Pomysły Na weekend W Polsce 10 ciekawych miejsc, dla których warto odwiedzić Wrocław. Ale według nas

10 ciekawych miejsc, dla których warto odwiedzić Wrocław. Ale według nas


wroclaw panorama

Jak to możliwe, że nie mamy na naszym blogu nic o Wrocławiu!? Natychmiast trzeba to zmienić, zwłaszcza, że miasto nie jest nam przecież obce. Dziwne to – pisaliśmy o atrakcjach w pobliżu miasta ale o samym mieście nie… Tak to jest – zapomina się o naszych pięknych polskich miastach podróżując tanimi liniami poza granicę. Ważne! Lubimy Wrocław. Właśnie pisząc ten wpis postanowiliśmy znów wyskoczyć do miasta, które w pewnym sensie jest prawdziwą stolicą Śląska. A nie jak podają niektóre media często… Katowice

Wrocław jest chyba jednym z najczęściej odwiedzanych przez zagranicznych turystów miast. A na pewno znajduje się w polskim TOP5, tym bardziej, że dzięki bazie Ryanair otwarł się jeszcze bardziej na weekendowych turystów z Europy. Hotele, baza gastronomiczna, życie nocne, zabytki, wspaniała historia, znane miejsca i ludzie, no i przede wszystkim atmosfera – to bez wątpienia elementy składające się na bardzo dobry wizerunek miasta – nie tylko u nas w kraju.

Poniżej przedstawiamy Wam naszą bardzo subiektywną listę największych atrakcji turystycznych Wrocławia. Jeśli macie jakieś inne, to bardzo prosimy – piszcie!

Co warto zobaczyć i zwiedzić we Wrocławiu. Nasze TOP 10:


Szlak Eberharda Mocka

siedziba policji wroclaw

Znacie Ebiego Mocka? Tak, tak – to ten niezbyt sympatyczny, no może inaczej – wzbudzający skrajne emocje, radca kryminalistyczny wrocławskiej policji – główny bohater serii kryminałów Marka Krajewskiego (w sumie 6 książek, których akcja toczy się w przedwojennym Wrocławiu). Ja osobiście za nim nie przepadam (choć przeczytałam), Marcin lubi i posiada wszystkie tomy! No ale ja nie o tym… Ten kto przeczytał zapewne będzie kojarzył obiekty znajdujące się na szlaku (wszystkie znajdują się w książkach). Warto wyróżnić tu chociażby takie punkty na trasie jak: Prezydium Policji – miejsce pracy Mocka, a poza tym okazały budynek, którego historia sięga lat 20′ XX wieku, dalej Dom towarowy Wertheim – także ciekawy pod względem architektonicznym (za czasów komisarza – największy budynek w Breslau), Renoma – modernistyczny dom handlowy z lat 30tych, w którym Mock uwielbiał robić zakupy. I podrywać ekspedientki. Obok przy fosie do dziś stoi siedziba wrocławskiej policji, gdzie Mock miał swój gabinet przez wiele lat. Biblioteka Uniwersytecka, piękna Kamienica Pod Gryfami, poza tym wiele lokali gastronomicznych – głównie karczm i kawiarni, no bo Mock należał do tych, co za kołnierz lubili wylać (np. Pod Złotą Koroną, czy Piwnica Świdnicka). Dla miłośników książek Krajewskiego to nielada gradka! O trasie więcej poczytać możecie na oficjalnej stronie Wrocławia

Hala Stulecia

Znajduje się w Parku Szczytnickim na wschód od centrum. Budowla wpisana została stosunkowo niedawno na listę UNESCO – nic dziwnego, skoro po pierwsze jest jedną z pierwszych konstrukcji żelbetowych na całym świecie a po drugie jaj rozmiary są naprawdę imponujące! Warto wspomnieć także o samym Parku Szczytnickim – jednym z fajniejszych terenów rekreacyjnych w mieście, to tutaj znajduje się np Ogród Japoński oraz stary – średniowieczny drewniany kościółek. W niewielkiej odległości od imponującej Hali zaprojektowanej przez Maxa Berga znajduje się słynne wrocławskie ZOO (kto nie pamięta Gucwińskich?), multimedialna, podświetlana fontanna na stawie (przy pergoli wykonanej także z żelbetu), Iglica –  żelbetowa, a jakże i Pawilon Czterech Kopuł. W kontekście urbanistycznym dzieje się tu naprawdę sporo…

Ostrów Tumski

wroclaw ostrow tumski

Hit miasta i pozytywny przykład tego jak miasta powinny zwracać się ku rzekom. Bo powinny! To najstarsza część Wrocławia (siedziba pierwszych Piastów)Leży na jednej z Odrzańskich wysp, a uroczo jest tu szczególnie po zmroku kiedy gazowe latarnie oświetlają wąskie, romantyczne uliczki. Ponieważ w zamierzchłych czasach miejsce to stanowiło siedzibę biskupstwa, to znajdziemy tu przede wszystkim liczne zabytki sakralne: Kościół świętego Marcina, kościół świętego Idziego, wspaniała gotycka kolegiata świętego Krzyża i świętego Bartłomieja czy Archikatedra św. Jana Chrzciciela ze znakomitymi kaplicami gotyckimi oraz barokowymi. Tutaj też podziwiać można wiele zabytkowych budowli – wprawdzie nie sakralnych ale z kościołem związanych np. Kuria Arcybiskupia, Pałac Arcybiskupi itp. Na uwagę zasługuje ciekawy Ogród Botaniczny i Muzeum, Biblioteka i Archiwum Archidiecezjalne ( z najstarszym polskim dzwonem i uwaga! Księgą Henrykowską)

Główny Gmach Uniwersytetu Wrocławskiego

wroclaw aula leopolda

Kompleks zbudowany przez jezuitów, wzbudza zachwyt nie tylko jak podziwia się go z zewnątrz. Zrobił na nas spore wrażenie, bo pomiędzy przeciągami korytarzy i klatek schodowych poczuliśmy trochę powiewu… historii. Koniecznie trzeba wejść do Auli Leopoldyńskiej ze wspaniałymi sztukateriami, freskami, malowidłami – można usiąść i przez chwilę odpocząć w tak wspaniałym otoczeniu. Poza tym koniecznie wejdźcie to Auli Muzycznej i na Wieżę Matematyczną z której podziwiać można panoramę miasta. Obok wznosi się ciekawy barokowy kościół wchodzący w skład kompleksu.

Rynek

rynek wroclaw

To przede wszystkim śliczne zabytkowe kamienice (np. Pod Gryfami, Pod Złotym Słońcem, Pod Siedmioma Elektorami, Pod Złotym Dzbanem, Pod Zieloną Dynią) – podobne jak w Gdańsku czy Sztokholmie (wszystkie miasta należały do grupy miast Hanzy), które go otaczają. Tutaj też znajduje się Nowy Ratusz, Ratusz z XIII wieku wyróżnia się pięknymi elementami dekoracyjnymi i wieżą z zegarem astronomicznym (na parterze zobaczymy najstarszą karzmę w mieście, mieści się tu także oddział Muzeum Miejskiego – Muzeum Sztuki Mieszczańskiej).

jas i malgosia wroclawOgromną atrakcją turystyczną w pobliżu Rynku są także dwa budynki zwane „Jaś i Małgosia” – małe, urocze domki połączone ze sobą barokową bramą i znajdujące się tuż przy okazałym kościele św. Elżbiety z tarasem widokowym na wieży. Na Rynku można spotkać także małe krasnale ( z resztą nie tylko tam, figurki małych ludzików w czapeczkach możemy dostrzec w wielu miejscach w mieście).Na uwagę zasługuje także przyległy do Rynku dawny plac targowy zwany Solnym – gdzie obok licznych handlarek sprzedających kolorowe kwiaty znajduje się także XIV – wieczny kościół świętej Marii Magdaleny. Ale jedna uwaga – jak mamy być szczerzy to pierzeje i zabudowa wewnątrz rynku jest dużo lepsza niż kwartały go otaczające. To niestety w dużej mierze powojenne plomby i miłośnicy autentyczności mogą kręcić nosem… Marcin kręcił 🙂

Muzeum Narodowe

Muzeum? Tak, naprawdę warto tu zajrzeć, ponieważ mieszczą się tutaj bogate zbiory dzieł sztuki z różnych okresów historycznych: średniowieczne, renesansowe i nowożytne zbiory sztuki Śląskiej ale taż dzieła tak znakomitych artystów jak np. Matejko, Wyspiański, czy Wyczółkowski. Nie można także zapomnieć o Panoramie Racławickiej Kossaka i Styki – w budynku znajdującym się w pobliżu Muzeum. Podsumowując krótko – jest to jedno z  tych muzeów, gdzie absolutnie nie żałuje się pieniedzy za kupiony bilet.

Mała Synagoga

Jedyna taka budowla, która ocalała we Wrocławiu bo bombardowaniach z czasów „Festung Breslau”. Powstała w 1829 roku i zobaczyć tu można autentyczne zachowane elementy wyposażenia bożnicy. Na uwagę zasługuje także kolejne bardzo klimatyczne miejsce we Wrocławiu a mianowicie Stary Cmentarz Żydowski – bez kozery uznać można, że to także muzeum sztuki sakralnej i architektury na wolnym powietrzu (nagrobki, rzeźby, grobowce, macewy) oraz miejsce wiecznego spoczynku wielu znakomitych Polaków i Europejczyków. We Wrocławiu nie zachowała się dzielnica żydowska, jak Kazimierz w Krakowie, ale te dwa obiekty w jakiś sposób rekompensują te braki turystom.

Zabytki Techniki we Wrocławiu

Typuję, ze względu na moje osobiste zainteresowania, no bo Wrocław to nie tylko najdawniejsza historia ale też ta nieco bliższa. Najciekawszymi są bez wątpienia budynki browarów (często także adaptowane na centra kulturalne, rozrywkowe itp.), młynów, wodociągi, wieże ciśnień (na przykład Wieża Ciśnień na Grobli, czy ta jeszcze słynniejsza na ulicy Studenckiej, gdzie mieści się dziś restauracja). Dla tych, którzy lubią być prowadzeni „konkretnym szlakiem” można udać się w trasę Szlakiem Zabytków Techniki Śródmiejskiego Węzła Wodnego. Zobaczymy tu między innymi zabytkowe mosty i budowle hydrotechniczne.

hala targowa wroclaw

Pałac Królewski

To dawna rezydencja królów pruskich – często przebudowywana, rozbudowywana, zmieniana, a także zniszczona przez pożar i wojenne zawieruchy. Dziś pełni funkcję Muzeum (siedziba Muzeum Miejskiego we Wrocławiu – Muzeum Sztuki Medalierskiej i Historyczne). Najstarsza część budowli pochodzi z XVIII wieku -rezydencja pierwszego właściciela – barona Heinricha Gottfrieda von Spatgen. Wokół kompleksu pałacu roztacza się bardzo ładny ogród. Więcej można dowiedzieć się na stronie Muzeum Miejskiego Wrocławia i jego poszczególnych oddziałów.

Co warto jeszcze zobaczyć we Wrocławiu:

Koniecznie zobaczcie budynek dopiero co wyremontowanego Dworca Centralnego – naprawdę wygląda jak zamek! I to taki w najlepszym angielskim stylu. Odwiedźcie też Zakład Narodowy im. Ossolińskich (w dawnym klasztorze Krzyżowców z Czerwoną Gwiazdą) gdzie znajdują się liczne bezcenne rękopisy. Miłośnicy sportu odwiedzą pewnie Stadion, gdzie rozgrywane były mecze na Euro 2012. Poza tym spacer po uliczkach najstarszej części miasta jest atrakcją samą w sobie (np. Ulica Psie Budy, Ulica Szewska, Ulica Oławska). Bardzo interesująca jest także Hala Targowa – zakupy tutaj to wielka przyjemność (na zdjęciu po lewej)

GDZIE SPAĆ? Porównaj najtańsze noclegi we Wrocławiu | Zarezerwuj hotel we Wrocławiu

Sprawdź ceny noclegów we Wrocławiu

Ilość komentarzy: 23 - dołącz do dyskusji!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ilość komentarzy: 23 - dołącz do dyskusji!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dołącz do naszego newslettera!

Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI