Ciekawe miejsca w Europie Ciekawe miejsca w Czechach TOP10 darmowych atrakcji i ciekawych miejsc w Pradze. Subiektywnie

TOP10 darmowych atrakcji i ciekawych miejsc w Pradze. Subiektywnie

Tak, tak, pompatycznie, ale prawdziwie. Praga, to miasto niezwykłe, piękne, posiadające wspaniałe zabytki z najstarszą częścią wpisaną na listę UNESCO i niepowtarzalną atmosferą. Praga po prostu to dla nas „miasto – obraz”. Możesz stać i się mu blisko przypatrywać. Zawsze coś dojrzysz ciekawego.

praga mala strana uliczki

To miasto, które znajduje się tak blisko polskiej granicy, a jednocześnie tak nieprzypominające innych stolic wschodnioeuropejskich.
A co można zobaczyć w mieście Karola za darmo? Przeczytacie naszą listę TOP 10 darmowych atrakcji i ciekawych miejsc w Pradze. To nasz subiektywnik, oczywiście na pewno jest tych miejsc więcej. Ruch należy do Was.

POLECAMY:  DARMOWE ATRAKCJE. ZWIEDZANIE NP. RZYMU, BERLINA, LONDYNU, BARCELONY, DUBLINA  ZA FREE!

Darmowe atrakcje turystyczne w Pradze – Top 10

1. Kościół Matki Boskiej przed Tynem, to jeden z najsłynniejszych obiektów sakralnych Pragi. Znajduje się na przeciwko Ratusza Staromiejskiego na Rynku. To wspaniała, gotycka świątynia z dwiema charakterystycznymi wieżami dominująca nad całą zabudową rynku. Wewnątrz zobaczyć możemy między innymi grobowiec nadwornego astronoma Rudolfa II – Tyhona Brahe. UWAGA! Zaleca się zostawienie drobnego, dobrowolnego datku. Zobacz więcej na stronie kościoła.

praga rynek staromiejski
Widok na rynek / fot. Marcin Nowak

2. Rynek Staromiejski z Zegarem Astronomicznym, spacer po tej urokliwej części miasta, to ogromna przyjemność (zwłaszcza wcześnie rano, kiedy nie trzeba przeciskać się przez tłumy turystów). Znajduje się on w samym centrum Starego Miasta, urzeka wspaniałą architekturą, no i licznymi zabytkami (np. wspomniany wcześniej Kościół Matki Boskiej przed Tynem, budynek Ratusza pochodzący z XIV wieku, pomnik Jana Husa). Na południowej ścianie Ratusza Staromiejskiego znajduje się jedna z najpopularniejszych atrakcji Pragi- średniowieczny Zegar Astronomiczny, przed którym ustawiają się tłumy turystów, chcących zobaczyć, w jaki sposób zegar wybija pełną godzinę- a jest to bardzo ciekawy spektakl, w którym role główne odgrywają figurki Śmierci, Turka, Skąpca, Próżności i 12 Apostołów (co godzinę od 9:00 do 21:00).

3. Kościół Marii Panny Zwycięskiej, znajduje się na Małej Stranie i pochodzi z XVII wieku. Wewnątrz możemy zobaczyć bogate zdobienia i przepiękną figurkę Praskiego Dzieciątka Jezus wykonaną z wosku i licznych szlachetnych kamieni.

fot. Marcin Nowak

4. Spacer po Moście Karola, budowla ta jest niewątpliwie symbolem Pragi, miejscem, które tętni życiem niemal przez cały czas – zarówno w dzień, jak i w nocy, kiedy z mostu rozciągają się przepiękne widoki. Nazwę swą wziął od cesarza Karola IV, za panowania którego most zaczęto budować (XIV wiek). Długi, kamienny most ozdobiony licznymi rzeźbami spina dwa brzegi rzeki Wełtawy, stanowiąc swoistą galerię zabytkowych figur na wolnym powietrzu. Na most wchodzi się od strony Starego Miasta przez wspaniałą bramę.

5. Żiżkov, spacer po widokowej dzielnicy zabudowanej ciekawymi kamienicami czynszowymi z XIX i XX wieku, to taka „odskocznia” od najstarszych części miasta, które bogate są w dużo starsze zabytki ale też możliwość poznania innego oblicza Pragi. Zobaczymy tu okazałą wieżę telewizyjną a także pomnij Jana Żiżki.

6. Ogród Waldsteina, znajduje się na Małej Stranie, jego znaczną część zajmuje okazały pałac – dziś siedziba senatu. Ogród jest utrzymany w stylu francuskim a największą chyba atrakcję jest sztucznie stworzona grota z malowniczymi stalaktytami i stalagmitami. Spacerując po wytyczonych wzdłuż trawników i klombów z kwiatami alejkami, z pewnością spotkamy pawie, które mieszkają w tym ogrodzie.

katedra świetego wita hradczany
Katedra Św. Wita / fot. Marcin Nowak

7. Hradczany, część miasta na wzgórzu, która znana jest głównie z Zamku Królewskiego, Złotej Uliczki, no i niepowtarzalnej katedry św. Wita jest dostępna dla zwiedzających, którzy mogą tutaj pospacerować podziwiając wspaniałe zabytki ale też odpocząć w spokojnych ogrodach przyzamkowych. Za darmo, zobaczymy też zmianę warty przed Zamkiem Królewskim (codziennie o godzinie 12:00) i wejdziemy do wspomnianej katedry św. Wita (do małej części katedry, za wejście na chór i do krypt trzeba zapłacić). Warto tu przyjść wcześnie rano, gdy nie ma jeszcze tłumów turystów.

Kamienica Franza Kafki fot. pablo.sanchez / flickr / CC

8. Dzielnica Żydowska (Josefov), miejsce, które tchnie historią, które mocno jest również związane z postacią sławnego autora Procesu – Franza Kafką (znajduje się tu dom, w którym artysta przyszedł na świat i spędził swoje dzieciństwo). Zobaczymy tam rozmaite zabytki, pospacerujemy wąskimi brukowanymi uliczkami i dostrzeżemy liczne synagogi (Wysoka, Klausa, Maisla, Pinkasa, Staronowa, Hiszpańska). Cmentarz Żydowski, który znajduje się w dzielnicy jest najstarszym kirkutem w całej Europie (niestety wstęp na teren cmentarza jest płatny).

9. Muzeum Narodowe, sam gmach głównego budynku muzeum, znajdującego się w samym sercu placu św. Wacława i pojawiającego się na wielu pocztówkach z miasta, robi wrażenie. Wszystkie oddziały muzeum, obiekty znajdujące się pod jego dyrekcją dostępne są dla zwiedzających za darmo w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca. Więcej na stronie muzeum.

paraga panorama miasta
Panorama Pragi z Petrina / fot. Marcin Nowak

10. Praskie parki: Stromovka, Letna, Petrin. Ten pierwszy jest największym parkiem miejskim w centrum miasta, utrzymanym w stylu angielskim, to doskonałe miejsce na odpoczynek od miejskiego zgiełku. Letna Park, jest wspaniałym miejscem widokowym (rozciąga się na skarpie nad rzeką Wełtawa) na Stare Miasto, tutaj też znajdował się pomnik Józefa Stalina (dziś jedynie marmurowy postument i metronom). Petrin to malowniczy park rozciągający się na wzgórzu o tej samej nazwie. Widać go już z daleka, głównie z powodu miniaturowej wieży Eiffla, która tam została wzniesiona. Można tam dostać się na nogach lub kolejką szynową. Na górze znajduje się wiele atrakcji, jednak najlepszą i nie wymagającą grubego portfela jest możliwość podziwiania przepięknych widoków na miasto.

praga mapa metro zabytki

GDZIE SPAĆ: Porównaj najtańsze noclegi w Pradze | Zarezerwuj hotel w Pradze

Dodatkowe darmowe atrakcje Pragi:

Za darmo możemy również pospacerować po okazałym Placu Wacława znajdującym się w centrum Nowego Miasta, poszwędać się po wąskich, stromych uliczkach Małej Strany znajdującej się u stóp zamku praskiego czy po wpisanej na listę UNESCO praskiej starówce.

POLECAMY RÓWNIEŻ: JAK NAJTANIEJ DOJECHAĆ DO PRAGI Z POLSKI? OTO NASZ POMYSŁ!

JAKIE SĄ WASZE PROPOZYCJE DARMOWYCH ATRAKCJI I CIEKAWYCH MIEJSC W PRADZE. Napiszcie coś…

Jeden komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • karolcia says:

    Gorąco polecam ostatni punkt.
    Watro nawet zapłacić i wejść na „wierzę Eiffla”, jest z niej wspaniały widok na Praską starówkę.

Dołącz do naszego newslettera!

Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI