Pomysły Na weekend Gdzie jechać we dwoje Zamki w Czechach godzinę od polskiej granicy. Niesamowite, zachwycające, magiczne a tak blisko!

Zamki w Czechach godzinę od polskiej granicy. Niesamowite, zachwycające, magiczne a tak blisko!

Na terenie Czech znajduje się ponad 100 zamków, udostępnionych do zwiedzania turystycznego. Biorąc pod uwagę obszar Czech a ilość tych obiektów to trzeba przyznać, że Republika Czeska jest pewnego rodzaju „zagłębiem” tego typu atrakcji.

Co ciekawe większość jest w prywatnych rękach, w tym np. wciąż w rękach prawowitych rodów arystokratycznych, które np. zamek zakładały. Stąd setki legend o zaginionych dziełach sztuki schowanych w prywatnych kolekcjach, ukrytych nazistach czy nawet podzielonej na części bursztynowej komnacie schowanej gdzieś wśród czeskich zamków. Zebraliśmy dla Was z Anią 10 ciekawych obiektów, które znajdują się maksymalnie godzinę od granicy z Polską. Dosłownie 10, 20 50 km. Nie wierzycie to sprawdźcie sami z mapą albo od razu samochodem 🙂

Możecie wybrać kilka z nich, jeden albo wszystkie i podążyć tym szlakiem, czując się wciąż pewnie, bo blisko Polski

1. JAVORNIK – JANSKY VRH

600-letni zamek tuż przy granicy dawniej należał do Biskupów Wrocławskich. We wnętrzach m.in Muzeum Fajek

2. NACHOD

Kolejny zamek położony „tuż, tuż” za granicą wisi nad zabytkowym miasteczkiem. Kojarzony z Albertem Wallensteinem. Wśród wnętrz np. autentyczny pokoik dziecięcy z zabawkami sprzed kilkuset lat.

fot. tomas n / flickr.com / creative commons

3. VELKE LOSINY

Najpiękniejszy renesansowy zamek na północ od Alp. Był siedzibą „łowców czarnownic”. Właściciele, ród Żyrotinów założył tu papiernię. Do dziś możliwa do zwiedzania

4. RUINY ZAMKU TROSKY

Dwie gotyckie wieże mają swój niesamowity urok, jako symbol Czeskiego Raju – terenu skałek i jaskiń. Latem w ruinach twierdzy odbywają się pokazy ptaków drapieżnych

fot. Alex Ruiz D / flickr.com / creative commons

5. FRYDLANT

Położony bardzo blisko granicy z Bogatynią i Zgorzelca. Udostępniony dla turystów już od… 1801 roku! Również należał do słynnego Wallensteina a dziś hitem obiektu jest gigantyczny arsenał i składnica broni.

6. HRADEK U NEHATIC

Niby tylko „Hradek”, ale robi wrażenie. Pałac w stylu angielskim jest jednym z najmłodszych w Czechach, ale wraz z parkiem i okolicami robi wrażenie niesamowite! Wnętrza niezwykle bogate i pieczołowicie zaprojektowane.

fot. Robert Prucha / flickr.com / creative commons

7. KUKS, ZAMEK I SANATORIUM

Niesamowite miejsce! Kompleks zamku i kościoła oraz ogrodów zdobią dziesiątki barokowych rzeźb, dłuta słynnego – M. Brauna -„czeskiego Michała Anioła”. Do kompleksu należy też sanatorium – szpital dla ówczesnej biedoty. Ale kontrast!

fot. wikimedia commons / autor: derivative FX

8. CASTALOVICE

Zamek założyli Sternbergowie, utrzymywali go w trudnych czasach i posiadają… do dziś. Mecenasi sztuki przez 300 lat zgromadzili w zamku ogromną galerię malarstwa europejskiego.

fot. korom / flickr.com / creatve commons

9. HUKVALDY

Ruiny zamku w północnych Morawach, przypominają trochę nasze Orle Gniazda. Związane z twórczością kompozytora Leosa Janacka a dziś słynnym festiwalem jego imienia. Zamek nigdy nie został zdobyty! Poległ oczywiście w pojedynku z ogniem.

10. HRADEC NAD MORAVICI

Dawniej „Biały Zamek” dziś „Czernowy Zamek” ma neoklasycystyczny pazur a przez lata wpadał w ręce różnych krajów, w tym Polski. Świetne widoki na sąsiednie góry – Jesioniki oraz wszędzie pojawiający się duch bywających tu kompozytorów – Beethovena i Liszta.

GDZIE SPAĆ? Porównaj najtańsze noclegi w Czechach | Zarezerwuj hotel w Czechach

POLECAMY RÓWNIEŻ: OKOLICE BUDAPESZTU. PAŁACE, ZAMKI I DOLINY

Zobaczcie listę najtańszych hoteli: W Czeskich Karkonoszach | Na Morawach | Kralovekradesky Kraj

Ilość komentarzy: 9 - dołącz do dyskusji!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 • Gawron says:

  Litomyśl i obok ok.10 km Nove Hrady,w Republice Czeskiej dbają o historię nie dopuścili do dewastacji przez szabrowników po II wojnie…vide Dolny Śląsk!!!!

 • Anoda says:

  Polecam jeszcze zamek Sloup.

 • krzysztof 48 lat says:

  Frydlant coś pięknego polecam z całego seca byłe 2017 z rodzinką arsenał mega a wszystko zachowane cudnie

  • Jan Feliks Tomczyk says:

   Z zamków blisko granicy polecam też Opočno – wspaniałe renesansowe krużganki i interesujące wnętrza.

   PS
   W Kuks do dzisiaj zachował się szpital z klasztorem – pałac Šporka i sanatorium (oba umieszczone po przeciwnej stronie doliny) już nie istnieją.

 • behemot says:

  Wielkie dzięki – bardzo przydatny artykuł – pozdrawiam!

 • piter says:

  a Karlstejn widzieli?-pewnie nie, globtroterzy!

Dołącz do naszego newslettera!

Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI