Blog Ciekawostki Podróże śladem prawdziwych miejsc z Gry o Tron. I magiczna mapa

Podróże śladem prawdziwych miejsc z Gry o Tron. I magiczna mapa


Scenka rodzajowa: Oglądanie ze znajomymi „Gry o Tron”. Po chwili hasełka… Widać zaślubiny Kala Drogo i Daneris a w tle Azurre Window na Gozo – o, byliśmy tam! Białowłosa rekrutuje swoją armię najemników – Staliśmy tu, o dokładnie w tym miejscu – pokazujemy na ekran. Potem  ma swoją armię i idzie dalej na zachód – a tu kadry z południowego Maroko – Tam też byliśmy. Uliczki King Landing 0 rozpoznajemy i wołamy: O, tam za rogiem pojawi się teraz taki placyk. No właśnie, pojawił się.

To tylko scenka rodzajowa, nie przejmujcie się, aż tak próżni nie jesteśmy, ale rzeczywiście… Jest coś niesamowicie dziwnego, gdy widisz w filmie, serialu, grze miejsca, które… znasz na żywo.

Premiera czwartego sezonu Gry o Tron to idealny pretekst do premiery naszego najnowszego wpisu, inspirowanego trochę popularnym serialem. Bardziej zjawiskiem już a nie tylko serialem. W pisaniu bloga czasami przydaje się tzw. real time marketing 🙂

Jesteśmy zdania, że powolutku stajemy się świadkami małej rewolucji, ponieważ w turystyce – tej zorganizowanej ale również zupełnie niezależnej, coraz częściej pojawiają się spójne motywy, nawiązujące do filmów, książek, gier i seriali. Filmy i książki to może żadna nowość, ale seriale i gry? Wystarczy zerknąć przez ramię w przeszłość – my podróżujemy śladem znanych obrazów, rzymskich ruin, miejsc związanych z Marco Polo ale i filmów Ridleya Scotta, lokacji z Gry o Tron, miejsc z serii gier Assassins Creed – zbieramy materiały, promujemy turystykę tematyczną, turystykę kulturalną. Strasznie fajnie podróżowało się nam śladem Krzyżowców po Jordanii czy literatury Zafona po Barcelonie. Itd itp… Daje to niesamowitą frajdę 🙂

Interaktywna mapa – najedź

POLECAMY TEŻ: Mapa w stylu fantasy – najfajniejsze polskie blogi podróżnicze

Budżet Gry o Tron nie jest jakiś kosmicznie imponujący, znacznie przewyższały go różne filmy fabularne, choć ekipa – zwłaszcza ta wyjazdowa – podobno wyglądała imponująco i imponujące rzeczy wyrabiała. Np. na Gozo zniszczyła chronione prawem skaliste wybrzeże klifowe, za co musiała rządowi maltańskiemu puścić niezłą sumkę bonusową. Byliśmy w tym miejscu. Tak samo jak w Mdinie czy w Maroko w Essaouirze (Mogador) i studiach w Ouazarate. Poza tymi miejscami większość scen do trzech serii serialu kręcono w Anglii, Szkocji, Irlandii Północnej, Islandii. Sporo filmowcy przebywali też w Dubrowniku w Chorwacji (gdzie się przenieśli po wpadce na Malcie) a podczas zdjęć do sezonu #4 – w Splicie.
Świat, wykreowany w książkach Martina jest tak zróżnicowany, że nie obyło się po wędrówkach planu zdjęciowego po wielu miejscach Europy i nie tylko. Choć i tak spora część plenerów została wygenerowana przy pomocy dużego greenscreena i komputerowych grafików.

ZERKNIJCIE: O lokacjach Gry o Tron w Dubrowniku pisał Wojtek u siebie na chorwackim blogu

Kształty Westeros i realny świat

Jako, że Westeros zdaniem wielu trochę (ale tylko trochę) nawiązuje do kształtu, geografii i klimatu Wielkiej Brytanii – sporo odwołań geograficznych można było szukać w różnych miejscach współczesnej wyspy. Jedynie południe Anglii – jakby się ktoś dwoił i troił raczej nie przypomina dość ciepłego i słonecznego Dorne.
Druga ciekawostka – znajdźcie mapę Westeros, znajdźcie mapę Irlandii. Odwróćcie Irlandię w odbiciu lustrzanym północ-południe. Przyłóżcie odwróconą Irlandię do Westeros (Ale tego poniżej muru) i co…? Zaskoczenie 🙂 ?
Tak więc na upartego Westeros to odwrócona Irlandia z przyklejoną Szkocją. Ale wciąż nie mamy Dorne

Gdzie kręcono Grę o Tron? Prawdziwe miejsca, znane z serialu

W takim razie podsumowując przykładowe lokalizacje planu zdjęciowego. Kadry z serialu i prawdziwe zdjęcia z tych miejsc w rzeczywistości. (Część naszych).

Południe Europy

1. Wyspa Gozo – wybrzeże koło Dwejra Bay. Grało sceny tymczasowego obozowiska ludu Kala Drogo

gozo dwejra gra o tron

2. Mdina – średniowieczna, stara stolica Malty – grała ulice i zabudowania Kings Landing. To właśnie tu znajduje się ta słynna brama i most wjazdowy

gra o tron malta mdina

mywmdinieee

Zobaczcie przy okazji więcej zdjęć z Mdiny i nasz filmik o tym miejscu

subskrybujnaytbaner

Dodatkowo na Malcie kręcono naprawdę dużo scen we wnętrzach. Pałac i patio w prezydenckim San Anton Palace – stanowił tło do wielu ujęć, kręconych w pałacowych pomieszczeniach w Kins Landing (np. sceny ćwiczenia walk Aryi)

Afryka

3. Ait Ben Haddou – beduińska Kasba w Maroko, grała plener do scen, gdy Daneris przegrupowała i rozbudowała swoją armię. Na zdjęciu np. słitfocia, wrzucona na tłiteraka przez ekipę z planu pod kazbą.

gra o tron maroko

Tu kręcono też m.in „Gladiatora” czy „Królestwo Niebieskie”. Zobacz nasz post z tego miejsca

5. Essaouira (Mogador), piękne kolonialne miasto w Maroko grało sceny z miasta Astapor, gdzie Daneris Targaryen zatrudniła swoją „nową” armię eunuchów. Fajnie, że udało nam się uchwycić na naszym zdjęciu dokładnie ten sam, piękny kadr z serialu.

gra o tron hbo essaouira

Klik: Jeszcze więcej zdjęć z cudownej Essaouiry

Chłodniejsze klimaty

6. Irlandia Północna – tutaj kręcono większość scen do serialu z krain zachodniego wybrzeża Westeros w tym z Wysp Żelaznych (Pyke). Na zdjęciu aleja Dark Hedges w Ballymoney – w serialu scena ucieczki Aryi Stark w przebraniu oraz  Pyke (w prawdziwym świecie to okolice Zatoki Ballintoy)

gra o tron irlandia pilnocnafot. HBO / flickr.com – horslips5 – CC

polnirlandia

Warto dodać, że na fali popularności serialu w Irlandii Północnej powstał nawet specjalny szlak, śladem różnych scen tu kręconych

7. Szkocja – Zamek Doune. Grał tło do wielu scen z Winterfell.

doune zamek gra o tronfot. HBO / Geograph.co uk – Creative Common

Co ciekawe, scenę z wielkim murem nakręcono również w Irlandii Północnej. Po części odegrały go kamieniołomy Magheramorne

gra o tron wielki murfot. HBO

8. Islandia – większość scen, nakręconych podczas wyprawy poza Wielki Mur na północ. Zarówno plenerowych jak i np. słynna scena romantycznych uniesień w jaskini pomiędzy Johnem Snow i Ygritte. W prawdziwym świecie groty Grjótagjá

gra o tron islandia

9. Chorwacja – Dubrownik. To piękne miasto chyba jako jedyne spełniało warunki, by grać Kings Landing zarówno z poziomu ulicy jak i z oddali, jako tło. Tak też było w 3 i 4 serii, którą kręcono też w Splicie.

gra o tron dubrovnik
fot. HBO / Wikimedia Commons CC

Co dalej?

Bardzo chcielibyśmy wybrać się do Płn, Irlandii, Szkocji i Islandii – najlepiej za jednym razem i dokończyć nasz materiał, odwiedzając te lokalizacje. A przy okazji miejsca, gdzie kręcono również np. „Prometeusza” i wiele innych filmów. Może się uda w 2015 🙂 Może przed 5 serią, jeśli HBO będzie łaskawe. Póki co, czekamy na czwartą i skupiamy się na plenerach1

subskrybujnaytbaner

Jeden komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dołącz do naszego newslettera!

Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI