starówce. To w niej właśnie organizowane są najważniejsze państwowe uroczystości, a także liczne koncerty np. muzyki organowej. Oprócz wspaniałej gotyckiej architektury, zachwyca również pięknym wnętrzem, które kryje kilka znakomitych dzieł sztuki, między innymi rzeźbę Świętego Jerzego ze Smokiem, wykonanej w części z… rogów łosia. UWAGA! bezpłatnie można wejść poza sezonem.

2. Uroczysta zmiana warty, przed oficjalną rezydencją królewską znajdującą się na Starym Mieście – Kungliga Slottet (Pałac Królewski), to bardzo ciekawe przeżycie (zwłaszcza, że „spektakl” ten trwa dość długo i najbardziej uroczysty jest przy okazji obchodów urodzin króla 30 kwietnia, odbywa się codziennie o godz. 12:00; w zimie uroczysta parada warty z udziałem orkiestry ma miejsce tylko w środy i soboty o godz. 12.15 oraz w niedziele o 13.15. Począwszy od kwietnia, przez całe lato, pod pałacem można zobaczyć  także uroczystą paradę konną). Niestety do samego Zamku, nie uda się już wejść za darmo – a szkoda.

3. Djurgarden, to zielona wyspa, niegdyś królewskie tereny łowieckie, niedaleko centrum Sztokholmu, idealne miejsce na odpoczynek i długie spacery w pięknej scenerii. Tutaj też znajdują sie liczne skanseny, muzea i inne (niestety płatne) atrakcje turystyczne i kulturalne oraz rozrywkowe, jak chociażby Grona Lund – park rozrywki. Można tam dotrzeć pieszo, tramwajem, autobusem lub promem.

4. Rigstag, to okazały budynek parlamentu szwedzkiego, który można zwiedzać z przewodnikiem zupełnie za darmo. Informacje o możliwości zwiedzania parlamentu (godziny oraz język, w jakim oprowadzający po budynku przewodnik się posługuje, można znaleźć na stronie Rigstagu w zakładce Kalendarz).

5. Spacer po Starym Mieście (Gamla Stan), to tak naprawdę chyba najfajniejszy sposób spędzenia czasu w Sztokholmie. Wędrówka wąskimi uliczkami, ciasno zabudowanej średniowiecznymi i renesansowymi budowlami, najstarszej części miasta pięknie położonej na czterech wyspach. Liczne zabytki z Zamkiem Królewskim na czele, mogą przyprawić o zawrót głowy, nie tylko miłośników historii i architektury.

6. Plaże miejskie: Langholmsbadet i Smedsuddsbadet, gdzie można w letni dzień odpocząć, poopalać się i zażyć orzeźwiającej kąpieli. Bywają one bardzo zatłoczone (zwłaszcza w weekendy), dlatego trzeba przyjść wcześniej, by zająć sobie dobre miejsce.

7. Mariatorget, to park miejski a także doskonały punkt widokowy, gdzie robi się znakomite zdjęcia. Można tu zobaczyć ciekawe fontanny i rzeźby, które położone są wzdłuż przygotowanych ścieżek spacerowych i pięknie utrzymanych trawników.

8. Kungstradgarden (Królewski Ogród), kolejny park miejski, który cieszy się dużą popularnością zarówno wśród turystów, jak i mieszkańców stolicy. Organizowane są tu ciekawe imprezy rozrywkowe, kulturalne (ciekawostka! w tym roku, w sierpniu 2012 organizowany jest tu np. Chińsko-Polski Festiwal Kultury)i sportowo-rekreacyjne, pod gołym niebem i w pięknych „okolicznościach” przyrody. Zobacz więcej wydarzeń na stronie parku.

9. Kościół Katarzyny, znajduje się w dzielnicy Sodermalm na Wzgórzu Katarzyny, w miejscu, gdzie zdarzyło się kilka wieków temu ważne historyczne wydarzenie (egzekucja wielu ludzi w XVI wieku zwana „Krwawą Łaźnią Sztokholmską”, związana z walką o tron szwedzki). Kościół zaczęto budować w połowie XVII wieku, późniejsze pożary spowodowały, iż dzisiaj możemy oglądać w znacznej części zrekonstruowaną, a nie oryginalną budowlę. Warto się tu udać, chociażby po to, by poczuć atmosferę tego podobno otoczonego klątwą miejsca. Inne ciekawe kościoły warte zobaczenia to – Kościół Fiński oraz Kościół Niemiecki.

10. Muzeum Tańca, gromadzi  ciekawe eksponaty związane z tańcem oczywiście: stroje, kostiumy, maski, scenografie spektakli tanecznych i wiele innych. Za darmo można tu wejść jedynie na stałe wystawy. Zobacz więcej na stronie muzeum.

GDZIE SPAĆ? Porównaj najtańsze noclegi w Sztokholmie | Zarezerwuj hotel w Sztokholmie

Co jeszcze można zobaczyć za darmo:

Większość atrakcji Sztokholmu możemy zwiedzać za darmo, jeśli zaopatrzymy się w Stokholm Card (uprawnia do odwiedzenia 80 najpopularniejszych muzeów i atrakcji miasta oraz korzystania z miejskich środków transportu bez limitu, no ale niestety najpierw musimy ją kupić np. w punktach informacji turystycznej, czy na stacjach metra albo na tej stronie) . Poza tym np. Muzeum Miejskie dostępne jest za darmo dla osób do 19 roku życia, podobnie jest z Muzeum Architektury (dla wszystkich wstęp za darmo w piątki od godziny 16:00 do 18:00 oraz od 24 kwietnia do 28 maja), Muzeum Okrętu Vasa (poniżej 18 roku życia), Muzeum Etnograficznym (również poniżej 18 roku życia), czy Muzeum Techniki. Oczywiście posiadacze tej karty powinni udać się do sztandarowych atrakcji miasta jak: Pałac Królewski, Dom Rycerstwa, Ratusz, czy Kościół Riddarholmen.

Do stolicy Szwecji można dostać się naprawdę bardzo tanio. Bilety lotnicze do Sztokholmu można kupić już nawet za kilka – kilkanaście złotych w jedną stronę. Pamiętajcie jednak o tym, że z lotniska Skavsta do centrum trzeba jeszcze jechać ponad godzinę autobusem, a ceny przejazdu nie należą do najtańszych.

BYLIŚCIE W SZTOKHOLMIE? POLECACIE JAKIEŚ DARMOWE ZABYTKI I ATRAKCJE TEGO MIASTA? PISZCIE!

POLECAMY RÓWNIEŻ: RELACJA ZE ZWIEDZANIA SZTOKHOLMU GODZINA PO GODZINIE

Ilość komentarzy: 2 - dołącz do dyskusji!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Maciek says:

    Byłem w Sztokholmie jedynie raz u znajomej parki (szwed i amerykanka), kiedy organizowaliśmy zjazd, ale tak się właśnie zdarzyło, że trafiłem na ten polsko-chinski festiwal. 3 razy przystawałem i kazałem im czekać, zanim zdałem sobie sprawę z tego, że to NAPRAWDĘ jest polsko-chińska impreza! 😀 Szkoda tylko, że mało pozwiedzaliśmy, tylko tyle, co udało się zobaczyć podczas spaceru – zmiana warty, stare misto no i parlament. Planujemy następny zjazd, ale wtedy będę cwańszy i popłynę sobie promem razem z samochodem (nie żeby zaraz samochodem na rowerze 😛 ). Taki sposób podróżowania, chyba jednak bardziej mi odpowiada, raz, że ceny właśnie komunikacji miejskiej i krajowej, a dwa, że nie jesteś uzależniony od róznych wypadkowych! Sztokholm FTW!

  • Orzechowkaa says:

    Byłam w Sztokholmie 3 razy, latem się w nim zakochałam, zimą narzekałam na mróz, choć mieszkałam wtedy w ani trochę cieplejszej Finlandii;) Zgadzam się, cudownie spaceruje się wąskimi uliczkami!

Dołącz do naszego newslettera!

Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI