mikolajki Image Banner 750 x 100

Home Pomysły Na weekend W Polsce Warszawa naprawdę da się lubić! Weekendowe zwiedzanie stolicy Polski - co trzeba zobaczyć?

Warszawa naprawdę da się lubić! Weekendowe zwiedzanie stolicy Polski – co trzeba zobaczyć?

Autor: Ania Nowak | czwartek, 13.09.12 | 5 komentarzy

Jeśli wybieracie się na weekend do Warszawy albo przynajmniej macie taki zamiar, to koniecznie przeczytajcie ten tekst. Podpowiemy Wam, co warto zwiedzić i zobaczyć w naszej wzbudzającej często sprzeczne emocje i przeróżne reakcje stolicy. Jedno jest pewne, Warszawa kryje wiele wspaniałych zabytków (odtworzonych po wojennych zniszczeniach) urokliwych zaułków, przepięknych ogrodów, historycznych placów, galerii, teatrów, muzeów…

Warszawa panorama

fot.argusfoto / flickr.com / CC

Oczywiście wszyscy żałujemy, że nie jest to już ta niesamowicie piękna Warszawa sprzed wojny (warto pooglądać stare zdjęcia i pocztówki), kiedy uważana była za jedną z najpiękniejszych i najelegantszych europejskich stolic ale z całą pewnością możemy powiedzieć, że Warszawa podniosła się ze zgliszczy jak feniks z popiołów, czego najwspanialszym wyrazem niech będzie wpisane na listę UNESCO Stare Miasto (pieczołowicie odtworzono zniszczoną w 90% zabudowę, nadając Starówce charakter XVII i XVIII wieczny, czyli wtedy, gdy miasto przeżywało największy rozkwit). 

STARÓWKA, niemal w całości odbudowana po wojennych zniszczeniach, znajduje się na liście UNESCO, podziwiać tu można kolorowe kamieniczki, Zamek Królewski (również w pełni odbudowany, bo po upadku Powstania Warszawskiego został wysadzony w powietrze, warto zwiedzić z przewodnikiem ciekawe wnętrza kryjące takiej skarby jak chociażby dzieła Canaletta, czy Bacciarellego, zachwycająca jest zwłaszcza Sala Balowa z największym w Polsce plafonem przedstawiającym sceny mitologiczne), a także stojącą na Placu Zamkowym kolumnę Zygmunta III Wazy – króla, który przeniósł stolicę Polski z Krakowa do Warszawy. Warto pospacerować uliczkami Starówki, usiąść przy najładniejszym placu Warszawy – Rynku Starego Miasta i obserwować tłumy turystów, którzy tłoczą się tutaj niemal przez cały okrągły rok.

warszawa starówka

fot. Neo_II / flickr.com / CC


GRÓB NIEZNANEGO ŻOŁNIERZA
, znajduje się na Placu Piłsudskiego w miejscu gdzie ocalały po wojnie arkady dawnego Pałacu Saskiego. Atrakcją turystyczną są uroczyste zmiany warty, które mają miejsce w każdą niedzielę o godzinie 12:00. Warto jest przejść nieco dalej do pierwszego publicznego parku Warszawy – Ogrodu Saskiego, założonego w XVIII wieku.

KOŚCIOŁY, jest kilka kościołów w stolicy, które zasługują na szczególną uwagę: Katedra świętego Jana – oczywiście odbudowana po wojnie, znajdują się tu między innymi bardzo cenny krucyfiks z XVI wieku, płyta nagrobna ostatnich książąt mazowieckich (pochowani są w podziemiach kościoła, podobnie jak na przykład Henryk Sienkiewicz). Druga świątynia warta odwiedzenia to Kościół Franciszkanów, którego wnętrze niemal nietknięte przetrwało zawieruchę wojenną, a także Kościół Kapucynów, gdzie znajduje się sarkofag z sercem Jana III Sobieskiego i w okresie Świąt Bożego Narodzenia ruchoma szopka oraz Kościół Świętego Krzyża, której wnętrze kryje urny z sercem Fryderyka Chopina oraz Władysława Reymonta.

MUZEUM POWSTANIA WARSZAWSKIEGO, bardzo ciekawe, ” wielopokoleniowe”  i nowoczesne muzeum (ekspozycje oprócz tradycyjnych zdjęć, przedmiotów, broni,  pamiątek historycznych po dawnych mieszkańcach Warszawy opatrzone są również w elementy świetlne, dźwiękowe, filmowe itp.). Otwarte zostało w w 60 rocznicę wybuchu powstania w zaadaptowanym specjalnie do tego celu zabytkowym XIX wiecznym budynku Elektrowni Tramwajów Miejskich. To pamiątka i hołd oddany wszystkim, którzy walczyki i oddali życie w obronie Stolicy i całej Polski. Więcej zobaczcie na stronie muzeum.

ZAMEK UJAZDOWSKI, wzniesiony był w XVII wieku jako druga rezydencja królewska w Warszawie, jednak tak naprawdę tej funkcji nigdy nie pełnił. Dzisiaj natomiast, po gruntownej renowacji, mieści się w nim Centrum Sztuki Współczesnej. Warto jest się też przejść wzdłuż dawnych pałaców i reprezentacyjnych budynków oraz ciekawych kamienic ciągnących się wzdłuż niegdyś jednej z najbardziej eleganckich ulic Warszawy – Aleje Ujazdowskie.

Łazienki Królewskie, Warszawa

fot. Ulf Liljankoski / flickr.com / CC

ŁAZIENKI KRÓLEWSKIE, jeden z najpiękniejszych (a może nawet najpiękniejszy) kompleks ogrodowo – pałacowy całej Polski, dawna letnia rezydencja Stanisława Augusta Poniatowskiego. Najbardziej charakterystyczne budowle kompleksu to bez wątpienia: Stara Pomaranczarnia– dziś największa galeria rzeźby w kraju, Biały Domek, gdzie można podziwiać ciekawe wnętrza, Pałac na Wodzie – miejsce gdzie król organizował swoje słynne obiady czwartkowe. Tutaj znajduje się również najsłynniejszy na całym świecie pomnik znakomitego polskiego kompozytora Fryderyka Chopina, a niedaleko od niego – Belweder.

WILANÓW, kolejny wspaniały zespół parkowo-pałacowy założony przez Jana III Sobieskiego na kupionych przez niego ziemiach. Znajduje się jakieś 6 km od centrum Warszawy. Obowiązkowo należy zwiedzić tutaj okazały barokowy pałac, z przestronnymi komnatami i salami a także rozległym dziedzińcem oraz park prezentujący dwa style – francuski i angielski. Wśród drzew, krzewów i innej roślinności dostrzec można liczne ciekawe XIX wieczne budowle (np. zameczek, oranżeria, altana)

Pałac Kultury i Nauki

fot.archer10 (Dennis) / flickr.com/ CC

PAŁAC KULTURY I NAUKI, symbol poprzedniej epoki, dar Związku Radzieckiego dla Warszawy, budynek przez jednym podziwiany a przez innych znienawidzony. Znajduje się Placu Defilad i jest najwyższym budynkiem w całej Polsce! Posiada mnóstwo sal, pomieszczeń, w których zlokalizowane są siedziby i biura wielu instytucji i firm. Można też wjechać na 30 piętro – taras widokowy, by podziwiać panoramę Warszawy. Znajduje się tu również ciekawe Muzeum Techniki.

CENTRUM NAUKI KOPERNIK, powstało w 2005 roku i jego celem jest promowanie wśród najmłodszych zwłaszcza nauki, poprzez zabawę, eksperymenty, uczestnictwo w doświadczeniach itp. Tutaj można wszystkiego dotknąć, poczuć, sprawdzić, przetestować. Odbywają się tu wystawy stałe, znajdują się tu laboratoria a także jedyne w swoim rodzaju Planetarium – Niebo Kopernika. Zobacz więcej na stronie Centrum.

KRAKOWSKIE PRZEDMIEŚCIE, jedno z najbardziej znanych miejsc w Warszawie. Znajduje się tutaj Pałac Prezydencki (Pałac Namiestnikowski), który wybudowany został w XVII wieku dla hetmana Koniecpolskiego (stąd też jeszcze jedna nazwa – Pałac Koniecpolskich). Na dziedzińcu pałacu, który dziś pełni rolę oficjalnej prezydenckiej siedziby znajduje się bardzo znany pomnik Józefa Poniatowskiego. Na Krakowskim Przedmieściu zobaczymy też XIX – wieczny pomnik Adama Mickiewicza, Mikołaja Kopernika, czy najsłynniejsze i najstarsze warszawskie hotele – Bristol oraz Europejski (niegdyś najbardziej ekskluzywny hotel w całej Europie).

>>POLECAMY: Najlepsze i najtańsze noclegi w Warszawie. TERAZ TANIEJ nawet o 80 procent!

CO JESZCZE WARTO ZOBACZYĆ W WARSZAWIE:

Można również udać się na Plac Krasińskich, gdzie zobaczymy jeden z najpiękniejszych barokowych pałaców stolicy – Pałac Krasińskich i kontrastujący z nim nowoczesny budynek Sądu Najwyższego, do warszawskiego Ogrodu Zoologicznego, na kolorowy Rynek Nowego Miasta, do Muzeum Historycznego Warszawy, czy na Plac Teatralny, który zdominowany jest przez wielki budynek Teatru Wielkiego – jedna z największych klasycystycznych budowli w całej Europie, a także udać się na Wiejską, gdzie mieszczą się budynki Sejmu i Senatu (można je zwiedzać), wypada także skorzystać z bogatej kolekcji Muzeum Narodowego i Muzeum Wojska Polskiego.

CO JESZCZE WARTO ZOBACZYĆ I ZWIEDZIĆ W WARSZAWIE? JAKIE SĄ WASZE PROPOZYCJE?

Podobał się wpis? Podaj dalej:

Wpis z kategorii: Ciekawe miejsca w Polsce, W Polsce - wpisany przez Ania Nowak , Tagi: ,

Skomentuj! Podziel się z nami opinią!


Ilość komentarzy: 5

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.

 1. Grzegorz pisze:

  Jeżeli lubicie mocne wrażenia to zdecydowanie mogę polecić to miejsce Strefa Strachu – Fear Zone, mega zabawa i miejsce, w sam raz na wypad ze znajomymi 😀

 2. Kacper pisze:

  Oj w Warszawie jest dużo więcej ciekawych miejsc, jak ktoś ma nadmiar czasu zapraszam na Żoliborz, Saską Kępę czy oczywiście Pragę.

 3. jagoda pisze:

  jak sie bedzieci przemieszczac z miejsca na miejsce to albo metro, albo tramwaj albo wawa-bus pl – nic innego!

 4. martuś pisze:

  Swoją drogą warto również udać się do znajdującej się obok Kopernika Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Ogród na dachu prezentuje się całkiem pięknie, poza tym można podziwiać widoczki na Wisłę, mosty, Stadion a nawet kawałek PKiN się znajdzie 😉

 5. martuś pisze:

  Centrum Nauki Kopernik może jako inicjatywa powstało w 2005, ale sam budynek to jakoś pod koniec 2010 roku. Pewnie dlatego tak mi się ten „błąd” w oczy rzucił, bo pracowałam wówczas w kawiarni w BUWie i przychodziło do nas mnóstwo zziębniętych ludzi, czekających w bardzooo długich kolejkach do wejścia. 😉

O blogu w mediach