Blog Ciekawostki TOP 20 najpiękniejszych miast południowej Polski. Zaplanuj w tym roku choć dwa

TOP 20 najpiękniejszych miast południowej Polski. Zaplanuj w tym roku choć dwa

MIASTA-NA-WEEKEND

To były bardzo fajne dwa lata. Pomijając podróże po świecie, dzięki którym spełniliśmy kilka swoich wielkich marzeń oraz „uziemienie” latem 2014, odwiedzaliśmy najpiękniejsze polskie miasta i miasteczka. W większości przypadków w południowej połówce Polski, bo tak nam wygodniej. Niektóre odwiedziliśmy wcześniej, jeszcze zanim powstał blog. Sporo jest natomiast wciąż w planie. A album się tworzy.

Dzięki temu mogliśmy już wytypować aż 20 takich miejscowości. „Takich, tzn. jakich?” Zapytacie. Miejsc, gdzie czas się zatrzymał, miejsc, gdzie czas biegnie wolniej, miejsc, gdzie spędzając weekend, jesteśmy w stanie naładować swoje akumulatory. Małe miasta mają w sobie to coś. Skoro dają tyle dobrego.

Mamy więc dla Was zadanie motywacyjne. Zaplanujcie odwiedziny w przynajmniej dwóch takich miejscowościach w 2016 roku. A może należycie już do aktywnych podróżników i odwiedziliście większość z nich? A może prawie wszystkie? A na końcu wpisu – KONKURS. Dwie osoby będą mogły sobie zobaczyć być może jedno z nich.

Liczby, które widzicie przy nazwach miejscowości to nasze subiektywne oceny w skali od 1-5. Wzięliśmy pod uwagę odpowiednio: odprężający klimat i atmosferę / liczbę zabytków i atrakcji / położenie i otoczenie.

A przeszukaliśmy w naszych archiwach i wspomnieniach tylko województwa południowe: 1. Śląskie (Dolnośląskie, Opolskie, Śląskie) i 2. Małopolskie (Świętokrzyskie, Małopolskie, Podkarpackie i Lubelskie).

Najpiękniejsze miasta w Polsce Południowej. Nasze zestawienie:

1. Bystrzyca Kłodzka – 3/4/4

bystrzyca klodzkaa

Rynek z ratuszem i renesansowymi zabudowaniami, średniowieczne mury obronne, baszty, gotycki kościół Michała Archanioła i brama wodna. Po prostu tu ładnie! Zwłaszcza, jak trafi się Wam tak ładna pogoda, jak nam kiedy zawitaliśmy do Bystrzycy Kłodzkiej. Szczerze mówiąc, to nie rozpoznałam się na zdjęciu powyżej. Chyba minęło już kilka ładnych lat od naszej wizyty! I chyba trzeba to powtórzyć!

Ciekawe miejsce blisko: Wodospad Wilczki w Międzygórzu, Kłodzko

2. Cieszyn – 3/5/4

cieszynski rynek

Cieszyn zawsze zachwyca, związku z tym bardzo chętnie tam jeździmy (zwłaszcza, że daleko nie mamy). Jest jednym z najstarszych ośrodków na Śląsku – wszystko rozpoczęło się na Wzgórzu Zamkowym, gdzie powstało grodzisko. Dziś można tu zobaczyć (znajdującą się także na dwudziestozłotowym banknocie – spójrzcie do portfela) Romańską Rotundę i Wieżę Piastowską. Spacer po cudnym rynku z zabytkowymi kamienicami i przyległych do niego krętych uliczkach a także po (i tu znów mamy nasze ulubione porównanie) „cieszyńskiej Wenecji”, wreszcie przejście przez Most nad Olzą do Czech to tylko kilka propozycji na dzień w Cieszynie.

Gdzie warto spać? Hostel 3 Bros – najlepszy w tej części Polski!

Ciekawe miejsce blisko: Zamek w Kończycach Małych 

3. Lanckorona* 5/3/5

lanckorona rynek jesienny

Najwspanialej chyba jest przyjechać tu jesienią. Warunkiem jednak jest „złota polska jesień” i piosenki Marka Grechuty w słuchawkach. Nam taki dzień właśnie się „trafił” zeszłej jesieni (jak ten czas leci!). Drewniane XIX-wieczne podcieniowe domy i zabytkowe wille prezentują się wtedy wyjątkowo ładnie. Lankorońskie koty i anioły wygrzewają się w ciepłym słońcu. Poza tym koniecznie trzeba zobaczyć ruiny zamku wzniesionego przez Kazimierza Wielkiego i wstąpić do kościoła św. Jana Chrzciciela, którego historia sięga XIV wieku. * Uwaga, Lanckorona, choć zawsze miasteczko – nie ma już praw miejskich.

Gdzie warto spać? Pensjonat Leśny Ogród – zarezerwuj

Ciekawe miejsca blisko: Sanktuarium i dróżki kalwaryjskie w Kalwarii Zebrzydowskiej

4. Świdnica – 2/5/3

Swidnica widok z wiezy

Świdnica to największe miasto obok Jeleniej Góry w naszym zestawieniu, w sumie nie pasuje do miana”miasteczka” raczej porządnego miasta. Ale niech będzie wyjątek. To nie tylko ładny i dobrze zachowany rynek, nad którym góruje katedra pod wezwaniem św. Wacława i Stanisława. Świdnica to przede wszystkim znany nie tylko w Polsce, ale także na Świecie (świadczą o tym zagraniczni turyści) protestancki Kościół Pokoju wpisany na listę UNESCO. To jeden z dwóch zachowanych tego typu kościołów w Polsce (jest jeszcze jeden w Jaworze, kolejny był wybudowany w Głogowie lecz  nie zachował się do dnia dzisiejszego). Tą perełkę Dolnego Śląska koniecznie trzeba zobaczyć. My będąc tam byliśmy po prostu dumni, że mamy w Polsce tak fantastyczne zabytki!

Gdzie warto spać? Apartamenty pod Lwem – zarezerwuj nocleg

Ciekawe miejsce blisko: Góra Ślęża

5. Paczków 2/4/3

paczkow fotolia

Choć nie lubimy tego typu określeń (a właściwie porównań), to nie możemy nie wspomnieć, że Paczków bywa (a nawet dość często jest) nazywany „polskim Carcassone”. A dlaczego? Przetrwały tu bowiem świetnie zachowane XIV – wieczne mury obronne (w niektórych fragmentach nawet pierścienie zewnętrzne oraz wewnętrzne obwarowań). Wieże bramne, aż 19 z 24 baszt oraz trójnawowy kościół św. Jana to te elementy paczkowskiego krajobrazu i historii, które stanowią o jego atrakcyjności. Odwiedzając ciocie wiele razy zawsze trafialiśmy na mury obronne. Im młodszym się było – tym odważniej się na nie wspinaliśmy.

Ciekawe miejsce blisko: Ruiny pałacu w Kamieńcu Ząbkowickim

6. Sandomierz – 4/5/3

sandomierz arkady na rynku

Ciężko zaryzykować stwierdzenie, że ktoś nie słyszał o tym historycznie ważnym i wybotnie ciekawie położonym nad Wisłą mieście. Dodatkowo rozsławione zostało przez serial „Ojciec Mateusz” i twórczość Zygmunta Miłoszewskiego. Sandomierz to przepiękny rynek, mnóstwo zabytkowych kamienic, a także cenne świątnie (jak na przykład Bazylika Katedralna z XIV wieku z cennymi polichromiami gotyckimi) a także Zamek Kazimierza Wielkiego, czy Dom Jana Długosza. Podobnie jak w przypadku Kazimierza Dolnego, w okolicach Sandomierza można odnaleźć lessowe wąwozy. No i mnóstwo sadów!

Gdzie warto spać: Klimatyczny pensjonat Sandomiria – zrezerwuj nocleg

Ciekawe miejsce blisko: Góry Pieprzowe, Opatów i podziemia Opatowskie

7. Wiślica – 3/4/4

IMG_0890

Historia tego miasteczka mocno łączy się z postacią Kazimierza Wielkiego. W 1347 roku tutaj właśnie ogłosił Statuty Wiślickie. Także jeden z najważniejszych zabytków miasta, bo Kolegiata Narodzenia Najświętszej Marii Panny została wzniesiona z fundacji wspomnianego wcześniej króla. W podziemiach znajdują się fundamenty romańskiej świątyni z IX wieku. Obok znajduje się gotycka kamienica Jana Długosza. Piękne położenie Wiślicy nad rozlewiskami rzeki Nidy i w środku Ponidzia – „polskiej Toskanii”, także stanowi o jej atrakcyjności. Warto wspomnieć także, że Wiślica była miastem aż do 1869 roku, kiedy to utraciła prawa miejskie.

Ciekawe miejsce blisko: Grodzisko słowiańskie w Stradowie (przeklęte miejsce!), Pińczów

8. Żarki – 3/3/5

zarki panorama

Nie kręćcie nosem. Perełka. To schowane pomiędzy wzgórzami zielonej Jury miasteczko, choć nie imponuje może układem urbanistycznym, zachwyca wielokulturowością i tradycjami. Ogromna społeczność żydowska pozostawiła po sobie synagogę i jeden z większych cmentarzy a na skraju miasteczka, gdzie występuje (tylko!) skromna parterowa małomiasteczkowa architektura stoi unikatowy zespół stodół kamiennych, służących dziś m.in jako plenery filmowe czy miejsce organizacji kupieckich jarmarków, z których Żarki słyną. Przybywa tu na nie nawet 10 tys. ludzi. Sporo z nich dla produktów tradycyjnych. Miasteczko tworzy mały zespół razem z dzielnicą Leśniów, gdzie znajduje się słynne i trzeba przyznać pięknie prezentujące się Sanktuarium Matki Boskiej Leśniowskiej.

Ciekawe miejsce blisko: Punkt widokowy na Queście Jurajskiej i ruiny kościoła Św. Mikołaja

9. Biecz – 4/4/4

biecz polskie carcassone

Pewnie niewielu wie, że jest jednym z najstarszych ośrodków Małopolski – prawa miejskie otrzymał w XIII wieku. Zobaczymy tu między innymi kościół Bożego Ciała a także Klasztor Reformatorów i sporo starych kamienic (Dom Becza, kamienica Barianów). No i najważniejsze – fragmenty średniowiecznych murów miejskich z dwoma basztami, rzecz w Małopolsce wcale nie oczywista. Ktoś nawet nadał mu kiedyś buńczucznie przydomek „polskiego Carcassone” – czyli tak jak Paczków 😉 oraz bardziej adekwatny „Perła Podkarpacia”. Naprawdę fajnie położone miasteczko, z pewnością należy do tych, którzy lubią na stosunkowo małym terenie zobaczyć maksymalnie dużo zabytków.

Ciekawe miejsce blisko: Gotycki drewniany kościół w Binarowej

10. Stary Sącz – 5/4/4

IMG_7926-2

Mocno związany z postacią księcia Bolesława Wstydliwego oraz jego żoną świętą Kingą. To nasze rodzinne strony, choć tak „blogowo”, by zrobić porządne zdjęcia to byliśmy tu w sumie niedawno. Co można powiedzieć o Starym Sączu oprócz tego, że ma swojski, galicyjski klimat i chyba jest jednym z najpiękniejszych, najbardziej romantycznych polskich miasteczek, gdzie bloki, wielopiętrowe budynki nie zaburzyły panoramy i krajobrazu kulturowego miasteczka. Panorama od strony Błoni i doliny Popradu jest naprawdę ładna, tak samo jak ze stoków Beskidu Sądeckiego, który okala Sącz. Wspominał o tym Jan Paweł II, który często tu wędrował. Stary Sącz lubią filmowcy, artyści i fotografowie. A Ul. Węgierska to chyba jedna z najpiękniejszych polskich ulic jeśli chodzi o niską, urokliwą architekturę sprzed lat.

Ciekawe miejsce blisko: Platforma widokowa „ślimak” w Woli Kroguleckiej, Beskid Sądecki

11. Jarosław – 3/5/3

jaroslaw fotolia

Posiadacz jednego z najpiękniejszych rynków w Polsce Południowo-wschodniej. I bardzo stary ośrodek. To książe kijowski Jarosław Mądry w IX wieku zbudował w tym miejscu gród obronny i właściwie wszystko wówczas się zaczęło. Jednak to okazałe jarmarki jakie organizowano nad Sanem w wieku XVI i XVII przyniosły Jarosławowi bogactwo i dobrobyt. Wszystko dzięki strategicznemu położeniu na skrzyżowaniu szlaków handlowych. Powstał wtedy między innymi wspaniały ratusz i okazałe kamienice (tzw. kamienice jarosławskie). Wzniesiono tu także obwarowany Klasztor Benedyktynek z kościołem św. Mikołaja i Stanisława Biskupa. Wszystko przetrwało. Łącznie z podziemiami od niedawna udostępnionymi publicznie. Zobaczyć tu można także Synagogę Dużą oraz Małą oraz Cerkiew Przemienienia. To najbardziej wielokulturowe miasto w naszym zestawieniu. Miasto lekko „wisi” na skarpie nad doliną Sanu. Warto odwiedzić je w drodze do Przemyśla czy nawet Lwowa.

Ciekawe miejsce blisko: Pałac w Wysocku

12. Nowy Wiśnicz – 3/3/4

Nowy Wisnicz
fot. Mateusz Nowak – podrozowacnajlepiej.pl

Nowy Wiśnicz to schowane pomiędzy wzgórzami pogórza o tej samej nazwie miasteczko, będące perłą w koronie posiadłości rodu Lubomirskich, które wielokrotnie mijamy w drodze w rodzinne strony. Niestety, gdyby nie pożar w XIX wieku byłoby jeszcze piękniejsze i drewnianą architekturą wyróżniało się w skali całej Polski. Kilka takich budynków zachowało się jednak przy rynku i w bliskim sąsiedztwie.
Ponadto wizytówką miasteczka są położone po drugiej stronie dzielącego go na pół jaru, budowle: renesansowy zamek Lubomirskich z czterema doniosłymi wieżami oraz kompleks klasztorny karmelitów przekształcony w więzienie. Wielkim walorem Wiśnicza (podobnie jak Jeleniej Góry i Lanckorony) jest piękne położenie.

Ciekawe miejsca blisko: Bochnia i kopalnia soli w Bochni

13. Pszczyna – 2/5/3

pszczynaaa

Śląska natura nakazuje nam obiektywnie wskazać więcej niż tylko Cieszyn w przypadku pięknych miast. Pszczyna to perła Górnego Śląska z jednym z ładniejszych rynków, zachowaną średniowieczną tkanką miejską ale głównie z powodu unikatowej rzeczy – założenia pałacowo – parkowego, które praktycznie przylega do starówki. Pałac w Pszczynie to jeden z najlepiej zachowanych tego typu miejsc w Polsce, że nie wspomnimy o parku w sąsiedztwie. Dla mieszkańców Śląska wydać się może już nudna jako miejsce wypadów na weekend, ale ludzi z reszty Polski zawsze „wbija w ziemię”. Będąc w aglomeracji trzeba koniecznie przyjechać tu choćby na pół dnia, tym bardziej, że poza pałacem można zajść do skansenu pszczyńskiej wsi, małego pałacyku – Ludwikówki czy nietypowej wieży wodnej, przekształconej na steampunkową restaurację.

Ciekawe miejsce blisko:

14. Lipnica Murowana 3/4/3

Lipnica murowana zabytki

Kolejne miasteczko, które formalnie straciło prawa miejskie. Ale historia nie kłamie. Centrum Lipnicy to owalny układ przestrzenny (niestety bez murów) i bardzo ładny rynek, pełen uroku starych domów podcieniowych, starego drzewostanu, pamiętającego zabór austriacki. Oprócz rynku, gdzie przy rzeźbie Św. Szymona, stojącego na dużej kolumnie, wiosną stoją słynne lipnickie, wielkanocne palmy, warto odwiedzić oraz absolutny hit na skalę polski – drewniany kościół św. Leonarda z 15 w wraz z starym cmentarzem. Cała miejscowość z uwagi na zakonserwowany po wiekach plan przestrzenny w skali mikro – wpisana została na listę UNESCO.

Ciekawe miejce blisko: Nie wiemy 😛

15. Kłodzko – 3/5/4

Kłodzko panorama

Może kojarzyć się z gotyckim mostem ozdobionym figurami świętych prowadzącym na przepiękną starówkę, który jest kopią mostu Karola znajdującego się w Pradze. Zresztą Kłodzko to taka nasza, skromna wersja Pragi. Może się także kojarzyć z gotyckim kościołem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny – to najważniejszy i najstarszy sakralny zabytek Kotliny Kłodzkiej oraz śladami wielkiej powodzi z 1997 roku, które przetrwały do dziś na elewacji. Zobaczymy tu jedną z najpiękniejszych rzeźb w Polsce – Madonnę z czyżykiem i sporo wielowiekowej architektury. Nad miastem wznosi się i czuwa Twierdza Kłodzka a pod nim – ciągnie labirynt podziemi, udostępniony do zwiedzania.

Gdzie spaliśmy:

Ciekawe miejsce blisko: Bardo Śląskie i przełom Nysy Kłodzkiej lub Duszniki Zdrój

16. Kazimierz Dolny – 5/4/4

KAzimierz dolny ania

Gdyby Kazimierz nad Wisłą, zwany też Dolnym, nie znalazł się w zestawieniu – byłoby ono bezcelowe. Kazimierz, choć najbardziej na północ położone miasteczko naszego zestawienia odwiedziliśmy całkiem niedawno. I absolutnie wskoczył do osobistego Top 5 w swojej kategorii. Niestety w tego też powodu czasami przeżywa oblężenie.
To królewskie miasto bogaciło się na handlu rzecznym wzdłuż Wisły i jako jedno z nielicznych miejsc w Polsce przypomina sporych rozmiarów osrodek miejski (biorąc pod uwagę wygląd rynku, liczbę renesansowych kamienic i kościołów), pomimo, że tak naprawdę zachował kameralny klimat i wielkość (spacerem można go zwiedzić w dwie czy też trzy godzinki).
Kazimierz jest pięknie położony na wiślanej skarpie, ze wzgórza zamkowego, dominującego nad miastem trudno nie zachwycić się miejską panoramą z zachodzącym i odbijającym się w tafli Wisły pomarańczowym słońcem. Nie zapominajmy oczywiście o kilkunastu głębokich lessowych wąwozach w okolicy, które przyciągają na spacery w baśniowej scenerii. Również nocne z pochodniami.

Gdzie spać? Zobacz najlepiej oceniane noclegi w Kazimierzu Dolnym

Ciekawe miejsce blisko: Ruiny zamku w Janowcu (widać w oddali na zdjęciu)

17. Chęciny – 3/3/4

checiny ryneczek

Dumny a jednocześnie niepozorny przedstawiciel woj. świętokrzyskiego. Nad starym miasteczkiem dominuje piękna bryła zamku, z którego rozciąga się imponująca panorama Gór Świętokrzyskich. Chęciny spodobały się nam już, gdy zerkaliśmy na stare ryciny i fotografie. To było ważne Miasto Królewskie Korony. A to rzut kamieniem z Kielc. Naprawdę warto tu przyjechać, już kilku osobom polecaliśmy a te nie żałowały.

Ciekawe miejsce blisko: Jaskinia Raj i skansen w Tokarni

18. Bolków – 3/3/5

bolkow fotolia

Będąc kiedyś na wycieczce szkolnej a później na praktykach z geologii zahaczyliśmy o Bolków. Raz w czasie słynnego „Castle Party”, gdy dumne, książęce miasteczko, aczkolwiek nieco senne, jak większość podobnych w Sudetach „ukoloryzował”y tłumy przebranych w gotyckie stroje fanów mrocznej muzyki. Bolków zamkiem stoi, być może jednym z 10 najpiękniej położonych w Polsce, ale i samo miasto zachowało sporo ciekawej architektury, podcieniowych domów i 13-wiecznych kamienic, pochyły rynek z ratuszem, choć całość nieco przerzedzona przez klocki z czasów powojennych. Jakby do tego dodać mglisty klimat legend o skarbach z czasów II Wojny Światowej – Bolków i okolice może się okazać celem podróży wielu z Was w 2016 roku.

Ciekawe miejsce blisko: Rycerska wieś Świny z ruinami zamku z 13 w.

19. Jelenia Góra – 2/4/4

jelenia gora rynek wieczor

To drugie obok Świdnicy (i drugie z Dolnego Śląska) wcale nie małe ale średniej wielkości miasto w naszym zestawieniu. Ale jest powód – naszym zdaniem jest to najpiękniej położone miasto w Polsce. Amfiteatralnie w Kotlinie o podobnej nazwie i pod Karkonoszami. Jelenia Góra ma pięknie zachowaną i odnowioną starówkę, niestety już bez obwarowań miejskich ale za to z dwoma basztami, z których prezentuje się okazale cała Kotlina, pełna zamków i pałaców. Jelenia Góra to też dzielnica Cieplice-Zdrój z pałacem Schaffgothów i parkiem zdrojowym oraz przepięknej natury ratusz.

Gdzie spaliśmy? Hotel Fenix. Ale warunki takie sobie

Ciekawe miejsce blisko: Zamek Chojnik, Karpacz

20. Czchów – 4/3/3

czchow panorama
fot. Mateusz Nowak – podrozowacnajlepiej.pl

No nazbierało się nam miasteczek w Małopolsce! Aż trzy pozycje leżą blisko siebie, bo z Czchowa jest rzut kamieniem i do Wiśnicza i do Lipnicy Murowanej. To mini-miasteczko w dolinie Dunajca pamięta oczywiście czas traktu handlowego na Węgry, zaczynało swoją karierę jako komora celna a później jako starostwo, kasztelania i miejsce sądów oraz zjazdów szlachty. Dziś oprócz małego runku z domami drewnianymi, centralne usadowioną studnią konieczni trzeba odwiedzić gotycki kościół oraz dominujący nad miastem zamek, z którego ostała się głównie romańska wieża obronna. Okolice Czchowa są bogate w sady jabłoniowe a pomiędzy nimi można odnaleźć przynajmniej kilkanaście drewnianych idyllicznych willi, do których aż chce się uciec.

Ciekawe miejsce blisko: Jezioro Czchowskie i Zamek Tropsztyn

Srebrna dwudziestka. Pozostałe propozycje i Wasze nominacje:

No jak nietrudno się domyślić, nie wszystkie kolejne miasteczka mieliśmy już okazję zobaczyć na własne oczy, co nie przeszkadza, by nasza wiedza turystyczno – krajoznawcza, pomogła nam wytypować (czy też fachowo: zwaloryzować) takie właśnie miejsca. Albo Wasze propozycje. Czekamy również na Wasze typy. Dopiszemy oczywiście!

Od zachodu do wschodu: Wleń, Lubomierz, Strzegom, Brzeg, Biała, Byczyna, Toszek, Żywiec, Zator, Sławków, Alwernia, Wieliczka, Pińczów, Opatów, Szydłów, Krasnystaw, Dynów, Jaśliska, Leżajsk, Lesko, Lubartów.

A z tych większych: Tarnów, Nowy Sącz, Przemyśl, Bielsko-Biała

Najpiękniejsze miasta i miasteczka w Polsce Płd. [Mapa Interaktywna]

Źródło zdjęć: 13 – UM Pszczyna; 5, 11, 18 – fotolia.com

Ilość komentarzy: 127 - dołącz do dyskusji!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 • Jan says:

  Nie byliśmy z tylko w Czchowie i Bolkowie. A tak to z żoną byliśmy w tych miastach i miasteczkach. Będzin, w którym mieszkamy też wart jest obejrzenia.

 • Byłam w Sandomierzu, przepiękne miasto. Te pełne uroku uliczki i ogrody. Mile wspominam czas spędzony w tym miejscu i serdecznie polecam każdemu!

 • bohun says:

  W Bieczu nie ma klasztoru reformatorów. Jest klasztor reformatów (franciszkanie). 10 km od Biecza jest pierwsza na świecie naftowa lampa uliczna (miasto Gorlice) i skansen przemysłu naftowego „Magdalena”. Pod Gorlicami rozegrała się jedna z największych bitew I wojny światowej w 1915 roku, do czasu pandemii w Sękowej corocznie odtwarzano rekonstrukcję bitwy, W samym Bieczu średniowieczny szpital Św. Ducha – wielki unikat. W pobliżu Biecza aż 5 obiektów drewnianych sakralnych wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO – dostępne dla zwiedzających. I Coraz słynniejszy Kromer Festival co roku w sierpniu (Marcin Kromer, wielki bieczanin). A ja się w Bieczu urodziłem. Pozdrawiam serdecznie.

 • Fotki już zachwycają a co mówić jak ma się to wszystko w zaciągnięciu ręki.

 • mrgregor says:

  Są jeszcze Tarnowskie Góry. Aż dziw bierze, że przy tych wszystkich zachwytach nad Śląskiem tak mało wspominacie o moim mieście.

 • Poznaniak says:

  Super są okolice Bielska Białej. Góra Żar z jeziorem miedzybrodzkim jest boskie.. Mała Szwajcaria. Do tego Szczyrk, Ustroń i Wisła.

 • Coma says:

  Cudne zestawienie.
  Mam tylko pytanie, czy przypadkiem foto CHĘCINY nie jest z Kazimierza? Bo to nie jest zamek w Chęcinach, który uwielbiam!

 • Blahdnb says:

  Jak można było pominąć Zamość

  • Wędrowne Motyle says:

   Nie wiemy czy wypada Zamość zaliczać do Południa. Może lepiej następnym razem o Wschodzie

 • Justyna says:

  Odwiedzone 5 z 20 🙂 kolejne dopisane do listy czekają na urlop 🙂

 • Ola says:

  Brakuje mi tu Nysy. Nie wiem czy odwiedziliście ją ale zawsze jak słyszę gdzieś Paczków zadaję sobie pytanie czy tylko murami wygrywa z piękną Nysą

  • Wędrowne Motyle says:

   Byliśmy w Nysie. Piękna, ale niestety pokiereszowana przez wojny 🙁

 • Arkadiusz says:

  Witam mieszkam w mieście Kazimierza Wielka,miasteczko nie zostało wybrane i nie mam nic przeciwko a nawet sam był bym oburzony gdy by zostało wybrane komuna zatrzymała się w nim i jest rządzi do tej pory. Nie inwestuje w wygląd ,brzydko nie ma gdzie wyjść z dziećmi posiedzieć park zrobiony z grube miliony tylko po co nie ma tam co robić jest komplet huśtawek i innych rzeczy dla dzieci ale to jeden komplet i porozrzucany po całym parku ,rynek zrobiony pod cwaniaków którzy mają sklepy przy nim zrobili sobie parking ,kostka się pozapadała ponieważ to miał być rynek dla pieszych ,imprezy np: Dni Kazimierzy totalne dno bardzo mało mieszkańców przychodzi ,czas świąteczny Boże Narodzenie bez żadnego wystroju miasteczka , na jednej krzywej choinie wieszają bombki z lat 70-tych a wkoło miasteczka takie jak Skalbmierz Wiślica Chmielnik Staszów Stopnica Koszyce pięknie przystrojone nocą ciemno i ponuro taka jest Kazimierza Wielka nie polecam tego miasta na przyjazd szkoda czasu są dużo dużo lepsze i piękne miasteczka

 • Jan Feliks Tomczyk says:

  Warto pamiętać że w kolegiacie w Wiślicy znajduje się Płyta Wiślicka – unikalny w skali światowej zabytek z XII wieku.
  Do miast dodałbym jeszcze:
  – Kowary (piękne położenie, klimatyczna starówka, kościół z cennym wyposażeniem, wspaniały ratusz, przepiękne sanatorium Wysoka Łąka, dwa pałace z ciekawą historią, sztolnie) – zdecydowanie najładniejsze podkarkonoskie miasteczko, a obecnie zapomniane i senne
  – Gryfów Śląski (układ urbanistyczny i zabytki a zwłaszcza kościół z renesansowym nagrobkiem Schaffgotschów, monumentalnym manierystycznym ołtarzem i sklepieniem z unikatową dekoracją sgraffitową)
  – Przemyśl (przedstawiać nie trzeba)

 • Adrian z Łodzi says:

  DOLNY ŚLĄSK to skarbnica wielu magicznych zamków i pałaców. Po drugiej wojnie światowej i przesunięciu Polski, jak starej szafy, ze wschodu na zachód, ich ilość i wartość zrekompensowała wielokrotnie mienie i zabytki zostawione przez Polskę za Bugiem. Niestety, wiele pałaców, zamków i dworów na Dolnym Śląsku, zamienionych na obiekty publiczne lub PGR-y uległo degradacji i zniszczeniu w okresie PRL-u lub w latach 90-ych. Jednak jeszcze więcej wciąż pozostało. Trzeba je ratować, a te co są w dobrej kondycji, zwiedzać i podziwiać ich piękno!!!!!

 • Paweł. D says:

  Dla mnie osobiście chociaż jestem z Podkarpacia to najatrakcyjniejszym województwem spośród wszystkich w Polsce jest Małopolskie. Uważam tak ponieważ (tyczy się to kwestii upodobań, gustu itp.) zawsze lubiałem i lubię nadal przebywać w tamtych stronach. Mam tu na myśli krajobraz beskidów, Tatr, Pieniny, Gorce itd. Jeżeli chodzi o Polskę to jest to dla mnie szczególne miejsce w które powinien przyjechać każdy Polak. Jednak chciałbym zaznaczyć, że dając taką opinię temu regionowi w Polsce nie mam zamiaru żle ocenić tego co jest i myślę, że będzie dalej atrakcyjne w moim regionie t. na Podkarpaciu. Wiadome są to dzikie i tajemnicze Bieszczady, Beskid Niski może nie najwyższy w polskich Karpatach ale za to najdłuższy oraz inne miejsca np. pogórza karpackie, rzeka San; w całości należy do
  Podkarpacia, rożne miejscowości jak Baranów Sandomierski, Sandomierz( no niestety ale nie należy do woj. Podkarpackiego- znajduje się na drugim brzegu Wisły,która stanowi granicę między woj.Podkarpackim a Świętokrzyskim), który leży w odległości zaledwie 10 km od Tarnobrzega,koło którego znajduje się sztuczne jezioro Machowskie, jedno z największych po Jeziorze Solińskim w Bieszczadach na Podkarpaciu. Inne znane atrakcje to zabytkowy Przemyśl,pobliski Krasiczyn, Jarosław, na południu regionu: Rymanów Zdrój, Iwonicz Zdrój wraz z pobliskimi miejscowościami, Dukla aż do samej granicy słowackiej.No może jeszcze Arłamów znana wiadome komu.Byłem tam, Hotel naprawdę drogi, ciekawa okolica ale i straszne zadupie w dodatku blisko Ukrainy.Są jeszcze inne zakątki w naszym regionie także warte uwagi, jest ich sporo np. Góry Słonne taki jakby mikroregion w pobliżu Bieszczad, Magura Małastowska i Magura Wątkowska, która jeżeli by patrząc na mapę np. fizyczną to tylko niewielki skrawek znajduje się w granicach naszego województwa.Te dwie ostatnie leżą w Beskidzie Niskim w bliskim sąsiedztwie województwa Małopolskiego. Zresztą jak myślę to w Małopolsce chociaż wiem że jest niebezpieczniej to w kwestii bardzo istotnej tj.możliwości pracy i zarobków( możliwe, jest podobnie a może i tak samo) sądzę, że jednak sytuacja ma się inaczej..

 • Janusz says:

  Polecam więcej miast z kotliny kłodzkiej. Np. Lądek Zdrój, Polanica zdrój, Kudowa, Duszniki itd.

 • Wiktoria says:

  Mieszkam w Jarosławiu i cieszę się że ci się podoba 😁😁

 • Kocan says:

  Polecam taką dużą wieś Sokołowsko koło Wałbrzycha, kiedyś znane uzdrowisko, Obecnie wygląda jakby czas się tam zatrzymał 100 lat temu. Niesamowity klimat.

 • Piotr says:

  Bardzo polecam również Muszyna, Krynica, Sanok, Krosno, Szczawnica. Pozdrawiam 🙂

 • Gama says:

  Zapraszamy do Szydłowca. Prawdziwa perełka

  • Antek says:

   Właśnie jesteśmy piękne miejsce małżonka mnie namówiła

 • Herbi says:

  Brakuje: Zamościa, Przemyśla, Złotoryi i Zwierzyńca.
  Reszta w trafiona w punkt.

 • Karolina says:

  Wielkie dzięki za post i wszystkie komentarze! Stworzyłam na ich podstawie swoją mapę miejsc do zobaczenia 🙂 ponad 100 pozycji. Przy okazji każdej podróży można zahaczyć o pobliską miejscowość.. a przybyło ich na mojej mapce.

 • Kamil says:

  Hej, właśnie wybieramy się na przyszły weekend do Cieszyna. Oprócz samego miasteczka i okolicznego zamku, może ktoś polecić jakiś przyjemny szlak na jakiś szczyt?

 • Dodałabym jeszcze Bolesławiec ze słynną ceramiką i najdłuższym akweduktem w Europie, no i moje ulubione miasteczko Karpacz 🙂

 • Biecz i Szydłów z tych mniej znanych miejscowości zrobiły na mnie niesamowite wrażenie. I to właśnie Szydłów podmienilbym na Czchów w tym top zestawieniu. 🙂

 • Fajnie, że i Żarki są <3 Ilekroć tam jestem, dzięki ich specyficznemu klimatowi czuję się jak na wakacjach - mimo że to rzut beretem od mojego miejsca zamieszkania 😉

 • Zew Przygody says:

  Świetne zestawienie, przyda się na pewno! Pozdrawiam:)

 • a gdzie Zamość? 🙁

 • A ja zapraszam na weekend na Śląsk, np Tarnowskie Góry są przepiękne, a do zwiedzania masa rzeczy w okolicy. Tu naprawdę jest ciekawie ☺

 • Klub Podróżników BIT właśnie w drodze do Kazimierza Dolnego:) musimy sprawdzic czy jest taki jak piszecie 🙂

 • Leodrone says:

  A ja zapraszam do Muszyny pow. nowosądecki woj. małopolskie: https://www.facebook.com/leodronepl/videos/1437489139657485/?pnref=story

 • Polska says:

  Iłża

 • Łukasz says:

  A czemu nie ma w tej liscie Pieknego Tarnowa? Piekna zabudowa miejska,rynek i ruiny zamku! Dodatkowo Polski Biegun Ciepła 😉

  • Wędrowne Motyle says:

   Bo to już dość spore, duże miasto. Byliśmy tam 3 tygodnie temu. Prosze zobaczyć na stronie głównej bloga 🙂

 • Sebastian says:

  Zwiedzając urokliwy CIESZYN, odwiedziłem foodtrucka: INTERNATIONAL FOOD FIGHTS!!! Przy moście granicznym z Czechami, zjadłem jednego z najlepszych burgera w moim życiu z 100% wołowinki! POLECAM KAŻDEMU! 🙂

 • A Ladek-Zdrój ? Najstarsze polskie uzdrowisko.

 • brakuje Zamościa!

 • My proponujemy również Zwierzyniec 😉

 • Moje faworytki to Bystrzyca, Świdnica i Wiślica. Piękne dziewczyny

 • Mrągowianka says:

  A ja polecam wszystkim Mrągowo ;). Sama tu od niedawna mieszkam, ale miasto jest po prostu przeurocze, jak zresztą całe Mazury. Warto przepłynąć się jachtem – https://bofort.pl czy też pozwiedzać piękną architekturę.

 • Angelika says:

  Świetny post! Fantastyczne miejsca oraz bardzo ciekawy opis 🙂

 • Andzia says:

  Pszczyna, Cieszyn, Swidnica i Sandomierz odwiedzone 😉

  • Kate says:

   Definitywnie na tej liście brakuje ZAMOŚCIA. Nazywany też Perłą Renesansu, Pawdą Północy oraz Miastem Idealnym. Chętnie odwiedzany przez turystów, a szczególnie z bardzo dalekich stron. Przepiękna starówka i okolice, duża liczba zabytków. Jeśli jeszcze nie byłaś to GORĄCO POLECAM 😉

 • Bolków, Świdnica – piękne zdjęcia. Zresztą inne też dobre! 🙂

 • Urszula says:

  a ja zapraszam do Krosna i okolic:) miasta szkła, kolebki przemysłu naftowego, do zamku w Odrzykoniu (w oparciu o jego historię powstała „Zemsta” Fredry), na majowy weekend górskich zawodów balonowych i inne – https://visitkrosno.pl

 • Wlasnie jestesmy w drodze do Lanckorony, a wczoraj byliśmy w Żarkach☺ pozdrawiamy z okolic Oświęcimia. Szkoda tylko, że pogoda taka sobie.

 • Joanna says:

  Z dużych miast koniecznie Łódź ! Tu nie ma „średniowiecza”, bo to przemysłowe miasto, nawet „miasto meneli”:)).Ale na tym szarym brzydkim tle znajdziemy prawdziwe perły -jest klimat „ziemi obiecanej” (Księży Młyn) i fantastycznie zaadoptowane zabytki architektury przemysłowej (Manufaktura).Dużo przepięknych secesyjnych kamienic i dawnych fabrykanckich pałaców (Poznańskiego, Scheiblera).To „polskie Hollywood” – jest Muzeum Kinematografii, słynna szkoła filmowa i Aleja Gwiazd.Są świetne muzea (Biała Fabryka, Muzeum Sztuki) i niesamowite zaułki (Pasaż Róży).Jest też nowoczesna architektura („stajnia jednorożca”) i słynna Pietryna z mega klimatycznym OFF Piotrkowska. Mix wrażeń , ale nie ma nudy:))

 • Janusz says:

  polecam Ciężkowice -nie trzeba zwiedzać skansenów – to typowa Galicja -Piękne miasteczko

  • Łukasz says:

   Zgadzam się, ładny rynek, piękny w duchu neogotyku i neoromanizmu kościół, no i atrakcja nr 1 – Skamieniałe Miasto. Warto się wybrać „złotą jesienią”.

 • Dobrze znamy Bystrzycę i Kłodzko – w końcu to nasi sąsiedzi 😉

 • o Łańcucie zapomnieliście!!!

 • Paweł says:

  A kiedy północna Polska? pas pojezierzy i morza? miasta jak Chełmno, Brodnica, Bytów, Chojnice, Stargard, Barlinek, Gniew, Lidzbark Warmiński, Frombork, Ostróda, Pułtusk, Drohiczyn, Supraśl, Gniezno ….

  • Wędrowne Motyle says:

   Byliśmy w połowie z tych miast. Jeszcze nam troche brakuje to takiego zestawienia. Dużo trudniej nam geograficznie tam pojechać.

 • BASIA says:

  Pomimo, że miejsc w Polsce zwiedziłam wydaje mi się, że sporo to z Twojej listy 20 byłam tylko w Cieszynie i Kazimierzu Dolnym.
  Z listy wymienionej „Od zachodu do wschodu” to: Żywiec, Wieliczka.
  „A z tych większych” to: Przemyśl, Bielsko-Biała

 • Daniel Whaib says:

  olaboga, moje Żarki :O

 • Świetny pomysł rankingu. Może jakiś plebiscyt w przyszłości? A ja polecam Kotlinę Jeleniogórską i jej piękne, odrestaurowane zamki i pałace sąsiadujące ze szlakami wędrówek górskich 🙂

 • Pisząc o Pszczynie to prawdziwym grzechem jest nie wspomnieć o żubrach 😉

 • Te „Ruiny pałacu w Kamieńcu Ząbkowickim” do edycji, bo teraz pałacowi do ruin bardzo daleko i od kilku lat pięknie wszystko remontują 🙂

  • Wędrowne Motyle says:

   Chyba nie aż kilku, bo 3 lata temu jak byliśmy to jeszcze hulał wiatr. Ale dopisane 🙂 Wrócimy tam więc w tym roku

  • Ja byłam 2 lub 3 lata temu i byłam bardzo zaskoczona. Pozytywnie oczywiście 🙂 Nie wiem czy bywaliście w tych rejonach wcześniej, ale kiedy byłam mała to Kamieniec Ząbkowicki kojarzył mi się z bandą rozwścieczonych psów i kozą na łańcuchu przypiętą przy arkadach. Zawsze tam jeździliśmy z nadzieją, że uda się wejść i za każdym razem widok był coraz gorszy, więc zwiewaliśmy co sił w nogach 🙂 Ja mam do pałacu jakieś 30 km, może jutro pojadę na zwiady i dam Wam znać 🙂

 • grzegorz says:

  dziwię się że nikt nie dostrzega miast górnośląskich , które mają całą masę zabytków techniki ale nie tylko, jest dużo zieleni a i starówki w Gliwicach, Bytomiu, Tarnowskich Górach i Siemianowicach są piękne i godne poznania.

 • Iwona says:

  Stary Sącz-przepiękny czyściutki i zadbany…można powiedzieć moje rodzinne strony…od lat się nie zmienia-i super bo nie dotyka go współczesność…przepiękny rynek-wąskie kręte uliczki-wszystko ma swoje miejsce…no i te góry…

 • Wstyd. Byłam tylko w 1.

 • Magda says:

  Polecam Złotoryję. Jedno z najstarszych miast (prawa miejskie nadane w 1211 r.) z Basztą Kowalską (krzywą), pozostałościami murów miejskich, sztolnią po kopalni złota, kościołem z wieżą widokową i muzeum złota 🙂

 • Dorota Gm says:

  Jak mogłam przeoczyć ten konkurs 🙁 Świetna idea, małe miasteczka są często pomijane i niedoceniane, a przecież leży w nich tak wielki urok.

 • Wędrowne Motyle says:

  UWAGA! WYBÓR JURY
  Postanowiliśmy nagrodzić Annę za propozycję Wadowic (dobrze pasuje do idei i rozpisana dość szczegółowo) oraz Jakuba za Nysę (chyba najbardziej pominięte przez nas miasto, bo przecież „śląski Rzym”). Za wszystkie propozycje dziękujemy. Laureatów prosimy o kontakt z nami mailowy lub na FB. Dajmy sobie 7 dni, jak nie to będziemy nagradzać kolejnych wyróżnionych.

 • natalia says:

  A może Piwniczana – Zdrój? Tak by trochę poobcować z naturą, blisko np. do Szczawnicy i pyszna Piwniczanka pod ręką 🙂 Idealnie też na wypady na Słowację 🙂

 • Diana says:

  Ciekawa jestem czy odwiedziliscie juz, bardzo niedaleko slawnego zamku w Bolkowie przepiekne ruinki zamku w Swinach. Robia wrazenie, moim zdaniem wieksze niz Bolkow. Pozdrawiam 🙂

 • Łukasz says:

  Polecam Szklarską Porębę, mimo iż odstraszyć mogą tabuny turystów,to jednak warto się przemóc i pojechać. Trzeba koniecznie zobaczyć dwa wodospady: Szklarki oraz Kamieńczyka (ten drugi to najwyższy wodospad Sudetów). Fani radiowej Trójki powinni zaliczyć skwer ich ulubionego radia, by następnie udać się na zwiedzanie Muzeum Karkonoskiego w Domu Hauptmannów. Trzeba też pojechać kawałek za miasto by zobaczyć Zakręt Śmierci, a z niego przepiękny widok na Karkonosze. Najważniejszym punktem wycieczki do Szklarskiej powinna być jednak podróż Koleją Izerską do Harrachova. Ta najwyżej położona linia kolejowa w Polsce, prowadzi przez malownicze górskie krajobrazy,urwiska i lasy. Przejazd w jedną stronę trwa ok 40 min., można wysiąść w Harrachowie i podejść zobaczyć skocznię.

 • Ala says:

  W 2016 roku warto odwiedzić Świeradów Zdrój. To urocze, poniemieckie miasteczko do którego nie dotarły jeszcze tłumy turystów i do tego pięknie położone na stokach Gór Izerskich. Zaliczyć trzeba koniecznie urokliwy ponadstuletni Dom Zdrojowy czy Czarci Młyn (XIX- wieczny zabytek techniki, w którym również samodzielnie można zmielić zboże). Pozostaje też świetną bazą wypadową dla górskich wypadów w Góry Izerskie i dalej w Sudety.

 • Anna says:

  Bardzo polecam niewielkie, ale jakże znane miasteczko Wadowice 🙂 Pomimo tego, że co roku przyjeżdża tam mnóstwo ludzi zobaczyć rodzinne strony Papieża, nie zostało ono skomercjalizowane w brutalny sposób i nadal zachowało swój urok. Może dlatego, że mieszkańcy ciągle żyją tam w normalny sposób, nie nastawiając się całkowicie na turystykę. Wadowice to raj dla narciarzy i świetna baza wypadowa w Beskid Mały, już w centrum miasta zaczynają się szlaki, co jest urokiem górskiego miasteczka. Można zwiedzać Wadowice idąc śladami Papieża i pielgrzymek ;), czyli jego dom na rynku, piękny kościół, ale warto się także oddalić od głównego placu i pospacerować po starej części miasta pełnej kawiarni, ogródków i życia. Obowiązkowo trzeba się zatrzymać na kremówkę, która stała się symbolem Wadowic, ja polecam cukiernie Galicjanka w samym centrum :D. Na koniec dnia można posiedzieć na ławce nad Skawą, w wadowickiej „Wenecji”, oglądając wędkarzy stojących po pas w rzece i z cierpliwie czekających na ryby.

 • Hania says:

  Jeżeli może być miejscowość, która miastem była ale utraciła prawa miejskie to polecam Łagów w województwie świętokrzyskim. Cisza, spokój, trochę zabytków i ciekawostek. Dookoła dużo szlaków pieszych i rowerowych. Każdy znajdzie coś dla siebie 🙂

 • Asia says:

  Dla mnie pięknym i urokliwym miastem, do którego zawsze chętnie powracam jest Szczyrk. Przepiękne widoki, trasy turystyczne, spacerowe i rowerowe – To gratka dla osób lubiących aktywny wypoczynek. Deptak i ścieżka rowerowa, ciągnąca się wzdłuż rzeki Żylica, przy której można odpocząć na ławeczce lub po prostu, przy ładnej pogodzie, rozłożyć koc na trawie. Skocznia narciarska, na której w sezonie odbywają się zawody. Przepiękny, odnowiony rynek. Drewniany kościół – sanktuarium św. Jakuba i Kościół na Górce, z którego roztacza się widok na Skrzyczne. Warte uwagi jest również samo Skrzyczne, na które można wejść pieszo, albo wjechać odnowioną już kolejka linową. Miałam okazje wjechać tam w środku zimy i pomimo, że na szczycie było okrutnie zimno, widoki były tego warte. Mnóstwo kawiarni i restauracji, w tym Stary Młyn, który znajduje się w samym centrum. Lokal ten, jak i wiele innych w Szczyrku został urządzony w regionalnym stylu co daje naprawdę nie powtarzalny klimat. Polecam również kawiarnię Bakatela, gdzie można zjeść przepyszne desery lodowe, w całkiem przystępnej cenie. Bardzo miło wspominam wejście, w maju z Białego Krzyża na Malinowską Skałę, gdzie na dole trasy panowała już wiosna, a u góry roztaczał się jeszcze prawie że zimowy krajobraz. Trawa była już zielona, nawet gdzie nie gdzie kwitły pierwsze polne kwiaty, a korony drzew zmrożone lodem. Idąc w przeciwnym kierunku można zwiedzić starą góralską chatę tzw. Chatę Wuja Toma. Dla mnie Szczyrk, to trochę takie małe Zakopane, piękne widoki, urokliwe miejsca i budynki w prawdziwie góralskim stylu.

 • Michał says:

  Ze swojej strony szczerze polecam miejsca odwiedzane wraz z Żoną, przed paroma zaledwie dniami. Bazą był hotel w okolicy Racławic,w powiecie Miechowskim, woj Małopolskie,skąd rowerami penetrowaliśmy pobliskie miejscowości. Przejechanie 70 km. pozwoliło nam zobaczyć wiele ciekawych miejsc. Zahaczyliśmy nawet o sąsiednie woj. Świętokrzyskie, zwiedzając miejscowości Działoszyce, oraz Sancygniów, niezwykle urocze,spokojne, a mające wiele historycznych ciekawostek. Sumarycznie z żoną mamy prawie 150 lat, lecz jak rzesz to niewiele w porównaniu do czasów, których śladów i wspomnień byliśmy świadkami. Na pewno powrócimy tam, bo jest jeszcze wiele do zobaczenia i przeżycia.

 • Joanna says:

  Będąc w Chęcinach, czy Wiślicy warto odwiedzić JĘDRZEJÓW. Muzeum im. Przypkowskich z cudowną kolekcją zegarów słonecznych, obserwatorium astronomicznym i fascynującą biblioteką. W Muzeum bywał i pisywał wiersze Władysław Broniewski, przyjaciel Tadeusza Przypkowskiego- syna założyciela kolekcji Feliksa i ojca obecnego dyrektora Macieja. Warto też zwiedzić Klasztor Cystersów, gdzie swoje Kroniki pisał Wincenty Kadłubek. A na rynku, który niestety płonął wielokrotnie i nie zachował ratusza i innych zabytków architektury, można sprawdzić godzinę patrząc na zegar słoneczny umieszczony na jednej z kamienic. Jędrzejów występował w literaturze i filmie.

  • Dorota says:

   Warto dodać, że bł. Wincenty Kadłubek zmarł w Jędrzejowie i w kościele jest jego grób. A muzeum zegarów słonecznych jest po nowojorskim i londyńskim trzecim największym na świecie.

 • Lancut-Wojnicz-Bochnia-Wieliczka i oczywiscie Niepolomice.(Czorsztyn,Kroscienko.Szczawnica) (Krzeszowice z pieknymi dolinkami Bolechowice-Bedkowice i ruiny zamku w Teczynku)

 • AGAG says:

  Mój typ to Ciężkowice, malutkie miasteczko z rezerwatem skalne miasto. Mieści się tam wodospad, który czasami w zimie zamarza, niesamowity widok. W koło jest wiele innych atrakcji pałacyk Paderewskieggo no i same skały, nic tylko trzeba zobaczyć

 • Wojciech says:

  Polecam gorąco Roztocze. Zamość, Krasnobród, Zwierzyniec i wszystkie przyległości.Teraz jesienią bajkowe kolory.A i historii wiele.

 • Tomasz says:

  Miasto jagiellońskie, miasto królewskie czyli KRASNYSTAW alias Szczekarzew „1394” w Ziemi Chełmskiej.

 • Łukasz says:

  W tym zacnym gronie, zdecydowanie brakuje Podzamcza w gminie Ogrodzieniec z licznymi atrakcjami. Jak wiadomo miasteczko położone jest na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Króluje tam zamek, a w nim moc atrakcji, imprez i pokazów. Nieopodal znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Skałkowej, Suchy Połeć z tarasami widokowymi, a także mekka wspinaczy – Góra Birów, obecnie sprzężony z ogrodzienieckim zamkiem zrekonstruowany gród z XIII/XIV wieku. Ponadto park miniatur, parki linowe, rozrywki, doświadczeń i wspaniałe jurajskie ostańce.

 • renata says:

  W powyższym zestawieniu zabrakło pięknego miasta, którym są Ząbkowice Śląskie. Poza zabytkami, którymi są: ruiny zamku z Wieżą Bramną, z widokiem na Wieżę Zegarową, czy prawdziwa Krzywa Wieża, koniecznie trzeba odwiedzić Izbę Pamiątek Regionalnych. Tam można się zapoznać z makabryczną historią, jaka miała miejsce w Ząbkowicach w 1606 roku. Wówczas to, pod pretekstem sprowadzenia epidemii dżumy oraz bezczeszczenia ludzkich ciał, aresztowano, torturowano oraz spalono żywcem rodzinę miejscowych grabarzy. W komnacie, zaaranżowanej na salę rozpraw, obejrzeć można 15-minutowy film produkcji National Geographic, traktujący o tych wydarzeniach. W kolejnej sali czeka już na nas imć Mary Shelley – autorka powieści pt. Frankenstein czyli współczesny Prometeusz. Usłyszała ona ponoć historię o grabarzach z Ząbkowic, nazywających się wówczas Frankenstein, a opowieść ta zainspirowała ją do powstania powieść grozy. Niezależnie od rzeczywistych powiązań angielskiej pisarki z ponurą historią z XVII wieku, miasto zamierza korzystać z legendy o wskrzeszonym potworze. W podziemiach izby urządzono tedy „Laboratorium Frankensteina”, które to szczególnie bardzo młodych zwiedzających może przyprawić o emocje.

 • Laura says:

  Mi skradło serce miasto Przemyśl. Wąskie uliczki i niskie kamieniczki to zdecydowanie to, co kocham w małych starych miastach. Zwłaszcza, gdy wspinały się razem ze mną na wzgórze zamkowe. Dodatkowo bardzo zadbany brzeg Sanu, nad którym można przesiadywać godzinami, również robi miłe wrażenie. Zdecydowanie nie żałuję, że to właśnie od Przemyśla w zeszłym roku rozpoczęłam swoją samotną wyprawę na Wschód Polski 🙂
  A moje oceny na temat tego miasta (w Waszej skali 😉 to:
  5/3/3

 • Wiktoria says:

  Krosno również w Beskidzie Niskim. Zabytkowe kamieniczki, kościoły, dzwonnica, Rynek. Tzw.,, Szklane Zagłębie ,, , jak również kolebka przemysłu naftowego.

 • Jarek says:

  W większości byłem. Zdecydowanie brakuje tu pozycji takich jak Przemyśl i Sanok. Pozdrwiam

  • Wędrowne Motyle says:

   Przemyśl to wielki nieobecny. Jeszcze nie byliśmy 🙁

  • Tomasz says:

   Zwiedzić ogromną ilość miejsc, ale nie odwiedzić Przemyśla to grzech. No i do tego na liście Jarosław w którym mieszkałem. Kojarzy mi się tylko ze smrodem z pobliskiego zakładu Sokołowa:P

 • Daria says:

  A ja polecam Bodzentyn. Przepiękna, cicha miejscowość przytulona do Gór Świętokrzyskich. Oprócz ruin zamku biskupów krakowskich koniecznie trzeba zajrzeć do kościoła parafialnego. W ołtarzu, który kiedyś wisiał w katedrze na Wawelu koń nieprzyzwoicie świeci zadem. Uliczki ciche, zaułki czekające na odkrycie. Miasteczko nadal autentyczne.

 • Wiktoria says:

  Chciałabym polecić malowniczą wieś w sercu Beskidu Niskiego – Krempna. Znajduje się tam siedziba Magurskiego Parku Narodowego- najmniejszy, jednocześnie najbardziej zalesiony PN w Polsce. Liczne ścieżki przyrodnicze, szlaki turystyczne prowadzące przez mostki, schody na stare cmentarze, cerkowisko. Opuszczona Dolina Żydowskiego ze starymi sadami. Nieopodal pięknie odwnowione cerkiewie w Świątkowej Wielkiej, Małej . Urokliwe tereny Beskidu Niskiego – kraina wilka, rysia to upragnione miejsce wypoczynku dla tych, którym marzy się spokój i bezpośredni kontakt z naturą.

 • A ja polecam moją ukochaną Trójwieś, czyli Istebną, Koniaków i Jaworzynkę, jedno z niewielu miejsc w Beskidzie Śląskim, w którym nadal żywe i autentyczne są góralskie tradycje. Uwielbiałam tam jeździć jako dziecko (na jagody na Ochodzitej), uwielbiam i teraz (żeby po raz setny posłuchać opowieści Janka w Chacie u Kawuloka), uwielbiam zabierać tam dzieciaki (spacer na Trójstyk czy trochę edukacji w sali nadleśnictwa). Klimaty Trójwsi nie na się opisać, trzeba tam pojechać i zobaczyć. I potem wracać 😉

 • Iza says:

  Stary Sącz to moje rodzinne miasto i potwierdzam, jest piękne. Nie wiem czy na pewno mieliście na myśli ul. Węgierską, ale ta, którą widać na zdjęciu to ul. Kazimierza Wielkiego prowadząca z Rynku do Kościoła. Odwiedzających zachęcam do wypicia kawy na balkonie „Marysieńki” z widokiem na Rynek, Klasztor ss. Klarysek oraz wspomnianą ul. K.Wielkiego. Polecam gorąco, szczególnie teraz przy jesiennych kolorach gór Beskidu otaczających miasto.

  • Wędrowne Motyle says:

   Tak, chodziło nam o Węgierską. Kazimierza też jest b. ładna (co widać), ale krótsza

 • jakub says:

  Gorąco polecam zwiedzić Nysę. Nie na próżno w przeszłości nazwaną ją Śląskim Rzymem. Mnogość gotyckich kościołów, Bazylika z najstromszym dachem w Europie oraz zachowany w stanie dobrym ogromny kompleks fortyfikacji pruskich, w których więziony był min Król Francji. Świetnie zachowały się także niektóre kamienice i całe części zabytkowych dzielnic. Dodatkowo Jezioro Nyskie z kilkoma plażami w sam raz na letni wypoczynek. Pozdrawiam 🙂

 • Grażka says:

  Zapraszam do Bielska-Białej, jedno z najpiękniejszych miast na Podbeskidziu. Nie tylko wspaniałe widoki, krajobrazy ale również zabytki. Pięknie odrestaurowany dworzec PKP, Muzeum w Zamku Sułkowskich, piękna Starówka, Teatr Polski i wiele innych…
  Gratulacje – świetny blog. To dzięki Wam udało nam się zebrać siły i zacząć zwiedzać piękne okolice a zaczęliśmy od Adrspach i Teplickich Skał, co nie było łatwe z niepełnosprawnym dzieciaczkiem. Mimo wysiłku była to jak najbardziej trafna decyzja. Chętnie byśmy ją powtórzyli…i szukamy inspiracji na kolejny wyjazd właśnie u Was 🙂 Wielkie dzięki i pozdrawiamy

  • Wędrowne Motyle says:

   To oczywiste. Ale to za duże już miasto do takiego zestawienia 🙂

  • matusz says:

   a będąc na Podbeskidziu zapraszam również do Andrychowa i zwiedzenia pięknych pasm Beskidu Małego / Żywieckiego.

 • Iwona says:

  Polskie Carcassonne to najwspanialszy Szydłów, do którego zwiedzania gorąco namawiam !!!

 • Julia says:

  Jelenia Góra, Bolków, Cieplice – całe moje dzieciństwo. Dzięki za wspomnienia! Sam mówi, że na liście powinien być Żegiestów! Będziemy zwiedzać okolicę w grudniu i robię miejsce na Stary Sącz – wygląda super <3

 • Rafał says:

  Kazimierz Dolny faktycznie można zwiedzić w ,,dwie” ,,czy” godzinki, ale bardziej skłaniał bym się ku ,,czy” godzinki, tym bardziej jeśli chcemy dłużej napawać się widokiem z Góry 🙂

  • Wędrowne Motyle says:

   Dwie czy trzy 🙂

  • Wojciech says:

   W Kazimierzu czas się zatrzymuje i owe dwie trzy godziny niekiedy , niektórym zamieniają się w dekady,(zostają zapatrzeni) Jest taka piękna ścieżka od Kazimierza do Mięćmierza prowadząca nad brzegiem Wisły. Można ją przejść w pół godziny a można i cały dzień poświęcić , bo stajesz oniemiały z zachwytu a czas nie czeka.Jest droga na Kazimierski cmentarz, droga do Czerniaw.Wiele , wiele miejsc na które nigdy tych dwóch godzin nie starczy. A warto również do sąsiednich Puław się wybrać gdzie również pięknie i ciekawie pod wieloma wzgledami.

 • Aga says:

  To ja potwierdzę wybór jednej z Waszych propozycji – JAROSŁAW! Urokliwy rynek – niektórzy twierdzą, że przypomina ten z Kazimierza Dolnego, jednak jest od niego ładniejszy. Na rynku znajdziemy odnowiony ratusz, budynek hali targowej, kamienice Orsettich, zabytkowa studnie, a nawet mozemy zwiedzic jaroslawskie podziemia! z rynku niedaleko juz do Cerkwii. Oprocz rynku mamy tez piekne koscioly – chociazby Panny Marii oraz klasztor Benedyktynek z murami obronnymi. Moj post murow nie potrzebuje, sam sie broni;) Jesli zas wybieracie sie na podkarpacie na dluzej – zajrzyjcie do Lancuta do zamku, do Przemysla na starowke i muzeum fajek i do kolejnego zamku w Krasiczynie. Stamtad juz niedaleko w Bieszczady:) z Jaroslawia blisko tez do Lwowa – warto wybrac sie do opery! zapraszam na podkarpacie!

 • Olga says:

  Srebrna Góra- za niepowtarzalny, tajemniczy klimat i twierdzę. Kuźnica- za to, że można zachować klimat małej, rybackiej miejscowości na komercyjnym wybrzeżu. Mikołów- za uliczki na których czuć zapach poezji Wojaczka..

 • Joanna says:

  Serdecznie polecam Przemyśl, miasto wysunięte na południowy-wschód, chciałoby się rzec trochę zapomniane ale na pewno warte polecenia. Duża ilość zabytków w malowniczym otoczeniu przyrody. Zaletą jest bliskie sąsiedztwo Bieszczad.

 • Anna says:

  Biecz ….skoro nazywany jest „małym Krakowem” to jak można go nie odwiedzić ?kto nie kocha Krakowa ?no to po wizycie w Bieczu też tak zostanie .Ciekawość to podobno „pierwszy stopień do piekła ” ale w tym wypadku to pierwszy stopień do raju !Chyba już bardziej zaprosić się nie da !

 • karol says:

  Polecam Wysową zdrój! To nie Krynica ani Szczawnica czyli maksymalnie nastawione na turystę i kuracjuszy miasteczka. Wysowa ma wszystko co powinno przyciągać: piękne położenie prawie na „końcu świata”, klimatyczny park po którym spacery to sama przyjemność, wspaniała łemkowską karczme i świetne wody ????

 • Kamila says:

  Moje propozycja to Lądek Zdrój 🙂 Jak sama nazwa wskazuje jest to miejscowość uzdrowiskowa położona w województwie dolnośląskim, niedaleko Kłodzka. Świetne miejsce na relaks zarówno w zimie jak i w lecie. Główne atrakcje to Uzdrowisko Wojciech, w którym znajdziemy marmurowy basen zaprojektowany na modłę tureckiej łaźni oraz pijalnię wód. W miasteczku znajduję się także gotycki most św. Jana z 1565 r, gdzie znajduję się dokładna kopia figury z mostu Karola w Pradze. W okolicy można także zwiedzić Zamek na Skale, odwiedzić skałki lądeckie, jaskinię Radochowską czy wieżę widokową na Górze Borówkowej. A w zimie, która nieubłaganie się zbliża także pojeździć na nartach 😉

  • Wojtek says:

   Nie ma takiego miast Londyn, Jest Lądek, Lądek Zdrój (he, he). A swoją droga zgadzam się z przedmówczynią. Lądek zasługuje na to żeby je ując w zestawieniu.

 • Anna says:

  Ojców! Malutka ta miejscowość (nieco ponad 200- stu mieszkańców), ale urokliwa i…do zakochania od pierwszego przybycia. Zwłaszcza teraz, kiedy cała otulina Ojcowskiego Parku Narodowego mieni się jesiennymi kolorami. A do tego pobudzające wyobraźnie, różnokształtne ostańce; wszędobylskie nietoperze; szumiący Prądnik, przy którym niejeden poeta czerpał inspirację i do tego jeszcze te pyszne grilowane pstrągi…ajjj! Jeśli zawitasz kiedyś w Polskę Pd, zajrzyj tu, do Ojcowa- koniecznie!

 • Dariusz says:

  Zapraszam do mojego Oświęcimia, nie tylko w 2016 roku, miasto bardzo wypiękniało w ostatnich latach. Z miast, których nie ma na waszej liście – Sanok, Prudnik, Otmuchów, Złoty Stok, Duszniki-Zdrój, Ziębice, Ząbkowice Śląskie, Dzierżoniów, Tarnów, Tarnowskie Góry. Z pozostałych propozycji numer 1 to zdecydowanie Byczyna.

Ilość komentarzy: 127 - dołącz do dyskusji!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dołącz do naszego newslettera!

Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI