Ciekawe miejsca w Europie Ciekawe miejsca w Czechach Północne Czechy w 48 godzin. Skalne miasta jakich nie odnajdziesz nigdzie indziej!

Północne Czechy w 48 godzin. Skalne miasta jakich nie odnajdziesz nigdzie indziej!

Zaledwie godzinę jazdy od polskiej granicy i ponad 2 godziny jazdy z Wrocławia znajduje się jeden z najciekawszych geologicznych rejonów Europy. Chodzi dokładnie o dwa powiaty – Broumovski i Trutnovski, które dzieli kompleks skalnych miast, jednej z największych atrakcji w Czechach. Dobry pomysł na weekend lub nawet dłuższy urlop.

fot. Marcin Nowak
fot. Marcin Nowak

Sporo osób ma dystans do tego typu atrakcji, myśląc „o Boże, kolejne skałki i labirynty”. Jednak należy twardo uznać, że nie wiedzieliście tak naprawdę prawdziwych „skałek i labirytnów” jeśli nie byliście w tej części Czech. Z całym szacunkiem, ale nasze Góry Stołowe czy Jura, choć niezwykle piękne z pewnością dużo mniej spektakularne.

Głównymi ośrodkami turystycznymi w okolicy są Teplice nad Metuji i Trutnov, które zresztą łączy linia kolejowa, w niektórych miejscach malowniczo wymijająca piaskowcowe bloki skalne oraz Broumov, dla tych, którzy wolą odwiedzić Broumovske Ściany (o nich trochę później). Dobrym miejscem wypadowym na całodzienne wędrówki jest wioska Adrspach, gdzie znajduje się wejście do Adrspaskiej części Parku Narodowego Skalnego Miasta. Do skał Cieplickich, odkrytych dużo później, w wyniku oględzin pogorzeliska, najlepiej wejść od strony stacji kolejowej Teplickie Skaly. Tutaj polecamy wszystkim Pensjonat u „Skalnatego Potoka” tuż za granicą parku, gdzie gospodarzem jest czynny ratownik Horskiej Slużby i alpinista (mówi po polsku). Obydwie pętle turystyczne łączy żółty szlak, więc teoretycznie da się w jeden dzień obejść jedne i drugie skałki.

Przy okazji, zabawna historia: Spotkaliśmy na nim kiedyś parę z Polski w klapkach, która na nasz widok zapytała: „Przepraszamy, gdzie ten szlak prowadzi? Szukamy czegoś takiego jak skalne miasto” – Jesteśmy w skalnym mieście, proszę spojrzeć dookoła.

[ SKALNE MIASTA TO DOBRY PRZYST. W DRODZE DO PRAGI  >>ZOBACZ NAJLEPSZE SPOSOBY NA DOJAZD DO PRAGI ]

fot. Marcin Nowak

Czym się różnią obydwa kompleksy? Adrspaskie Skały są jaśniejsze, znajduje się tu dużo więcej typowych ostańców, wież skalnych, formacji finezyjnych kształtach, z których najsłynniejsza to Gospodarz i Gospodyni – niesamowite dwie skały, przypominające dwie olbrzymie ludzkie sylwetki. W końcowej części szlaku warto zobaczyć Adrspaskie Jeziorko, klimatyczną naturalną zaporę, po której kursują łódki turystyczne. Na samym początku natomiast, w dawnym kamieniołomie warto odpocząć nad jeziorem z turkusową wodą. Z Adrspachu można wrócić do Cieplic pociągiem (10 minut). Lub na odwrót.

Szlak z Cieplic do Teplickich Skał jest zgoła inny. Swego czasu spacerował tędy Goethe (i pewnie tysiące innych romantycznych poetów – taka była moda), lecz nie dotarł do największych kanionów. Szlak niebieski stanowi pętle. Najpierw idzie wzdłuż doliny potoku, mijając wiszące nad nim ruiny zamku Strimen, potem skręca na południe, gdzie skały stają się większe, bardziej wyniosłe, inen niż adrspaskie – ciemniejsze i bardziej ciosane. Przypominają popękane organy, schody, geometryczne kominy. W drodze powrotnej szlak wcina się w skały i ciemnymi, zimnymi korytarzami, gdzie często lód i śnieg zalega nawet w maju i czerwcu wraca do miejsca, w którym zaczynaliście pętlę.

               

Jest jeszcze jeden rejon skałkowy w Parku – dużo mniejszy i mniej znany, ale równie piękny. W południowo-wschodniej części znajduje się kompleks Jiraskowych Skał. Obok wioska Skały i niesamowicie ulokowany zamek Skały oraz pałac Bischofstein. Jednak hitem tego miejsca jest schowane w lesie Cerne Jezerko oraz widok na całe północne Czechy z Jiraskowych Skał lub ruin zamku.

BONUS: BROUMOWSKIE ŚCIANY. Jak sama nazwa wskazuje położone blisko Broumowa i bliżej polskiej granicy. Są naturalnym przedłużeniem naszych Gór Stołowych, jednak wyglądają trochę inaczej. Ciągną się 40 km długim pasem niczym uskok z jednej strony jako spękany skalny płaskowyż, z drugiej pas urwisk i wiecznie ciemnych szczelin. Widoki stąd (Supi Hnizdo, Strażna Hora, Junacka Wyhlidka, Slavenska Wyhlidka) są niesamowite. Czy Broumovske Steny są ciekawsze od Teplickiego Skalnego Miasta? Raczej nie, aczkolwiek dla tych, którzy preferują punkty widokowe, raczej wspinanie się niż błądzenie po labiryntach – to może być lepszy wybór. A jeśli macie więcej czasu niż weekend – spróbujcie odwiedzić obydwie atrakcje

skalne miasta czechy mapa
źródło: mapy.cz

Zobaczcie również więcej pięknych zdjęć ze skalnego miasta, które wykonał Łukasz Kędzierski

Więcej o całym regionie Czechy Północne przeczytacie natomiast w naszym osobnym artykule

Ilość komentarzy: 5 - dołącz do dyskusji!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dołącz do naszego newslettera!

Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI